Ławra Poczajowska to jedna z najpopularniejszych i niesamowitych świątyń religijnych, jakie można spotkać w stolicy Ukrainy, Kijowie. Klasztor został założony w jedenastym wieku, kiedy to na zbocza Dniepru przybyli Teodozjusz i Antoni. W rzeczywistości Antoni przybył pierwszy i zamieszkał w jednej z jaskiń. Prowadził on bardzo skromne życie pustelnika, dlatego nie interesowały go dobra materialne. Wśród pierwszych adeptów jego nauk znalazł się młody Teodozjusz, dla którego Antoni stał się prawdziwym autorytetem. Antoni przyjął jego śluby zakonne, a niedługo potem obydwoje zaczęli rozbudowę tego miejsca. Z biegiem czasu to miejsce zostało określane przez mieszkańców i turystów jako miejsce cudowne. Liczba ludzi pielgrzymujących i zostawiających swoje pieniądze w klasztorze rosła bardzo szybko, przez co popularność tego miejsca stała się czymś absolutnie spektakularnym, stąd też klasztor ten z miesiąc na miesiąc coraz szybciej się powiększał.

ławra peczerska

Zniszczenia wojenne

Największe zniszczenia przyniosła tutaj Druga Wojna Światowa, gdyż doszło wtedy do potężnej eksplozji, która przyniosła olbrzymie szkody, niszcząc tym samym część soboru Matki Bożej. Klasztor nie miał łatwo również wtedy, gdy po zakończeniu działań wojennych, do władzy na Ukrainie doszli antyreligijni komuniści. Mieli oni na celu całkowite zniszczenie lub upaństwowienie tego miejsca, pielgrzymi jednak pozostali nieugięci i dalej nieustannie odwiedzali to miejsce. Byli na to bardzo mocno represjonowani, aż do początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to Ukraina stała się absolutnie niepodległym państwem i rosyjscy towarzysze musieli spakować swoje manatki. Rozpoczął się wtedy proces odbudowy i odnowy tej świątyni. Udało się to osiągnąć w głównej mierze dzięki pokaźnemu dofinansowaniu ze strony rządu ukraińskiego oraz niemieckiego.

Jak wygląda teraz Ławra Peczerska

Trzeba to bezapelacyjnie przyznać, że Ławra Peczerska katakumby to coś absolutnie fascynującego. Nie bez przypadku została jednym z najważniejszych i tym samym najpiękniejszych zabytków współczesnej Ukrainy. Na pierwszy rzut oka naszym oczom ukazują się Święte wrota oraz nadbramna cerkiew Troicka. Tym jednak co jest najbardziej interesujące dla wszystkich potencjalnych turystów, jest Górna Ławra. To właśnie tam możemy znaleźć dzwonnicę, która jest również czymś bardzo atrakcyjnym dla turystów. To właśnie stamtąd mamy widok na Dniepr oraz na Pomnik Matki Ojczyzny, który również jest czymś absolutnie fenomenalnym dla zwiedzających turystów w każdym wieku.

Do Ławry Peczerskiej należy również  Dolna Ławra. To właśnie tam znajdują się zmumifikowane ciała świętych, co może się okazać lekko szokującym widokiem dla turystów, szczególnie tymi z małymi dziećmi u boku.  W dalszej kolejności, można znaleźć tam oszklone trumny i to właśnie tam są pochowani najwybitniejsi przedstawiciele państwa ukraińskiego, zarówno pisarze, jak i malarze, którzy przed wiekami zasłynęli z wielu niebagatelnych dzieł sztuki, które powstały w przeszłości.