Był on siedzibą sułtanów osmańskich od zdobycia Konstantynopola przez czterysta lat. Zbudowany został na miejscu akropolis bizantyjskiego. Obecnie jest wpisany na listę UNESCO. Jest to jedna z największych turystycznych atrakcji Stambuły oraz miejscem niesamowicie ważnym dla całego islamskiego świata. Chodzi głównie o przechowywane tutaj relikwie Mahometa. 

Po zdobyciu Konstantynopola w roku 1453 osmański sułtan Mehmed II przeniósł tutaj stolicę państwa z Adrianopola. Poszukiwał także miejsca dla siebie na pałac. Nie znalazł, a więc w miejscu akropolis bizantyjskiego nakazać sześć lat później pałacu, który będzie godny swojego majestatu. Budowa wersji pierwszej trwała około siedmiu lat.

Jednak każdy następny sułtan w pałacu dobudowywał coś od siebie. Miejsce to zmieniało się przez wieki. W końcu miejsce to doszło do monumentalnych dzisiejszych rozmiarów. Miejsce to ma cztery dziedzińce i wiele budynków, które pochodzą z przeróżnych okresów. W samym szczycie swojej „kariery”, pałac ten zajmował około 600 tysięcy metrów kwadratowych. W pałacu mieszkało około czterech tysięcy osób. 

Turcja

W XVII wieku sułtani zaczęli coraz chętniej przebywać w płacach, które budowane były nad Bosforem, aż w końcu w roku 1856 sułtan Mecid I podjął decyzję o przeniesieniu siedziby do pałacu Dolmabahce. W Topkapi pozostał skarbiec, a także biblioteka. Po upadku Imperium Osmańskiego decyzją nowych tureckich władz, w roku 1924 przekształcony został w muzeum. Od roku 1985 znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. 

Topkapi

Pałac Topkapi był najdroższy pod względem ceny biletów wejściowych. Koszt wejściówki to 25 TL za osobę dorosłą. Wejście do budynku dawnego haremu sułtanów jest płatne dodatkowo. Całość to około 40 TL od osoby. Na pałacu Topkadi nie można oszczędzać. Jest to przecież najpopularniejsza atrakcja turystyczna w Stambule. 

Topkapi

Wejście na teren pałacu obecnie stanowi spora kamienna Brama Imperialna. Do niej kiedyś prowadziła droga z Hagii Sofii. Wybudowana została w roku 1478, a w XIX wieku została odrestaurowana. Stanowi ona wejście na pierwszy z czterech pałacowych dziedzińców. Przed bramą, na placu stoi spora fontanna, która to została zbudowana za czasów sułtana Ahmeda III, w 1728 roku.

Topkapi

Wejście przez Imperialną Bramę na dziedziniec pierwszy pałacu się nie wiąże z koniecznością zakupu biletu wstępu. pKasy biletowe znajdują się na końcu tego dziedzińca. Są tuż przed tak zwaną Bramą Pozdrowień. Identycznie było w historii. Pierwszy dziedziniec był publiczny. Większość budynków, które się tutaj znajdowały, nie przetrwała do obecnych czasów. Dziedziniec wygląda niczym park z alejkami pomiędzy drzewami. Pozostałościami jest jedynie dworska mennica oraz kościół bizantyjski Hagia Irene. 

Topkapi

Po zdobyciu Konstantynopola przez Osmanów w roku 1453 Hagia Irene nie została przekształcona już w meczet. Służyła ona jako arsenał. W swojej historii służył również kościół, między innymi jako wojskowe muzeum. Obecnie działa jako koncertowa sala. Aby móc tam dalej wejść, to potrzebne są już bilety wstępy. Wejście płatne rozpoczyna się od Bramy Pozdrowień, za którą się zaczyna drugi pałacowy dziedziniec. Brama została wybudowana w roku 1542. Mógł przez nią konno przejechać jedynie sułtan. Reszta musiała się poruszać dalej jedynie piechotą. Za bramą znajduje się centrum informacji turystycznej z makietą pałacu.