Przez długie dziesiątki lat po podziale Cypru, niemożliwe było przemieszczanie się po jego obu częściach. Dopiero gdy Cypr wszedł do Unii Europejskiej, to zostały otwarte przejścia graniczne.
Turecka Replika Cypru Północnego powstała w 1983 oficjalnie. Po tym, jak wcześniej Turcja najechała na wyspę, zajmując niemal czterdzieści procent jej powierzchni. Na pewno to nie ułatwia stosunków Turcji z Grecją. Do Unii Europejskiej weszła oficjalnie cała wyspa, ale na tureckich terenach zawieszono wykonywanie praw Unii.
Zaraz za przejściem granicznym świat się niemal przewraca do góry nogami. Z pustawej i sennej części południowe trafia się dosłownie do Turcji. Od razu w świat kramików z tym, co zapamiętaliśmy z Turcji.
Gdy przejdzie się przez kilka ciasnych uliczek, które są otoczone straganami, można zobaczyć, jak wygląda świat Nikozji po tym podziale. Za bazarem można natrafić na pierwszy z meczetów.
Turunclu Fethiye Camii został wybudowany w 1825 roku przez ówczesnego gubernatora osmańskiego Cypru. Idziemy dalej na zachód, do dzielnicy Arab Ahmet, nazwanej od imienia jednego z dowódców tureckich z czasów zdobywania miasta przez samo Imperium Osmańskie.
Arab Ahmet była kiedyś bardzo prestiżową dzielnicą miasta. Jest zamieszkała przez wysokich rangą tureckich urzędników, a również paradoksalnie dzielnicą z największym skupiskiem Ormian, także samych uciekinierów przed prześladowaniami ze strony Turcji.
Na Cyprze bardzo łatwo asymilowani się oni z Turkami z uwagi na znajomość języka, a nie byli tutaj prześladowani, jak w Turcji właściwej. Stąd stoi tu właśnie stary ormiański klasztor z kościołem. Dzisiaj Arab Ahmet jest jedną z wyglądających gorzej części tureckiej strony miasta. Znaczna większość kamienic nadaje się wprost do remontu.
Zabytkiem najważniejszym dzielnicy jest meczet Arab Ahmet. Został on wybudowany zaraz po zdobyciu miasta przez Turków, pod koniec XVI wieku. Otoczony jest nagrobkami obywateli znamienitych z ówczesnych czasów. Stoi na miejscu znajdującego się tutaj wcześniej kościoła, który istniał już prawdopodobnie w XIV wieku.
Meczet odrestaurowany został w połowie XIX wieku. Znajdziecie niedaleko jeszcze dwór Derwisz Paszy, który pochodzi z 1801 roku. Jest to podobno jeden z najlepszych przykładów architektury osmańskiej w mieście, dziś mieszczącym Muzeum Etnograficzne.
Po wyjściu z Arab Ahmet, należy się kierować do centrum starej Nikozji tureckiej. W pierwszej kolejności natrafia się na rządowe budynki. Jest to, chociażby siedziba Sądu Najwyższego, która mieści się w dawnych budynkach brytyjskiej administracji. Zostały wybudowane w roku 1904 po wyburzeniu tutaj wcześniej stojącego średniowiecznego pałacu władców francuskich Cypru.