Południowe rejony tego kraju to naprawdę malownicze miasteczka, a także twierdze. Do tego wszystkiego dochodzą prawosławne monastery. Są to nie tylko miejsca pełne historii, ale także kolorytu.
Pierwszy przystanek to miejscowość Žitomislići oraz szesnastowieczny monaster prawosławny. Budowa rozpoczęła się w roku 1566 i trwała około czterdziestu lat. Był znany z religijnej sztuki z ornamentami ze złota oraz ze srebra. W jego wnętrzach można było podziwiać stare rękopisy z XVI oraz XVII wieku.
Poza rękopisami można było podziwiać małe archiwum dokumentów tureckich. Monaster przetrwał do roku 1992. Wówczas Chorwaci zaminowali go, a następnie wysadzili w powietrze. Wcześniej był plądrowany skarbiec. Pozostały jednak ruiny i karmienie. Dzięki temu w roku 2002 rozpoczęła się odbudowa. Zadbano o oryginalne materiały. Kompleks został oddany do użytku w roku 2005.
Kierując się na południe, dotrze się do bardzo małego miasteczka o nazwie Pocitelj, który jest pozbawiony ruchu samochodowego. Po odbiciu na wschód warto zatrzymać się w Radimlji. Jest to cmentarzysko średniowieczne Bogomiłów. Bogomiłowie wierzyli w Boga, który miał dwóch synów. Wierzyli także, że świat został stworzony przez Szatana.
Nie uznawali za nic w świecie Starego Testamentu. Nie akceptowali także sakramentów oraz symboli krzyża. Za materię uznawali wytwór Szatana. Nie uznawali również katolickich rytuałów, liturgii, a do tego nie wierzyli w żadne zmartwychwstanie. Ciekawostką jest to, że dziennie odmawiali modlitwę „Ojcze nasz” 120 razy. Nie pili widna i nie jedli mięsa. Co ciekawe, odradzali zawierania małżeństw. Jeśli chodzi o spowiedź, to spowiadali się pomiędzy sobą.
Religia swoje początki miała w Bułgarii w X wieku. Rozprzestrzeniła się na tereny Serbii oraz Macedonii. Przez wieki Bogomiłowie lawirowali pomiędzy bizantyjskim a prawosławnym kościołem. Jednak poglądy spowodowały, że z czasem byli prześladowani przez kościół, a także przez władze państwowe. W XV wieku religia ta zniknęła.
Radmilja jest nekropolia bogomilską. W jej środku znajdują się grobowce z okresu od czternastego wieku. Większość z nich to wiek XV oraz XVI. Grobowców bogomilskich na terenie Bośni i Hercegowiny jest naprawdę dużo. Jednak Radimlja jest bardzo unikalna z uwagi na samo bogactwo zdobień, które były znalezione na grobowcach.
Jest także uznawana za nekropolię najcenniejszą w całym kraju. Nekropolia się znajduje przy drodze głównej M-6 około trzech kilometrów przed miastem Stolac. Nie można jej nie zauważyć, gdy jedzie się samochodem. Wstęp jest bezpłatny, chociaż przy cmentarzysku można się natknąć na człowieka, który chce sprzedać pamiątki o kształcie grobowców. Pomoże nam zaparkować w cieniu. Poza tym zrobi nam zdjęcie.
Kolejny punkt wycieczki to monaster Tvrdoš. Znajduje się on na samym południu Bośni. Został wybudowany w roku 1509. Stoi na miejscu kościoła chrześcijańskiego z IV wieku, a zatem z czasów, gdy Serbia jeszcze nie przyjęła chrześcijaństwa. Fundamenty tego starego kościoła są widoczne w środku świątyni do dnia dzisiejszego. Część podłogi jest przeszklona. Kościół ten był siedzibą biskupów z Hercegowiny. W roku 1694 wysadzony został w powietrze przez Wenecjan. Odbudowę gruntową dopiero zyskał w roku 1955.