Koper to największe słoweńskie miasto portowe- jedyny port handlowy w Słowenii. Miasto płożone jest na północno- zachodnim wybrzeżu na półwyspie Istria(kiedyś wyspie). Powierzchnia miasta sięga 13 km², a liczba ludności to blisko 26 tys. osób. Miasto znajduje się w strefie umiarkowanie ciepłego klimatu.

Koper

Historia miasta

Koper Słowenia to miasto o bardzo ciekawej przeszłości. Jego historia sięga czasów starożytnej Grecji i Cesarstwa Rzymskiego. Kiedyś, znajdowała się tu osada rzymska zwana Wyspą Kozią. Wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego Koper stał się miastem Bizantyńskim. Miasto należało także do Longobardów oraz Franków. Od 1278 mieściło się w granicach Republiki Weneckiej. Wtedy to miejsce miał dynamiczny rozwój miasta, w tym budownictwa i architektury. Były to czasy jego świetności. Wraz z rozpadem Republiki Weneckiej  Koper znalazł się pod panowaniem Austrii. Wtedy to wyspa została sztucznie połączona z lądem. Po pierwszej wojnie światowej miasto zostało przyłączone do Włoch, po drugiej zaś znalazło się w graniach Wolnego Terytorium Triesty. Od 1954 roku stał się częścią Jugosławii. Aktualnie miasto terytorialnie należy do Słowenii.

Co warto zobaczyć- największe atrakcje

Po dzień dzisiejszy w Koprze na Słowenii zachowało się wiele cennych budowli. Niewątpliwie jedną z nich jest katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny utrzymana w gotycko-renesansowym stylu. Ponadto warto zwiedzić Rotundę św. Eliasza, czy też renesansową bramę miasta-Vrata Muda. W architekturze miasta widoczne są ewidentne wpływy weneckie. Na niektórych budynkach można wciąż dostrzec symbol Republiki Weneckiej, czyli uskrzydlony lew. Ciekawą częścią miasta jest bez wątpienia Calegaria. Nieopodal Calegarii znajduje się pałac Almerigony – jeden z piękniejszych pałaców miasta. Jest to ulica  rzemieślników oraz handlarzy, którzy przez wieki prowadzili w tym miejscu interesy. Oprócz zjawiskowych budowli można liczyć także na innego rodzaju atrakcje w Koprze na Słowenii. To w tym słoweńskim mieście odbywa się pod koniec lata festiwal „Żółta noc”, który obejmuje między innymi największy pokaz sztucznych ogni.