Gruzja to wciąż niedoceniany kraj, niezwykle różnorodny i pełen wspaniałych krajobrazów oraz wielu zabytków. Jest tu też sporo tajemniczych zakątków związanych z historią kraju, które są w stanie zaskoczyć niejednego podróżnika. To grona takich miejsc można zaliczyć między innymi Upliscyche i Gori.
Upliscyche – starożytne skalne miasto
Gruzja to miejsce z wieloma atrakcjami, jednak nie zawsze można je znaleźć w przewodnikach, a niektóre z nich wymagają wręcz odkrycia. Jednym z bardziej interesujących i zarazem tajemniczych miejsc na mapie Gruzji jest miejscowość Upliscyche – starożytne skalne miasto położone na wschodzie kraju, na skalistym masywie i połączone ukrytym tunelem z brzegiem rzeki Mtkwari. Wykute w skałach miasto jest jedną z najstarszych osad w Gruzji – jego historia sięga przełomu I i II tysiąclecia p.n.e. Dziś są to jedynie rozległe ruiny, ale do średniowiecza miasto było zamieszkane, później zostało spustoszone przez Mongołów. W czasie swojej świetności, który przypada na okres między IX a XI wiekiem, miasto pełniło funkcję twierdzy broniącej mieszkańców przed najazdami Muzułmanów.
Cały kompleks skalnego miasta rozciąga się na obszarze 8 hektarów i jest podzielony na 3 części. W środkowej można znaleźć najlepiej zachowane ruiny skalnych domów i dawny kompleks pałacowy, w dwóch pozostałych liczne formacje skalne, pozostałości kamiennych schodów oraz skalne groty i tunele. Zwiedzając ruiny Upliscyche można podziwiać unikatową mieszankę wielu stylów kulturowych Anatolii i Iranu oraz architektury pogańskiej i chrześcijańskiej. Atrakcyjne są także widoki, które można stąd podziwiać – ze szczytu masywu roztacza się widok na panoramę okolicy sięgającą kilkunastu kilometrów.
Gori – Gruzja z czasów Stalina
W odległości około 10 kilometrów od Upliscyche leży miejscowość Gori, która jest piątym pod względem wielkości miastem Gruzji i stolicą regionu Wewnętrzna Kartlia. Gori jest też rodzinnym miastem Jóżefa Stalina, to tutaj się urodził i spędził dzieciństwo oraz młodość. W Gori na każdym kroku można zaobserwować kult radzieckiego przywódcy. Dom, w którym urodził się i żył Stalin od lat stanowi miejsce jego kultu i pamięci, a po sąsiedzku stworzono osobliwe muzeum poświęcone jego życiu, które jest nie lada gratką dla miłośników historii współczesnej.
Muzeum Stalina jest miejscem, którego nie sposób nie zauważyć – okazały budynek stoi w samym centrum miasta, prowadzi do niego szeroka, reprezentacyjna aleja i otacza rozległy plac z fontannami, pomnikiem i parkiem, który również został nazwany imieniem radzieckiego dyktatora. W muzealnych salach można podziwiać fotografie, pamiątki i dokumenty dotyczące najważniejszych wydarzeń z życia Józefa Stalina, a także kolekcje prezentów, którymi był obdarowywany przez innych przywódców.
Muzeum Stalina w Gori w Gruzji jest najpopularniejszą atrakcją miasta, ale nie jedyną. Na uwagę zasługuje również Stare Miasto z zabytkowymi kamienicami, a także ruiny kamiennej twierdzy Goris Ciche wznoszące się ponad miastem czy Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, w którym prezentowane są zdjęcia i pamiątki z czasów II Wojny Światowej.