Presov jest jednym z najważniejszych miast na Słowacji, to tam w okresie 1672-1685 miało miejsce powstanie przeciwko Habsburgom, również w tym mieście w 1683 r. zatrzaśnięto bramy przed wracającym spod Wiednia Janem III Sobieskim. Wielu turystów z Polski podróżuje do Preszowa gdzie nie brakuje polskich wątków.

preszów presov

Dlaczego warto pojechać do Preszowa?

Od długiego czasu utrzymuje się trend że Polacy podróżują na Słowację, zaś preszów jest jednym z najchętniej odwiedzanych ośrodków miejskich. Warto wiedzieć że miasto to jest bardzo istotnym ośrodkiem uniwersyteckim, przemysłowym oraz handlowym naszych południowych sąsiadów, ponadto kibice sportowi często odwiedzali miasto przy okazji spotkań piłkarzy ręcznych oraz piłkarzy nożnych. 1. FC Tatran Presov to najstarszy klub słowacki który został założony jeszcze w XIXw.

Śladem historii po Preszowie

Starówka w Preszowie jest warta odwiedzenia, podobnie jak ta w innym słowackim mieście w Koszycach. Pasjonaci historii wiedzą że warto zwiedzić Preszów – Słowacja jest dumna z tego miasta będącego kiedyś stolicą Szarisza. Turysta udający się do Preszowa z pewnością zahaczy także o Koszyce, oba te miasta mają miasta gdzie stare miasto ma podobną genezę, chodzi tutaj o to że leżały na ważnym szlaku handlowym w średniowiecznej Europie.

Przed wyjazdem do Preszowa warto trochę więcej poczytać o tamtejszej starówce, wiedzieć między innymi to że ul. Hlavna jest tą wokół którego się skupia całe stare miasta, następnie rozwija się ona w dość długi wrzecionowaty rynek. Śródmieście jest zabytkowe, wyłożono je brukami, nie brakuje także zieleńców. Ważną funkcję odgrywa kościół św. Mikołaja który wybudowano w stylu neogotyckim w połowie XIVw. Należy wiedzieć że w momencie pożaru który nastąpił w 1788r., kiedy postanowiono odbudować kościół to dodano klasycystyczny portal. Warto zajrzeć także do greckokatolickiej katedry św. Jana Chrzciciela która wybudowana została w miejsce szpitala oraz karmelitańskiego kościoła Panny Maryi. W pobliżu kościołów mieści się synagoga w stylu mauretańskim która została oddana do użytku w święto Yom Kippur w 1898r. Należy również wspomnieć o Pałacu Rakoczego gdzie obecnie mieści się muzeum, ponadto warto pójść do budynku ratusza gdzie obecnie znajduje się muzeum Winiarskie, leży naprzeciwko fontanny Neptuna. Mury obronne pozwolą wyobrazić sobie jak prezentowało się miasto w wiekach średnich.

Preszów przez wieki rywalizował z Bardziejowem oraz z Koszycami o miano najważniejszego miasta Słowacji wschodniej. Podróż w tamte obszary Słowacji będzie niezwykle fascynująca gdyż wśród siedmiu miejsc wymienionych na Światowej Liście UNESCO aż cztery położone są na terytorium regionu Presov.

Co warto wiedzieć o współczesnym Preszowie?

Turysta zwiedzający Preszów powinien mieć świadomość że w porównaniu z polskimi miastami nie jest duży, mieszka w nim ok. 92000 mieszkańców. Wiedz że Starówkę w Preszowie najlepiej zwiedzić wraz z licencjonowanym przewodnikiem który w sposób rzeczowy oraz pasjonujący opowie historię tego trzeciego co do wielkości miasta Słowacji.