Stolica Łotwy, położona w Zatoce Ryskiej, to niezwykle ciekawe miasto nadbałtyckie, które czeka, aby je odkryć. To niedocenione miejsce pełne jest ciekawych zabytków, niezwykle urokliwych, kupieckich kamieniczek i gotyckich kościołów, które w swoich wnętrzach kryją niezwykłe działa ludzkich rąk. Co więc warto zobaczyć w Rydze? Poznaj największe atrakcje, które przyprawią Cię o szybsze bicie serca.

ryga zwiedzanie

Ryga zwiedzanie – zabytki stolicy Łotwy

Ryga – zwiedzanie tego miasta warto rozpocząć od starówki. To niezwykłe miejsce skupia większość zabytków. Pora poznać te najważniejsze:

  • Dom Bractwa Czarnogłowych – to XlV wieczna siedziba stowarzyszenia, które w średniowieczu zrzeszało majętnych i wpływowych kupców w mieście. Niestety w czasie ll Wojny Światowej ten słynny budynek został zbombardowany przez Niemców. Po wojnie Sowieci dopełnili dzieła zniszczenia, wysadzając go w powietrze. Dzisiejszy Dom Bractwa to odrestaurowana ceglana fasada z jasnymi rzeźbami.
  • Katedra w Rydze – powstała w 1211 roku. Jej 90-metrowa wieża majestatycznie góruje nad miastem. Jest to największy średniowieczny kościół nad Bałtykiem. W jej wnętrzu znajdują się piękne barokowe organy, w których skład wchodzi 6700 piszczałek.
  • Kościół Św. Piotra – stanowi kolejny przystanek na mapie turystycznej miasta. Ten wybudowany w 1209 budynek był niegdyś największą świątynią w mieście. Wnętrze gości XVlll wieczne epitafia oraz piękne ołtarze. Największym magnesem przyciągającym turystów jest 122-metrowa wieża, z której  podziwiać można panoramę miasta.
  • Brama Szwedzka – ten niepozorny budynek swój początek ma w 1698 roku. Z miejscem tym wiąże się straszna legenda. W jego murach miała podobno być zamurowana mieszkanka Rygi, której pełne trwogi krzyki można usłyszeć nocą.

Główne atrakcje turystyczne Rygi

Ryga – co warto zobaczyć w tym pięknym mieście? Oprócz zabytków miasto słynie także z ciekawych atrakcji, przyciągających turystów:

  • Muzeum KGB – ten niezwykle ciekawy gmach stanowi zarazem relikt niezwykle bolesnej przeszłości miasta. W budynku tym przy ulicy Brivibas 61 działał z całą swoją mocą lokalny oddział KGB, siejąc postrach wśród miejscowej ludności. Warto odwiedzić to miejsce z przewodnikiem, który oprowadzi nas po wnętrzu i opowie niejedną historię mrożącą krew w żyłach.
  • Muzeum Etnograficzne – ta ciekawa atrakcja turystyczna na obrzeżach miasta ma formę skansenu. Styl ludowej architektury prezentuje 118 tradycyjnych chat z XVll wieku, sprowadzonych całego kraju.
  • Pomnik Wolności – wzniesiony w 1935 roku symbol wolności znajduje się na Starym Mieście. Przedstawia kobietę trzymającą trzy gwiazdy, oznaczające historyczne regiony kraju. Kobieta, symbolizująca wolność, jest skierowana na zachód. Postacie u jej podstawy patrzą smutno na wschód.
  • Łotewska Akademia Nauk – do złudzenia przypomina warszawski Pałac Kultury i Nauki. Wybudowano go na wzór tzw. Siedmiu Sióstr Stalina, czyli wieżowców w Moskwie, powstałych w latach 1947-1953.

Ryga – co zobaczyć jeszcze w tym pięknym mieście. Na pewno lotnisko, które będzie stanowiło pierwszy i obowiązkowy punkt każdego turysty zaraz po przylocie do tego pięknego kraju.