Świecie, zamek krzyżacki

Drugim, obok starówki w Grudziądzu, celem turystycznym drogi powrotnej z gdyńskiego Open’er Festival, był jeden z najważniejszych w czasach swojej świetności zamków krzyżackich – zamek w Świeciu.

0
0
(0)

Drugim, obok starówki w Grudziądzu, celem turystycznym drogi powrotnej z gdyńskiego Open’er Festival, był jeden z najważniejszych w czasach swojej świetności zamków krzyżackich – zamek w Swieciu.

Swiecie jest jednym z najstarszych polskich miast – pierwsza wzmianka o nim pochodzi już z 1198 roku, gdy było stolicą jednego z księstw pomorskich. Dziś jest to siedziba gminy, z liczbą mieszkańców przekraczającą 25 tys.

Najważniejszym zabytkiem Swiecia jest niewątpliwie zamek krzyżacki, którego budowa rozpoczęła się w 1335 r. (i trwała 15 lat). Miasto było już w tych czasach siedzibą komtura krzyżackiego, będąc też niezwykle dochodowym. Stąd też zamek stał się od razu jednym z najważniejszych w systemie obronnym Krzyżaków, otrzymując solidne wyposażenie w broń i działa. M.in. jako drugi z krzyżackich zamków został wyposażony w broń palną.

Świecie, zamek krzyżacki
Świecie, zamek krzyżacki
Świecie, zamek krzyżacki
Świecie, zamek krzyżacki

Najbardziej znanym krzyżackim komturem ze Swiecia był na pewno Henryk von Plauen, który zajęty walką z polskimi oddziałami, spóźnił się na… bitwę pod Grunwaldem, co wyszło mu całkiem na dobre. Podążył do Malborka, gdzie skutecznie obronił stolicę Krzyżaków przed polskimi wojskami (także zamek w Swieciu obronił się przed Polakami) w skutek czego został w 1410 r. wybrany na wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego.

Zamek przeszedł w ręce polskie po podpisaniu drugiego pokoju toruńskiego (1466 r.), stając się siedzibą królewskich starostów. Czasy świetności zamku skończyły się wraz z potopem szwedzkim, bo w 1655 r. Szwedzi właśnie spalili doszczętnie zamek (pozostały tylko gołe mury). Od tego czasu zamek wykorzystywano głównie jako magazyny, spełniał także funkcje mieszkalne.

Świecie, zamek krzyżacki
Świecie, zamek krzyżacki
Świecie, zamek krzyżacki
Świecie, zamek krzyżacki

Po pierwszym rozbiorze Polski, w 1772 r. władze pruskie nakazały rozbiórkę chylącego się ku upadkowi zamku. Rozebrano dwie wieże zamkowe oraz trzy z czterech skrzydeł zamku. Rozbiórkę powstrzymano w latach 40-tych XIX wieku, wtedy też rozpoczęto także rekonstrukcję zamku, wielokrotnie jednak przerywaną i ciągnącą się wolnym tempem. Wieża zamkowa została uszkodzona pociskiem artyleryjskim podczas II wojny światowej. Po zakończeniu działań wojennych wieżę odbudowano, ale reszta zamku straszyła aż do lat siedemdziesiątych XX wieku. W 1970 r. rozpoczęła się największa w dziejach zamku rekonstrukcja. Ostatecznie od 2002 r. zamek jest udostępniony do zwiedzania dla turystów.

W XX wieku wieżę zamkową wykorzystywano także jako punkt obserwacyjny systemu przeciwpowodziowego – na maszcie znajdującym się na wieży wieszano wiklinowe kosze – im więcej ich było, tym większe było zagrożenie powodzią.

Świecie, zamek krzyżacki
Świecie, zamek krzyżacki
Świecie, zamek krzyżacki
Świecie, zamek krzyżacki
Świecie, zamek krzyżacki
Świecie, zamek krzyżacki

W chwili obecnej we wnętrzach zamku nie ma zbyt wiele do zwiedzania, eksponatów we wnętrzach jest jak na lekarstwo. Atrakcją niewątpliwie jest możliwość wspięcia się stromymi schodami na zamkową wieżę, skąd roztacza się rozległy widok na okolicę oraz na dwie rzeki, przy połączeniu których zamek wybudowano: Wisły i Wdy (dawnej Czarnej Wody). Wstęp do zamku jest płatny, w lipcu 2013 roku wynosi: 5 zł (dorośli) i 3 zł (dzieci).

Zdjęcia, które oglądacie, w większości robione były niestety telefonem komórkowym (bateria aparatu fotograficznego nie udźwignęła ciężaru Open’era oraz Grudziądza).

Pełna galeria zdjęć z zamku krzyżackiego w Swieciu znajduje się na osobnej stronie naszego bloga oraz na naszym facebookowym profilu.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 0 / 5. Ilość opinii: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x