Tum. Historyczne związki z Łęczycą

Będąc w Łęczycy, nie wolno zapomnieć o wizycie w oddalonym o zaledwie 2 km Tumie, wsi nierozerwalnie związanej historią z Łęczycą. Tum naprawdę ma się czym chwalić w konkurencji: historia i zabytki.

0
0
(0)

Będąc w Łęczycy, nie wolno zapomnieć o wizycie w oddalonym o zaledwie 2 km Tumie, wsi nierozerwalnie związanej historią z Łęczycą. Tum naprawdę ma się czym chwalić w konkurencji: historia i zabytki.

Tum leży 2 km na wschód od Łęczycy, przy głównej drodze prowadzącej do miejscowości… Piątek 🙂 A miejscowość Piątek z kolei słynie z tego, że jest geometrycznym środkiem Polski. Ale my tym razem nie o tym 🙂 Mała wieś Tum słynie z trzech ważnych historycznych budowli i z tego, że to tu pierwotnie leżała… Łęczyca.

W XI wieku w Tumie, wg legendy za sprawą św.Wojciecha, wybudowano pierwsze w Polsce opactwo benedyktynów (wiek później opactwo przeniesiono, a budynek rozebrano). W drugiej połowie XII wieku, także w Tumie, wybudowano kolegiatę NMP i św.Aleksego (konsekrowaną w 1161 r.), w której dość regularnie odbywały się synody, które dziś uważa się za początki polskiego parlamentaryzmu. Pod jej podłogą zachowały się pozostałości opactwa. I ta archikolegiata jest dziś największą (także dosłownie – wymiary 35 x 12 metrów, największy romański zabytek w Polsce) atrakcją turystyczną Tumu. Nie da się jej przegapić, okazała budowla rzuca się w oczy z daleka. Zresztą i nazwa wsi od niej pochodzi – archikolegiatę nazywano kiedyś właśnie „tumem”.

Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie

Tuż obok kolegiaty stoi mały, niepozorny kościółek parafialny pod wezwaniem św.Mikołaja. Powstał w 1761 r., podczas remontu kolegiaty. Obok niego w 1999 r., na pamiątkę sprowadzenia do Tumu relikwii św.Wojciecha (pierwszego polskiego męczennika, który podobno w Tumie był), posadzono dąb, poświęcony świętemu.

XVIII-wieczny kościół św.Mikołaja w Tumie
XVIII-wieczny kościół św.Mikołaja w Tumie

Najbardziej niepozorną, ale i nastarszą historycznie, atrakcją Tumu jest tumskie grodzisko, położone zaledwie 600 m od kolegiaty – prowadzi do niego polna droga, oznaczona pod kolegiatą kierunkowskazem. Dziś jest to po prostu owalny wał ziemny, ale zawiera on kawał polskiej historii. Wg archeologów grodzisko powstało w VI wieku. Funkcjonowało aż do 1107 r. kiedy to zostało spalone przez wojska Bolesława Krzywoustego, który jednak grodzisko odbudował ze względu na jego strategiczne położenie. Ostateczny kres historii tumskiego grodziska położyli Krzyżacy w 1331 r., doszczętnie plądrując je i paląc.

Grodzisko w Tumie
Grodzisko w Tumie
Grodzisko w Tumie
Grodzisko w Tumie
Grodzisko w Tumie
Grodzisko w Tumie

Na terenach grodziska przez wiele lat prowadzono prace archeologiczne, które w 2011 r. zakończyły się skandalem i sprawą w prokuraturze z podejrzeniem o niszczenie przez archeologów terenu wykopaliska i prace bez zezwolenia konserwatora zabytków. Dziś grodzisko w Tumie to owalny ziemny wał, wewnątrz prawie całkowicie zarośnięty zielskiem. Istnieją plany rekonstrukcji grodziska i utworzenia w Tumie parku archeologicznego będącego kolejną atrakcją turystyczną. Do dziś powstała (kosztem 3 mln zł) jedna z części tego projektu – skansen „Łęczycka zagroda chłopska”, którego główną atrakcją jest XIX-wieczny wiatrak, ciągle działający.

Skansen w Tumie
Skansen w Tumie
Skansen w Tumie
Skansen w Tumie

Pełna galeria zdjęć z Tumu znajduje się na osobnej stronie naszego bloga oraz na naszym facebookowym profilu.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 0 / 5. Ilość opinii: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x