Podróz po Rumuni, warto rozpocząć od zwiedzenia urokliwego miasteczka Oradea, które zlokalizowane jest na początku rumuńskich ziem, nieopodal granicy z Węgrami. Podróż samochodem z południa Polski powinien zająć ok. 8-10 godzin, przejeżdżając przez sąsiednie państwa: Słowację i Węgry. Miasto Oradea Rumunia, może być świetną bazą wypadową, lub przystankiem w dalszej podróży po rumuńskich ziemiach, niezależnie od tego jaki jest cel, warto zatrzymać się w jednym z większych i dobrze rozwiniętych miast. Oradea może pochwalić się klimatyczną starówką, z pięknymi odnowionymi XIX wiecznymi kamienicami oraz budynkami sakralnymi. Uliczki na rynku są wprost urocze, warto przejść się jedną z nich, np. Strada Republici, która uznawana jest za jedną z piękniejszych ulic Transylwanii. Po drodze można podziwiać bogato zdobione, zabytkowe budynki. Jednym z ważniejszych, jest bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, stanowi ona największą barokową katedrę w kraju.

oradea rumunia

Niepowtarzalne zabytki

Ciekawszym zabytkiem na mapie Oradei jest kościół z księżycem, znany z unikatowego mechanizmu zegarowego, pokazującego fazy księżyca. Warto zobaczyć także monumentalny budynek ratusza miejskiego, oraz  XX-wieczne pałace Moskwitz Miksa, oraz pałac Apollo. Spacerując po Oradei z pewnością zobaczymy pomnik św. Władysława, XIX wieczną synagogę, cytadelę, w której mieści się obecnie siedziba Instytutu Sztuk Pięknych, Teatr Narodowy oraz barokowe muzeum Ţării Crişurilor, które znajduje się w okazałym Pałacu Biskupim. Urokliwe Miasto Oradea, dopiero po II wojnie światowej zaczęło należeć do Rumunii, dlatego nadal można zobaczyć tu silne, węgierskie wpływy. Jeśli cenisz miasta o klasycznej architekturze i jesteś entuzjastą historycznych wydarzeń, to miasto powinno znaleźć się na liście miejsc do zwiedzenia. Oradea, Rumunia to miejsca, które warto zobaczyć planując dłuższy wypoczynek, lub krótszy wyjazd. Pełne historii, pysznego lokalnego jedzenia, niezwykłych miejsc i licznych atrakcji.

Dlaczego warto pojechać do Rumunii?

Rumunia to nie tylko zamek Draculli w Transylwanii, to także świetnie rozwinięta turystyka, wyjątkowe atrakcje, ciekawa historia, rozmaite rozrywki i przyjazny klimat. Mało? Warto pojechać do Rumuni, również dlatego, aby przekonać się jak bardzo ograniczające są stereotypy i samemu raz na zawsze się z nimi rozprawić. Że niby Rumunia to brud, ubóstwo i nic ciekawego? Nic bardziej mylnego. Rumunia to majestatyczne Karpaty, starożytne klasztory, dostęp do Morza Czarnego i delty Dunaju, to słynne w całym świecie wina i tradycyjna kuchnia rumuńska.  A przede wszystkim gościnni i dobrze nastawieni na odwiedzających, mieszkańcy. Będąc w Rumunii w okresie letnim warto odpocząć na  pięknych plażach  i popływać w Morzu Czarnym. Warto odwiedzić głębokie jaskinie, czy zwiedzić Bukareszt  lub bogate miasto Oradea.  Można także wybrać się na spacer jednym z malowniczych górskich szlaków i zakochać się w Karpatach. Jeśli nie przepadasz za górami,  Rumunia oferuje 500 rezerwatów i kilkanaście parków narodowych, idealnych na wszelkie wakacyjne aktywności.  Rumunia daje ogrom możliwości, niezależnie od pory roku i preferencji.  Ten kraj ma bardzo dużo do zaoferowania wszystkim tym, którzy zechcą go odwiedzić.