Gruzja jako kraj obfituje w bajeczne krajobrazy oraz nieprzeciętną, urokliwą przyrodę, stąd właśnie od wielu lat jest to jedna z najpopularniejszych destynacji wakacyjnych wśród Polaków. Gruzja może pochwalić gościnną społecznością, przepyszną kuchnią, mnóstwem ciekawych legend oraz mnogością zabytków. Najstarszymi z zabytków Gruzji są Klasztor Motsameta oraz Monastery Gelati. Monastyr Motsameta położony jest kilka kilometrów od Kutaisi tj. w niewielkiej odległości od klasztoru Gelati położonego w wąwozie rzeki o charakterystycznej nazwie ” Czerwona woda” na skalistej górskiej drodze.

gelati gruzja

Historia głosi, iż klasztor Motsameta został wybudowany przez króla Bagrata, a nazwa pochodzi od gruzińskiego słowa „torturowanie” na cześć zmarłych braci (Davida i Konstantina), którzy bohatersko bronili fortecy przed wrogami, którzy najechali ich miasto. Istnieje też nieco bogatsza wersja tej legendy, w której to David i Konstantin chwilę przed śmiercią prosili Boga o pomoc patrząc w niebo, które rozjaśniło się na znak wysłuchania przez Boga ich modlitw. Szczątki poległych braci umieszczono w miejscu w którym rozświetlone niebo pokazało, gdzie mają zostać oni pochowani czyli w pobliżu wschodniej ściany klasztoru. Zostali ogłoszeni świętymi, ponieważ oddali życie w obronie swojego kraju. 15 października obchodzą oni także swoje święto w klasztorze Motsameta.

Legenda “O tunelu”

Legenda głosi, że pod szczątkami Davida i Konstantina przebiega wąski tunel, który odwiedzany jest licznie przez turystów oraz mieszkańców Gruzji, którzy chcą się przekonać o prawdziwości historii ” o tunelu „. Wg tej legendy, każde życzenie osoby, która przedzie przez tunel i nie dotknie przy tym ściany, zostanie spełnione. Odwiedzający to miejsce przybywają tu też nie tylko po to, aby spróbować swojego szczęścia z przejściem tunelu ale również aby móc zobaczyć święte miejsce, pomodlić się w klasztorze i okazać szacunek bohaterskim braciom, którzy zostali ogłoszeni świętymi przez gruziński Kościół prawosławny. Co roku ma tu miejsce festiwal, na którym można zaopatrzyć się w herbatę z okolic Tkibuli.

Monastyr Gelati  w Gruzji leży niedaleko od miasta Kutaisi. Ufundował go król Dawid IV Bagrationi (zwany także Budowniczym) w 1106 roku, a legendy głoszą, iż król również brał udział w procesie budowy monastyru, wybierał studentów i dbał o ich wykształcenie widząc w nich przyszłość narody. Tam również spoczął po swojej śmierci. Wg niektórych gruzińskich historyków spoczywa tam również królowa Gruzji Tamara.

Warte zwiedzenia

Monastyr Gelati jest jednym z najpopularniejszych miejsc kulturalnych oraz intelektualnych położonych w Gruzji. Gelati nie pełniło wyłącznie roli klasztoru, gdyż mieści się tam budynek Akademii Nauk ( gdzie przed wiekami szkolili się myśliciele pochodzenia zarówno gruzińskiego i greckiego), a także najpiękniejsze gruzińskie freski. Przez pewnien czas Gelati było utożsamiane z potęgą i wysoką kulturą chrześcijańską. Podróżnicy przyjeżdżają tutaj przez cały rok aby podziwiać dzieła sztuki sakralnej powstałe między XI a XVI wiekiem. Wnętrze wypełnione jest malowidłami przedstawiającymi sceny biblijne min. uwieczniona jest męka Jezusa Chrystusa, scena wniebowstąpienia, jak również wizerunki Matki Boskiej czy Chrystusa Pantokratora. W Monastyrze Gelati znajduje się również unikatowa w skali świata mozaika Matki Boskiej z Dzieciątkiem. To połączenie mozaiki z freskiem powstało w XII i jest jedynym takim połączeniem. Wewnątrz Gelati znajdują się także groby Salomona I i Salomona II będących ostatnimi władcami Imeretii, która została przyłączona do Carskiej Rosji w 1810r. Klasztor ten jest arcydziełem architektury Gruzji, a jego główny kościół (będący jedynym średniowiecznym zabytkiem). jest przykładem krzyża w kwadracie, wiodącego prym w architekturze sakralnej.

Wszystkie te rzeczy składają się na to, iż  Gelati zapisany jest na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.