Trzystu bohaterów. Odwiedzamy greckie Termopile

Nasz pobyt w Grecji w czasie wakacji 2014 r. trwał ledwie 8 dni, ale żal było wyjeżdżać bez odwiedzenia choćby jednego z wielu znanych z lekcji historii miejsc, których w tym kraju jest bez liku. Stąd plan na całodniową wyprawę – najpierw do Termopil.

0
5
(3)

Nasz pobyt w Grecji w czasie wakacji 2014 r. trwał ledwie 8 dni, ale żal było wyjeżdżać bez odwiedzenia choćby jednego z wielu znanych z lekcji historii miejsc, których w tym kraju jest bez liku. Stąd plan na całodniową wyprawę – najpierw do Termopil.

Tour de Europe 2014, dzień 12 (poprzedni wpis: Jedziemy dookoła mitycznego masywu Olimpu). Podczas naszego pobytu w Paralia Katerinis przyszedł w końcu czas na zaplanowaną jeszcze w Polsce całodzienną wyprawę wgłąb Grecji. Celem były dwa historyczne miejsca: wpisane na listę UNESCO stanowisko archeologiczne w starożytnych Delfach i leżące po drodze do nich miejsce bitwy pod Termopilami. W tym wpisie będzie o tym ostatnim.

Wyjeżdżamy z Paralia Katerinis z samego rana, czeka nas bowiem prawie 250 km jazdy do Termopil. Droga prowadzi głównie autostradą, prowadzącą na południe Grecji, jedziemy więc szybko i wygodnie, cała trasa zajmuje nam ok.3 godzin. Do Termopil dojeżdżamy w okolicach południa.

Termopile, pomnik ku czci Spartan i króla Leonidasa
Termopile, pomnik ku czci Spartan i króla Leonidasa

Termopile to dziś mała grecka wioska, ale w czasach antycznych nazwa ta odnosiła się do wąskiego przesmyku pomiędzy morzem a górami, jedynego lądowego przejścia z północy na południe. W dosłownym tłumaczeniu „Termopile” to „gorące wrota”, nazwa pochodziła od gorących źródeł (woda o temperaturze ok.40 stopni), wypływających u podnóża pobliskiego wzgórza. Jedno z nich zresztą działa do dziś i jest ulubionym przez kierowców miejscem ochłody.

Termopile, centrum turystyczne
Termopile, centrum turystyczne

Ciężko dziś ten słynny przesmyk zauważyć – do morza jest spory kawałek. Wszystko to dlatego, że osady z gorących źródeł, osadzające się w ciągu wieków, znacznie (o nawet ok. 20 m) podniosły poziom gruntu, przez co morze „cofnęło” się, odsłaniając dużo więcej ziemii. Gdy starożytni Spartanie i Grecy toczyli tu słynną bitwę z Persami, przesmyk miał tylko ok.100 metrów szerokości – dlatego łatwo było się tu bronić nawet przed dużo większymi siłami wroga. Morze zaczynało się wtedy mniej więcej w miejscu, gdzie dziś idzie asfaltowa droga i stoi przy niej pomnik Spartan i Leonidasa.

Termopile, pomnik króla Leonidasa
Termopile, pomnik króla Leonidasa

No i właśnie – o co chodziło w tej słynnej bitwie pod Termopilami ? Otóż w 480 r. p.n.e. kolejną już próbę podbicia terenów dzisiejszej Grecji, wtedy składających się z wielu miast-państw, z których najsilniejszymi były Ateny i Sparta, podjęli Persowie. Kolejną, bo 10 lat wcześniej już próbowali i przegrali. Persowie więc, pod dowództwem swego króla Kserksesa, w ogromnej liczbie ok.300 tysięcy (!) żołnierzy rozpoczęli marsz na greckie miasta. Ale mieli daleko, a dodatkowo tak wielka armia wymagała olbrzymiej logistyki (brzegiem morza obok niej płynęła ogromna flota statków zaopatrzeniowych, wcześniej budowano na trasie przemarszu magazyny żywnościowe i mosty na rzekach), więc Grecy dostali trochę czasu na przygotowania się na ich „przyjęcie”.

Greccy obrońcy, pod dowództwem spartańskiego króla Leonidasa, postanowili odeprzeć Persów właśnie w tym wąskim przesmyku, który łatwo było bronić. Z wielu greckich miast uzbierali w sumie ok. 7 tysięcy żołnierzy, którzy przez dwa dni z powodzeniem odpierali ataki wojsk Kserksesa, zabijając w sumie ok.20 tys. najeźdźców. Zwrot w bitwie nastąpił w wyniku zdrady jednego z Greków, który pokazał Persom drogę, którą można było obejść przesmyk i zajść Greków od tyłu.

Leonidas na wieść o Persach zachodzących na tyły, odesłał większość wojsk, uznając bitwę za przegraną. Sam jednak, wraz z 300-toma swoimi wojownikami, przy pomocy 700 Tespijczyków, pozostał na miejscu, broniąc się i ginąc do ostatniego na małym pagórku. Persowie przeszli dalej i w końcu zdobyli Ateny, ale bitwa pod Termopilami zapisała się w historii jako symbol bohaterstwa Spartan.

Termopile, obelisk ku czci 700 poległych Tespijczyków
Termopile, obelisk ku czci 700 poległych Tespijczyków
Termopile, centrum turystyczne
Termopile, centrum turystyczne
Termopile, centrum turystyczne
Termopile, centrum turystyczne
Termopile, pomnik ku czci poległych Spartan
Termopile, pomnik ku czci poległych Spartan
Termopile, źródła u podnóża gór
Termopile, źródła u podnóża gór

Dziś na miejscu bitwy pod Termopilami stoi spory pomnik ku czci poległych Spartan i ich króla Leonidasa. Nieco później, obok niego postawiono także niewielki obelisk ku pamięci siedmiuset Tespijczyków, którzy towarzyszyli Spartanom w ostatniej walce na pagórku. Pagórek ten zresztą znajduje się dokładnie naprzeciw pomnika Spartan, po drugiej stronie ulicy. Na nim właśnie znajduje się tabliczka ze słynnymi słowami „O cudzoziemcze, powiedz Lacedemończykom, że wierni ich prawom, tu spoczywamy”. To kopia oryginalnej tablicy, która niestety się nie zachowała.

Większość z Was pewnie widziała słynny film „300”, opowiadający właśnie o bitwie pod Termopilami. Tych „trzystu” z tytułu filmu i z tytułu naszego wpisu to jednak liczba nieco fałszywa – w rzeczywistości w ostatnim, samobójczym boju na wzgórzu brało udział ok. 1400 greckich bojowników (300 Spartan, 700 Tespijczyków i 400 wojowników z Teb).

Nieco obok pomnika znajduje się spore centrum turystyczne z małą wystawą, dotyczącą Termopil. Jest tu też duży parking, na którym bez problemu można zatrzymać samochód. Na krótko podjeżdżamy jeszcze pod wspomniane na początku gorące źródło, znajdujące się na drugim końcu dawnego pola bitwy, po czym jedziemy dalej. Czeka nas jeszcze wizyta w rozległych ruinach greckich Delf, ale o tym będzie już w następnym wpisie.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 5 / 5. Ilość opinii: 3

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x