Stralsund to Niemieckie miasto, które obecnie zamieszkuje 50 tysięcy ludzi. Położone jest nad bałtycką cieśniną Strelasund. Pierwotny zapis nazwy miasta (1234r)  brzmiał „Stralowe”. Nazwa ta jednak ewoluowała i przybierała takie forumy jak „Stralesund” (1240r), „Stralesunde) (1248r) oraz „Stralsundt”(1525r).  Nazwa, którą aktualnie się posługujemy czyli „Stralsund” wzięła się od słowiańskich słów „strela” (oznaczającego strzałkę) oraz „sund” (oznaczającego cieśninę), a spowodowane jest to najprawdopodobniej kształtem cieśniny, nad którą owo miasto się znajduje. W Polsce miasto Stralsund znane jest jako Strzałowe.

stralsund

Miasto Stralsund w Niemczech założone zostało w roku 1234 przez księcia Wizlawa I pochodzącego z Rugii. Miasto, mimo iż często padało ofiarą grabieżców, którzy niemal doszczętnie je niszczyli (pod murami miasta miało miejsce aż 5 bitew w ciągu 200 lat),  zyskało przywileje pod rządami książąt pomorskich, a fakt iż zostało wzniesione z czerwonej gotyckiej cegły sprawił, że wraz ze znajdującym się nieopodal miastem Wismar zostało w 2002 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO pod nazwą „Historyczne centrum Stralsund i Wismar”.

Baza wypadowa dla duńskiej floty wojennej

Po odkryciu, że pobliskie wody obfitują w ryby  spowodowało, iż powstała tam osada, która w wyniku rozwoju przekształciła się w miasto.

Prężny rozwój miasta zaczął być konkurencją dla innych nadbałtyckich portów co było przyczyną najazdu na Straslund wojsk Lubeki w 1249 roku. Miasto zostało w szybkim tempie odnowione, a kolejne 100 lat przyniosło miastu intensywny rozwój. W 1370 roku miało tutaj miejsce kluczowe dla historii Straslundu wydarzenie, gdyż zaraz po podjęciu walki w wojnie z Danią w tamtejszym ratuszu podpisany został traktat straslundzki o charakterze pokojowym. Dzięki podpisaniu traktatu i ustanowieniu pokoju ( który był przypieczętowaniem zwycięstwa związku Hanzy, do którego przystąpił Straslund w 1293 rok) miasta należące do tego związku otrzymały cały wachlarz nowych przywilejów.

Straslund w trakcie trwania wojny trzydziestoletniej był oblegany przez wojska Wallenstine, jednak ataki okazały się bezskuteczne. Miasto zyskało miano jednego z pierwszych ośrodków reformacji w północnych Niemczech, a miał oto miejsce w XVI wieku.

Po I wojnie światowej kryzys gospodarczy dotknął miasto i stało się ono ośrodkiem wojskowym dla hitlerowców. Odbywały się tam między innymi szkolenia militarne co przyczyniło się do szeregów ataków alianckich (bombardowania). Zabytkowa zabudowa została uszkodzona, lecz nie obchodziło to niemców, którzy swoje działania koncentrowali wyłącznie na intensywnym rozwoju portu.

Straslund po zjednoczeniu Niemiec

Jedną z atrakcji znajdujących się w Straslundzie jest możliwość ujrzenia stworzeń żyjących na dnie Bałtyku czy Morza Północnego. Oceanarium w Straslund (Ozeaneum  to najpopularniejszy taki obiekt w Europie tego typu. Inspiracją na jego utworzenie było Muzeum Morza tzw. Meersmuseum mieszczące się w Straslundzie. Celem było przyciągnięcie do miasta rzeszy turystów. Z racji faktu, iż utrzymanie Oceanarium jest kosztochłonne energia służąca do utrzymywania temperatury wody jest wytwarzana ze źródeł odnawialnych.

Oceanarium w Struslandzie oferuje takie atrakcje jak ciekawostki życia pod wodą,  makietę prezentującą dna Bałtyku wraz z jego mieszkańcami, wystawę ukazujące bałtycką faunę. Oceanarium posiada również prezentację , która skupia się na człowieku i jego ingerencji w morskie tonie. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu tunelowi odwiedzający oceanarium mają możliwość „spaceru po morskim dnie” wraz z widokiem morskiej toni nad głowami.