Gaziantep jest szóstym co do wielkości miastem w Turcji. Może się pochwalić niezmiernie bogatą historią. Jest prawdziwą mekką dla turystów, którzy są spragnieni zabytków oraz muzeów. Przede wszystkim jednak Gaziantep jest znany ze swojego specjału regionalnego. Co mamy na myśli? Są to pistacje.
W Gaziantep warto zobaczyć przede wszystkim te dwa muzea. Jest to Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Mozaik Zeugma.
Zeugma przeżyła okres prosperity z uwagi na swoje położenie na Jedwabnym Szlaku. Jednak wszelkie najazdy oraz także trzęsienia ziemi sprawiły, że Zeugma traciła stopniowo swoje znaczenie. W wieku VI z uwagi na najazdy arabskie została opuszczona całkowicie przez mieszkańców.
Największymi eksponatami są mozaiki, które to zostały odzyskane w wyniku prac archeologicznych. Obecnie można je podziwiać w nowoczesnym Muzeum Mozaik w Gaziantep. Jest to największe na świecie muzeum, które jest właśnie skupione na starożytnych mozaikach. Wystawiennicza powierzchnia to około 1700 metrów kwadratowych na kilku piętrach, jak i w kilku budynkach ze sobą połączonych. Kompleks ten zawiera także restauracje oraz centrum konferencyjne. Odróżnia się na pewno swoją bryłą nowoczesną od tych zabytkowych oraz kamiennych meczetów i domów znajdujących się w starej części miasta.
Mozaiki w muzeum tym ułożone są w bardzo przemyślany sposób, tak aby były świetnie widoczne, nawet w szczegółach, dla zwierzających, którym oglądanie ułatwiono dodatkowo, konstruując liczne mostki i ścieżki pomiędzy eksponatami. Można dzięki temu podziwiać prace autorów mozaiki. Symbol muzeum to niewielka część mozaiki, która została odzyskana z jednego z domów znajdujących się w Zeugmie pod tytułem „Cyganka”.
Do konstrukcji tej użyto specjalnej techniki. Na pewno oczy w tej pracy są dużo bardziej realistyczne. Postać tę dodatkowo ułożono w mozaice, wykorzystując technikę „trzy-czwarte postaci”. Metoda ta została użyta przez Leonardo da Vinci, gdy malował „Mona Lisę”. Dla tej pracy jest przeznaczona osoba oraz zaciemniona salka. Można do niej wejść, ale tylko w towarzystwie ochroniarza. Można na całe szczęście robić zdjęcia. Nie wolno jedynie używać flesza.
W muzeum śmiało, można spędzić kilka ładnych godzin. Bilet jest bardzo tani. Jest to 8 TL. Można jedynie doczepić się do szatni, która znajduje się na zewnątrz budynku. Jednak dla mozaik z Zeugmy warto się przespacerować.
Omawiając atrakcje Gaziantepu, nie sposób nie wspomnieć o cytadeli. Jest ona umiejscowiona na samym środku starego miasta. Jest otoczona przez budynki zabytkowe, meczety, a także sklepiki od rzemieślników. Została ona wybudowana początkowo jako wieża obserwacyjna w rzymskich czasach.
Obecny wygląd osiągnęła w wyniku bardzo licznych rozszerzeń mniej więcej w VI wieku naszej ery. Mury cytadeli mają długość ponad kilometra i posiadają dwanaście wbudowanych bastionów obronnych.
W środku murów znajdują się pozostałości cystern, meczetów, a także innych zabudowań. Na najniższym piętrze znaleźć można komnaty zamkowe. Cytadela miała także w podziemiach własne źródło wody. Obecnie za murami można podziwiać muzeum, które to jest poświęcone obronie miasta przez jego mieszkań w latach 1920 – 1921.
Twierdza jest otoczona mini skwerem z fontanną, a także z ławeczkami. To wszystko wygląda na naprawdę zadbane. Na jej północnej ścianie stoi budynek łaźni zabytkowej o nazwie Naib Hamami. Została ona wybudowana w 1640 roku i ślicznie odrestaurowana. Co ciekawe, jest wciąż czynna oraz użytkowana.