Prisztina stanowi zarazem największy ośrodek miejski, oraz stolicę malutkiego, a także dość młodego państwa jakim niewątpliwie jest Kosowo. Znajduję się ona w północno-wschodniej części kraju na obszarze majestatycznej kotliny Kosowe Pole położonej w paśmie zapierających dech w piersiach Gór Dynarskich. Całkowita powierzchnia miasta wynosi zaledwie 572 kilometry kwadratowe. Obecnie Prisztinę zamieszkuje blisko 207,5 tysiąca osób.
Niecodzienna historia miasta
Prisztina jest położona na obszarze dawnej osady rzymskiej o nazwie Vicianum. W późniejszym czasie miejsce to znalazło się pod jurysdykcją turecką. Niestety okres ten wiąże się z dramatyczną zapaścią kulturalną, czy gospodarczą. Co ciekawe na przełomie 1423 roku w mieście ustanowiono jedną z głównych siedzib tureckiego sądu. W trakcie legendarnego powstania serbskiego wojskom powstańczym na krótko udało się zająć Prisztinę. W skutek tych wydarzeń ogromna część serbskich mieszkańców miasta opuściło jego rejony w obawie o swoje życie. W wyniku I wojny bałkańskiej, oraz ustaleń traktatu londyńskiego Prisztina weszła w skład terytorium należącego do odradzającego się państwa serbskiego. Natomiast w okresie II Wojny Światowej po przezwyciężeniu Jugosławii przez państwa osi Prisztina weszła w skład w pełni zależnej od Włoch Wielkiej Albanii. W 1943 roku kontrolę nad ośrodkiem miejskim przejęły wojska niemieckie. Po zakończeniu konfliktu zbrojnego stał się on stolicą autonomicznego okręgu Kosowa, który w 2008 roku ogłosił niepodległość.
Atrakcje turystyczne Prisztiny
Warto w tym miejscu podkreślić, że Prisztina – stolica Kosowa bogata jest w wiele wartych uwagi miejsc. Zaliczamy do nich przede wszystkim Bibliotekę Narodową Kosowa powstała na przełomie 1982 roku w której mieszczą się ogromne zbiory dotyczące historii tego obszaru. Na wyróżnienie zasługuje także niewątpliwie Meczet Sułtana Mehmeda zbudowany w 1461 roku na polecenie samego władcy Imperium Osmańskiego Mehmeda II Zdobywcy. Co ciekawe budynek ten w trakcie dość krótkich rządów austriackich pełnił funkcję kościoła katolickiego. Mając na uwadze atrakcje turystyczne Prisztiny nie można ponadto zapomnieć o reprezentacyjnym domie osmańskim typu konak należącym niegdyś do słynnej rodziny Hynyler, majestatyczny cmentarz żydowski z XIX wieku, Cerkiew św. Mikołaja powstały na przełomie XIX wieku, a także legendarny Plac Skanderbega, czyli główny plac Prisztiny przy którym znajduję się między innymi budynek ministerstwa, parlament państwowy, słynny kosowski teatr, znany na cały kraj Hotel Union, oraz Swiss Diamond Hotel Prishtina.
Fantastyczny klimat
Niewątpliwie Prisztina jest w stanie bez większego problemu wywrzeć niezwykle pozytywne wrażenie na odwiedzających ją turystach. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki niezwykłej atmosferze panującej w mieście, oraz nietuzinkowej kulturze, którą stolica Kosowa jest przepełniona. Nie brak tu wielu atrakcji o charakterze kulturalny, w tym wielu świetnie wyposażonych muzeów, czy teatrów. Do tego ośrodek miejski znajduję się na bardzo bogatym naturalnie obszarze. Kosowe – jego stolicą jest wyjątkowe miasto.