Półwysep Bałkański to kraina skrywająca wiele tajemnic, uroczych zakątków i niezwykłych atrakcji turystycznych. Grecja, Chorwacja czy Bułgaria to od wielu lat popularne kierunki wakacyjnych wojaży. Jednak Półwysep Bałkański to przede wszystkim, ciągle jeszcze nie do końca odkryte, państwa byłej Jugosławii. Dziś powoli stają się one coraz bardziej popularne, przyciągając turystów z różnych części Europy i świata. Ten region to wyjątkowy kulturowy tygiel, w którym mieszają się tradycje, wyznania i języki. Wiele miejsc na mapie Bałkanów to wyjątkowe perełki. Jednym z nich jest Blagaj.

blagaj atrakcje

 

Skaliste wzgórza i tajemniczy derwisze

Blagaj to miasteczko jakich wiele na Bałkanach. Niezbyt duże, otoczone skalistymi wzgórzami, przecięte turkusową rzeką, leży kilka kilometrów od najbardziej znanego miasta Bośni i Hercegowiny — Mostaru. Z pozoru może wydawać się mało interesujące. Jednak zwiedzając Bośnię i Hercegowinę, warto zboczyć z utartych szlaków i odwiedzić Blagaj a dokładniej to, co kryje się wśród okolicznych skał.

Większość mieszkańców miasteczka stanowią Boszniacy — jedna z trzech największych grup etnicznych Bośni i Hercegowiny (obok Serbów i Chorwatów), która w większości deklaruje przynależność do Islamu. I to właśnie Islam a dokładnie tajemnicze bractwo derwiszów sprawiło, że Blagaj wart jest odwiedzin. Charakterystyczną cechą tego odłamu Islamu, był mistyczny taniec praktykowany przez niektóre z bractw. Taniec wprowadzający w trans naśladował ruch ciał niebieskich, który miał na celu przybliżać tańczących derwiszów do Boga. Wirujący taniec do utraty tchu to tradycja praktykowana w niektórych bractwach do dziś.

Wróćmy jednak do miasteczka Blagaj i jego związku z derwiszami. W XV wieku nad wypływającym ze skalnych grot źródłem rzeki Buny wzniesiono klasztor bractwa. Jego malownicze położenie i ciekawa historia przyciągają dziś coraz więcej turystów. Klasztor w 2012 roku został odrestaurowany i jest obecnie jednym z najciekawszych zabytków regionu, udostępnionym dla zwiedzających.

Zabytki architektury i kojąca przyroda

Klasztor derwiszów i pulsujące źródło rzeki Buny to niejedyne atrakcje okolicy. Nad miasteczkiem górują majestatyczne ruiny średniowiecznego zamku (Stjepan grad), który był siedzibą ostatniego władcy tych ziem, zanim zostały one podbite przez Turków. Z góry rozciąga się piękna panorama na leżące w dole miasteczko i otaczające je góry.

Zwiedzając Blagaj możemy przespacerować się po XVI-wiecznym moście spoglądając na rwący nurt Buny, podziwiać Meczet Cesarski z pierwszej połowy XVI wieku, zbudowany na cześć cesarza Sulejmana albo po prostu podziwiać okolicę odpoczywając w jednym z miejscowych lokali gastronomicznych kuszących turystów aromatyczną kawą i miejscowymi specjałami.

Źródło rzeki Buny wypływające ze skalnych grot w sąsiedztwie klasztoru derwiszów to jedno z największych i najsilniejszych wywierzysk krasowych w Europie — gratka dla miłośników przyrody i geologii. Górzysty krajobraz, poprzecinany wąwozami i buzującą turkusową wodą sprawia, że okolica jest atrakcyjna nie tylko ze względu na zabytki architektury, ale również pod względem przyrodniczym. Urokliwych miasteczek takich jak Blagaj Bośnia i Hercegowina ma wiele, ale nie każde oferuje turystom tak wyjątkowe doznania. Jedno jest pewne, zwiedzając Bałkany, nie można pominąć Blagaja.