Wenecja. Rejs po Canale Grande

0
0
(0)

Pierwszy dzień zwiedzania kończymy rejsem powrotnym przez prawie całą długość Canale Grande. Mamy więc pierwszą okazję zobaczyć najważniejsze pałace do niego przylegające.

Bardzo bogaty we wrażenia dzień (zwiedzaliśmy dzielnice: Cannaregio i San Polo) kończymy powrotem drogą wodną (po 9 godzinach chodzenia należało nam się :-)), czyli kursowym tramwajem vaporetto z przystanku „San Toma” do „Piazzale Roma” (dworca autobusowego). Dość długi dystansowo trwał nieco ponad 20 minut i pozwolił nam na podziwianie najważniejszych historycznie pałaców, położonych na obu brzegach Canale Grande. Część z nich już widzieliśmy podczas „lądowego” zwiedzania.

Wenecja, most Rialto
Wenecja, most Rialto

Pierwszą jednak dużą atrakcją turystyczną, obok – a w zasadzie pod – którą przepłynęliśmy, był oczywiście most Rialto, zwiedzany przez nas kilka godzin wcześniej.

Pierwszym pałacem, wartym zobaczenia, a nie widzianym przez nas wcześniej jest Ca’ d’Oro. Pałac został wzniesiony w latach 1421 – 1440 na zamówienie pewnego kupca weneckiego. Przez długie lata służył jego rodzinie i potomkom. Został odrestaurowany w XIX wieku. Nazwa pałacu pochodzi od fasady, która w początkowym okresie istnienia była pokryta złotem. Obecnie mieści się w nim muzeum sztuki, ufundowane przez ostatniego właściciela, w majątku którego znajduje się wiele cennych dzieł malarskich.

Kolejny pałac wart uwagi to Ca’ Vendramin Calergi, znany również jako Palazzo Vendramin Calergi. Jego budowa trwała 28 lat i zakończyła się w 1509 roku. Wielokrotnie zmieniał właścicieli i był przebudowywany. Najbardziej znany jest jednak z faktu, że podczas pobytu w nim zmarł tutaj, na atak serca w dniu 13 lutego 1883r.  Ryszard Wagner, niemiecki kompozytor. Dziś budynek ten mieści Muzeum Wagnera, w którego posiadaniu są ręcznie pisane listy, rzadkie dokumenty, rysunki i nagrania dotyczące życia i twórczości kompozytora. W pałacu ma także siedzibę weneckie kasyno.

Wenecja, pałac Ca' d'Oro
Wenecja, pałac Ca’ d’Oro
Wenecja, pałac Ca' Vendramin Calergi
Wenecja, pałac Ca’ Vendramin Calergi

Następnie mijamy Palazzo Belloni Battagia, wybudowany w połowie XVII wieku, jako rezydencja rodziny Belloni.

Wenecja, Palazzo Belloni Battagia
Wenecja, Palazzo Belloni Battagia
Wenecja, Fondaco dei Turchi
Wenecja, Fondaco dei Turchi

Najbardziej okazałym mijanym pałacem był niewątpliwie Fondaco dei Turchi – bizantyjski pałac, wybudowany w pierwszej połowie XIII wieku. Przez ok.200 lat, poprzez wiek XVI-ty i XVII-ty, aż do 1838 roku, pałac stanowił samotne tureckie getto, służące jako mieszkania, skład oraz market dla tureckich kupców. Obowiązywały w nim ostre zasady, m.in. ograniczające godziny wyjść i wejść przez mieszkańców do pałacu. Obecnie mieści się w nim weneckie Muzeum Historii Naturalnej, z akwarium oraz okazami flory i fauny.

Wenecja, kościół Chiesa di San Geremia widziany z Canale Grande
Wenecja, kościół Chiesa di San Geremia widziany z Canale Grande

Na koniec mamy możliwość zobaczenia od strony Canale Grande dwóch kościołów, oglądanych już podczas wędrówki pieszej: Chiesa di San Geremia oraz Chiesa di Santa Maria di Nazareth. Tak kończy się nasz pierwszy dzień w Wenecji. Jeszcze tylko 40-minutowy kurs autobusem i… odpoczynek w hotelu.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 0 / 5. Ilość opinii: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x