Chyba cała starówka w Kotorze ma taką samą nazwę ulicy. Domy jedynie się różnią numerami. Niestety nie na każdym domu numer wisi, czy też jest widoczny. Sporą niespodzianką jest także to, że od roku 2000 miasto organizuje na starówce karnawał. Co ciekawe, jest on organizowany dwa razy w roku. 

Czarnogóra

Starówka Kotoru jest przepiękna. Jest także zabytkowa. Porównując to miejsce z Dubrownikiem chorwackim, nasuwa się po prostu to samo. Od Dubrownika jest na pewno znacznie mniejsza, ale klimat jest identyczny. Nie można murami dookoła pospacerować, ale nad miastem znajduje się twierdza świętego Jana, na którą musimy wręcz wejść. Widok stąd to klasa sama w sobie. 

Czarnogóra

Zabytków na starówce jest naprawdę sporo. Dobrze jest mieć plan starówki. Oczywiście, gdy ma się więcej czasu, to można chodzić w ciemno w ciasne uliczki. Klimat jest genialny. Najpopularniejszym kościołem jest kościół świętej Marii. Został on wybudowany w roku 1221. W jego wnętrzach znajdują się szczątki Ozany Kotorskiej. Kobieta ta miała widzenia Jezusa, Maryi oraz innych świętych. Przypisuje się jej ochrona miasta.

Czarnogóra

Niedaleko znajduje się także kościół świętego Łukasza. Został on wybudowany w 1195 roku. Pierwotnie był chrześcijański. Później przekazany został on wiernym prawosławnym. Obecnie jest to świadectwo współżycia przyjaznego obu religii. Do roku 1830 w kościele chowano obywateli tego miasta.

Skutkowało to tym, że podłoga kościoła jest obecnie zbudowana z nagrobnych płyt. Wyjątkowość kościoła także tkwi w dwóch ołtarzach, które się znajdują w środku. Jest to ołtarz chrześcijański oraz prawosławny. Przy placu stoi również kościół świętego Mikołaja. Ma bardzo bogatą kolekcję ikon.

Czarnogóra

Budynek sąsiedni to kościół, jak i klasztor świętej Klary. Pochodzi z XIV wieku. Ma piękny marmurowy ołtarz, który pochodzi z XVII wieku. W klasztornym zespole znajduje się wyposażona świetnie biblioteka, w której znajduje się zbiór starych manuskryptów oraz starych książek. Na wschód stoi kolejny kościółek. Jest to kościółek świętego Michała. Pochodzi z XIV wieku. Kościółek ten stoi na pozostałościach dwóch innych kościołów. 

Pora na główny plac starówki Kotoru. Przy nim stoi sporo budynków. W nich znajdują się banki, sklepy oraz kawiarnie i restauracje. Stoi tutaj także wieża zegarowa z XVII wieku. Na plac prowadzi Brama Morska, która jest historyczną bramą miejską. 

Czarnogóra

Idąc tym krokiem, trafia się do katedry świętego Tryfona. Jest to największy budynek w starym Kotorze. Wybudowany został w XII wieku. Jest także jedną z dwóch katedr chrześcijańskich w całej Czarnogórze.

Została bardzo poważnie uszkodzona podczas trzęsienia ziemi w roku 1667. Była ona odbudowywana niesamowicie powoli. Dzisiaj jest to jeden z najbardziej znanych budynków w Kotorze. Jest to także symbol miasta.