Z wizytą w świątyni. Świątyni angielskiego futbolu – Wembley

Pierwszy nasz dzień pobytu w czasie weekendu majowego w Londynie, to oprócz British Museum, także wizyta na najważniejszym stadionie piłkarskim w Anglii – Wembley.

0
4
(1)

Pierwszy nasz dzień pobytu w czasie weekendu majowego w Londynie, to oprócz British Museum, także wizyta na najważniejszym stadionie piłkarskim w Anglii – Wembley.

Stadion Wembley nie mieścił się w naszych, dość napiętych planach zwiedzania Londynu w czasie pięciu dni naszego pobytu w tym mieście. Znajdował się na „liście rezerwowej”. Dość niespodziewanie udało nam się zobaczyć Wembley już w pierwszym dniu.

Wembley - główne wejście
Wembley – główne wejście

Wembley to ogrom historii angielskiego futbolu. Obecny stadion został wybudowany od zera na miejscu poprzedniego, stojącego w tej samej lokalizacji od 1923 roku. Na tymże starym stadionie pierwszy mecz odbył się w kwietniu 1923 roku. W 1973 roku rozegrano tu „święty” dla nas Polaków mecz z Anglią, zremisowany 1:1 po bramce Domarskiego. Do roku 2000, na „starym” Wembley rozegrano wszystkie finały Pucharu Anglii. W 1936roku rozegrano tu pierwszy w historii finał Mistrzostw Swiata na Zużlu, który rozgrywano na Wembley stale do 1960 roku. Stadion rozebrano w 2003 roku.

Stadion Wembley
Stadion Wembley
Stadion Wembley
Stadion Wembley

„Nowe” Wembley otwarto w 2007 roku rekordowo dużym kosztem (760 mln funtów). Wembley mieści obecnie równo 90.000 widzów, co czyni go drugim co do wielkości stadionem w Europie (po Camp Nou w Barcelonie). Co do zasady wszystkie swoje mecze rozgrywa tu angielska reprezentacja, rozgrywane tu są także finały Pucharu Anglii i Pucharu Ligi Angielskiej. Rozegrano tu także raz finał piłkarski Ligi Mistrzów, kolejny zostanie rozegrany zaledwie 24 dni po naszej wizycie (25 maja 2013 roku) i będzie gościł Borussię Dortmund (Lewandowski, Błaszczykowski, Piszczek) oraz Bayern Monachium.

Stadion Wembley
Stadion Wembley

Charakterystycznym elementem Wembley jest wiszący nad nim łuk o długości ponad 300 metrów, podświetlany w nocy. Dodatkową ciekawostką jest zakopana przez budowniczych pod stadionem kapsuła, zawierająca m.in. kawałek murawy „starego” Wembley i DVD z nagraniem finału mistrzostw świata w 1966 r., rozegranego na tym stadionie. Obwód obecnego stadionu to 1 km.

Wembley to jeden z najnowocześniejszych obecnie stadionów na świecie – jednym z niespotykanych rozwiązań, zastosowanych tutaj jest m.in. zasuwany dach, który może być zdalnie obracany tak, by na murawie nie występował cień w czasie słonecznych dni – co pomaga w trakcie transmisji telewizyjnych.

Stadion jest dostępny dla zwiedzających, organizowane są wizyty z przewodnikiem (codziennie w godz.10-16, o każdej pełnej godzinie) w cenie 16 funtów od osoby (dzieci 9 funtów), można skorzystać z oferty „2 za 1” by obniżyć koszt.

Stadion Wembley
Stadion Wembley

Pełna galeria zdjęć ze stadionu Wembley znajduje się w osobnej galerii na tym blogu oraz na naszym facebookowym profilu.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 4 / 5. Ilość opinii: 1

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Dodaj komentarz

Please Login to comment
  Subscribe  
Powiadom o