Biskupin jest najstarszą odkrytą osadą ludzką w naszym kraju. Na pewno o Biskupinie każdy się uczył w szkole. Jest to jedno z najbardziej znanych archeologicznych stanowisk w naszej części Europy. 

Biskupin w polskiej archeologii pojawił się całkowicie przypadkiem. Wszystko w wyniku melioracyjnych prac pozostałości osady zaczęły się wynurzać po prostu z jeziora na początku trzydziestych lat dwudziestego wieku. W trakcie drugiej wojny światowej Niemcy usiłowali udowodnić pochodzenie germańskie osady, ale kiedy się im to nie udało, to zasypiali ją piaskiem, niszcząc częściowo wykopaliska. 

Biskupin

Biskupińska osada jest datowana na VIII wiek przed naszą erą, kiedy to wybudowana ona została na wyspie na jeziorze jako obronna osada, otoczona wałem drewniano-ziemnym. Poza tym gród otoczony był również falochronem. Zamieszkiwało go około tysiąca osób w ponad setce domostw. Odkrycia najstarsze archeologiczne na terenie Biskupina mają aż dziesięć tysięcy lat. 

Biskupin

Obecnie Biskupin to także dokładna rekonstrukcja osady: układu ulic, domostw, wału obronnego, bramy wjazdowej, jak i falochronu. Rocznie gród w Biskupinie jest odwiedzany przez ponad 250 tysięcy turystów, co go plasuje w pierwszej dziesiątce najpopularniejsze w Polsce muzeów. Corocznie w trzeci weekend września jest organizowany tu Festyn Archeologiczny, przyciągający wielkie rzesze turystów, jak i pasjonatów historii. Łącznie festyny odwiedziło około 700 tysięcy odwiedzających. 

Biskupin

Gród w Biskupinie był również współcześnie filmową „areną” – kręcono tutaj sceny z dwóch filmów w reżyserii Jerzego Hoffmana: „Ogniem i Mieczem” oraz „Stara Baśń”. 

Obecnie Biskupin jest genialnym sposobem na spędzenie czasu wolnego, szczególnie z dziećmi i szczególnie w połączeniu z atrakcjami dodatkowymi: przejażdżką wąskotorową kolejką do Znina oraz zwiedzaniem Muzeum Kolei Wąskotorowej w pobliskiej… Wenecji. 

Biskupin