Triest. Dwugodzinny rekonesans.

0
4.5
(2)

Drogę powrotną z Wenecji postanowiliśmy sobie urozmaicić, odbijając z niej w kierunku Triestu, włoskiego miasta położonego tuż przy granicy ze Słowenią, po przeciwległej do Wenecji stronie Morza Adriatyckiego.

Triest leży nad Zatoką Triesteńską i jest jedynym włoskim miastem, leżącym po wschodniej stronie wybrzeża Adriatyku. Jest też miastem bardzo starym, istniał już w czasach antycznych, a pierwsza zachowana pisemna wzmianka o Trieście pochodzi z czasów rzymskiego cesarza Juliusza Cezara. W swojej historii bardzo często zmieniał swoją podległość: Bizancjum, Frankowie, Cesarstwo Rzymskie, Wenecjanie, a także Habsburgowie. Przez pewien czas był także Triest wolnym miastem.

Zanim jednak wjechaliśmy do właściwego Triestu, zatrzymywaliśmy się kilkukrotnie przy punktach widokowych, rozłożonych co kilkaset metrów na odcinku co najmniej kilku kilometrów przez miastem. Położone są one na sporej wysokości nad morzem, dzięki czemu rozpościerają się z nich świetne widoki na Adriatyk. To najdalej na północ wysunięty brzeg Adriatyku, droga do Triestu stanowi więc takie specyficzne „przywitanie” z morzem dla nadjeżdżających z północy np. w kierunku Chorwacji.

Wybrzeże Adriatyku
Wybrzeże Adriatyku
Wybrzeże Adriatyku
Wybrzeże Adriatyku

Po wjechaniu w granice miasta niemal od razu po prawej stronie rozpoczyna się spory park, graniczący z jednej strony z ulicą, a z drugiej z morzem. Na nabrzeżu zorganizowana została plaża i wyłożony kamieniami deptak wypełnia się w sezonie ręcznikami plażowymi. Nabrzeże ma drabinkowe zejścia do wody, jest także niedaleko spory parking samochodowy i marina dla łodzi (parking jest jednak ustawicznie zakorkowany i bardzo ciężko znaleźć na nim wolne miejsce). Park także wypełniony jest piknikowiczami, którzy wybrali świeże powietrze, ale bez słońca. Nasz pobyt tu ograniczyliśmy do spaceru całą długością parku i wybrzeża.

plaża w Trieście
plaża w Trieście
Triest, fontanna przy Piazzale Biagio Marin
Triest, fontanna przy Piazzale Biagio Marin

Jako miasto, Triest otoczony jest od strony lądu niewielkimi górami, na zboczach których położona jest spora część mieszkalnych dzielnic miasta. Nasz dwugodzinny pobyt w Trieście ograniczyliśmy do okolic głównego placu w mieście – Piazza Unita d’Italia, nazywanego największym europejskim placem, położonym nad morzem. Jest otoczony przez budynki rządowe i ważna pałace. Co ważne dla przybywających tu turystów, plac sąsiaduje z dużymi parkingami, położonymi na nabrzeżu Adriatyku, gdzie można wygodnie i w zasadzie bez problemu zaparkować samochód. Aczkolwiek odpłatnie.

Do najważniejszych atrakcji na placu należą z pewnością:

Palazzo del Comune, zbudowany w 1707r., przed którym kiedyś stała wieża zegarowa, rozebrana w 1838 roku, pełniący dziś rolę miejskiego ratusza.

Triest, Palazzo del Comune
Triest, Palazzo del Comune

Pałac Palazzo Plenario został zbudowany w 1780 roku na zamożnego kupca o tym nazwisku, dziś jest własnością towarzystwa ubezpieczeniowego Lloyd.

Grand Hotel Dukes of Aosta, zbudowany na zamówienie Assicurazioni Generali w 1873 roku, wcześniej istniejący pod nazwą Hotel Vanoli.

Triest, Grand Hotel Dukes of Aosta
Triest, Grand Hotel Dukes of Aosta

Palazzo del Lloyd Triestino, imponujący pałac w stylu renesansowym, zbudowany w latach 1881-83, z fasadą ozdobioną dwoma fontannami (figury Thetis i Wenus, opiekunki wody słodkiej i morskiej), z których w jednej płynęła słodka woda, w drugiej woda morska. Dziś budynek stanowi siedzibę Prezydenta Rady Regionalnej (Triest jest stolicą autonomicznego regionu Friuli – Wenecja Julijska).

Triest, Palazzo del Lloyd Triestino
Triest, Palazzo del Lloyd Triestino

Palazzo del Governo, wybudowany w latach 1901-05, jeden z najokazalszych budynków, otaczających plac, z balkonem wykończonym mozaiką ze szkła Murano i białego kamienia, dziś siedziba prefektury i władz regionu.

Triest, Palazzo del Governo
Triest, Palazzo del Governo

Obok stoi Palazzo Stratti z 1839 roku. Dziś jest własnością Assecurazioni Generali (mieszczą się w nim centralne biura Generali). Na parterze znajduje się do dziś znana historyczna kafejka, jedna z najstarszych w mieście, Caffe degli Specchi (Cafe of Mirrors), istniejąca od momentu powstania budynku.

Triest, Palazzo Stratti
Triest, Palazzo Stratti

Fontana dei Quattro Continenti (Fontanna Czterech Kontynentów), znajdująca się pośrodku placu, zbudowana została w 1751 roku. W czterech rogach stoją figury zwierząt, oznaczające cztery kontynenty – Europę, Azję, Afrykę i Amerykę. Nie uwzględniono Australii, której nie znano w czasach budowy fontanny.

Triest, Piazza Unita d'Italia
Triest, Piazza Unita d’Italia

Spacer w Trieście zakończyliśmy krótką wycieczką po nabrzeżu Adriatyku i podziwianiem panoramy Triestu, widzianej od strony morza. Po równo dwóch godzinach pobytu w mieście, udaliśmy się w dalszą, już nie przerywaną kolejnymi postojami, podróż powrotną do Polski.

Pełną galerię zdjęć z Triestu znajdziecie na naszym profilu na Facebooku.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 4.5 / 5. Ilość opinii: 2

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x