Gdy tylko przejeżdża się w okolicy czeskiego miasteczka Český Krumlov, to zatrzymajcie się tutaj. Nie wahajcie się ani chwili. Nikt nie będzie żałował tej decyzji. Český Krumlov ma ciekawą historię. Jest ona ściśle związana z zamkiem górującym nad nim. Budowa rozpoczęła się już w trzynastym wieku. Miasteczko samo w sobie powstawało równolegle. Dzieliło się od razu na dwie części. Pierwsza to Latran, w którym zamieszkiwali pracownicy oraz budowniczowie zamku. Druga część to właściwe miasteczko, które było budowane w zakolu Wełtawy.

Czechy

Zamek jest prawdziwą atrakcją. Jednocześnie jest to największy zamek w całym Czechach. Został on wybudowany pierwotnie w pierwszej połowie trzynastego wieku. Przez wieki był rozbudowywany ustawicznie. Ominęły go szczęśliwie większe katastrofy, przez wszystkie wieki istnienia było niewiele współwłaścicielskich zmian, co sprzyjało niewątpliwie temu, że do dzisiaj zamek się prezentuje wręcz wyśmienicie. Od zamku warto rozpocząć zwiedzanie miasta. 

Czechy

Zwiedzanie zamku się rozpoczyna w tak zwanym zamku niskim. Jest to jego najstarsza część. Ta część pamięta XIII wiek. Niski zamek bardzo łatwo jest rozpoznać. Znajduje się bowiem tuż przy wejściu do kompleksu oraz wyróżnia go wysoka, jak i bardzo bogato zdobiona okrągła wieża. Parter wraz z pierwszą kondygnacją pochodzą z XIII wieku. 

Czechy

Następnie widać drugi dziedziniec. Jest otoczony przez budynki mennicy, mleczarni oraz także siedziby zarządcy zamkowego. Dziedziniec jest bardzo fotogeniczny oraz malowniczy. Szczególnie z wieżą niższego zamku w tle. 

Czechy

Bezpośrednio za wieżą mleczarni jest zamek górny. Był on rozbudowywany od XIV wieku do XIX wieku. Zabudowania w większości są dwupiętrowe. Zawierają one dwa dziedzińce. Pełnił nie tylko funkcje obronne, ale także funkcję rezydencji władców miejscowych. Dalej wchodzi się na dwupiętrowy oraz zadaszony most łukowy. Jest on bardzo widowiskowy, ponieważ jest umieszczony nad zboczem. Stąd już można rozpocząć polowania na świetne ujęcie. Widać tutaj piękne zakole Wełtawy. 

Czechy

Za mostem mamy do czynienia z kolejną perełką. Jest to budynek teatru królewskiego. Zajmuje on sporą powierzchnię. Pięknie zachowany jest tutaj oryginalny barokowy styl. Można zauważyć wszelkie szczegóły. Pierwsze wzmianki o teatrze tych pochodzą już z piętnastego wieku. Jest to najprawdopodobniej jeden z jedynie dwóch tak dobrze zachowanych teatrów królewskich w oryginale na świecie. Za teatrem się zaczynają jeszcze bardziej reprezentacyjne ogrody zamkowe. 

Jednak prawdziwą perełką w tymże mieście jest stare miasto. Jest ono otoczone naprawdę malowniczo z zakolem Wełtawy. Panorama miasta jest przepiękna. W każdym zakątku można znaleźć coś ciekawego.