Światynie starego Alghero

Kontynuujemy wędrówkę po starówce włoskiego Alghero na Sardynii. Było już o dawnych miejskich fortyfikacjach, teraz przyszedł czas na obiekty sakralne – stare miasto w Alghero to także co najmniej kilka zabytkowych kościołów, wartych zwiedzenia.

0
5
(1)

Kontynuujemy wędrówkę po starówce włoskiego Alghero na Sardynii. Było już o dawnych miejskich fortyfikacjach, teraz przyszedł czas na obiekty sakralne – stare miasto w Alghero to także co najmniej kilka zabytkowych kościołów, wartych zwiedzenia.

Sardynia 2014 (poprzedni wpis: Alghero, włoskie miasto mówiące po… katalońsku). Równolegle ze zwiedzaniem fortyfikacji miejskich, podczas spaceru po starym Alghero nie sposób nie napotkać zabytkowych kościołów, których znajduje się tutaj kilka. W większości są one odrestaurowane, a bardzo dobrym stanie zewnątrz i wewnątrz, stanowiąc wdzięczny obiekt zainteresowania dla licznych tu zapewne w sezonie turystów. W październiku jest ich znacznie mniej, więc i przyjemność ze zwiedzania była u nas proporcjonalnie większa. Zawsze to wygodniej zwiedzać stosunkowo puste świątynie, niż przeciskać się w tłumie turystów.

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Alghero, świątynie Starego Miasta

ładowanie mapy - proszę czekać...

Alghero, kościół Karmelitów: 40.556740, 8.312646
Alghero, kościół Miłosierdzia: 40.556797, 8.313402
Alghero, kościół św.Michała: 40.557223, 8.314118
Alghero, kościół św.Franciszka: 40.558262, 8.313759
Alghero, katedra św.Marii: 40.559236, 8.312565
Alghero, kościół św.Anny: 40.558841, 8.312329
Alghero, kościół św.Barbary: 40.558949, 8.311908
Alghero, kościół Matki Boskiej Miłosiernej: 40.556167, 8.318807
Alghero, nieistniejący kościół św.Krzyża: 40.560133, 8.311248
Alghero, nieczynny kościół św.Klary: 40.560225, 8.311774
Alghero, nieczynny kościół Różańca Świętego: 40.559236, 8.313105
Alghero, Episkopat: 40.558144, 8.312976

Kościół Karmelitów

Zaczynamy od kościoła zakonu Karmelitów, stojącego na samym skraju starego miasta w Alghero, tuż przy bastionie Kolumba, i będącego częścią klasztoru Karmelitów. Niewiele o nim można napisać, poza tym, że został wybudowany w 1644 r., a we wnętrzach, oprócz głównego ołtarza, znajduje się sześć bocznych, w kaplicach, wszystkie pochodzą z połowy XVIII w.

Alghero, kościół Karmelitów
Alghero, kościół Karmelitów

Kościół Matki Bożej Miłosierdzia (lub krócej „kościół Miłosierdzia”)

Wybudowany jako siedziba zakonu Miłosierdzia Bożego w 1654 r., a w 1738 r. dobudowano na szczycie dzwonnicę. W 1818 r. częściowo zawalił się, odbudowany w 1823 r. Główny ołtarz pochodzi z 1811 r. Ale najważniejszym obiektem we wnętrzach jest krucyfiks Chrystusa Miłosiernego, pochodzący ze statku, który zatonął u wybrzeży Alghero w 1606 r. Krucyfiks ten jest głównym elementem procesji podczas obchodów świętego tygodnia w Alghero. W kościele znajduje się również kilka innych dzieł sakralnych z różnych okresów XVII wieku (m.in. statua Maryi Dziewicy, znajdująca się w głównym ołtarzu).

Alghero, kościół Miłosierdzia
Alghero, kościół Miłosierdzia
Alghero, kościół Miłosierdzia
Alghero, kościół Miłosierdzia

Kościół św.Michała

Alghero, kościół św.Michała
Alghero, kościół św.Michała

Kościół św.Michała, patrona miasta Alghero, znajduje przy jednej z głównych ulic starówki, Via Carlo Alberto. Dzisiejsza budowla powstała w drugiej połowie XVII w., ale już wcześniej, bo od początków XVI w. stał tutaj kościół, który nawet był przez jakiś czas miejską katedrą – do czasu gdy obecna katedra została wybudowana. Kościół św.Michała wyróżnia się przede wszystkim kolorową kopułą, wyłożoną barwną mozaiką – aczkolwiek akurat ona jest tu najmniej zabytkowa – mozaikę położono dopiero w 1950 r.

Alghero, kościół św.Michała
Alghero, kościół św.Michała

Prosta fasada kościoła wyłożona jest piaskowcem. Nad wejściem znajdują się rzeźby z wizerunkiem Zwiastowania, a nad nimi relief symbolizujący Ducha Świętego. Główny ołtarz zawiera obraz z wizerunkiem patrona świątyni oraz zabytkowy, XVIII-wieczny, jeszcze pochodzenia hiszpańskiego, krucyfiks. We wnętrzach znajdziemy także statuetkę archanioła Michała, walczącego z szatanem.

Kościół posiada kilka bocznych kaplic z ołtarzami. Jedna z nich poświęcona jest św.Ignacemu z Loyoli, hiszpańskiego szlachcica i wojskowego, po nawróceniu jednego z założycieli zakonu jezuitów. Kaplica pochodzi z 1678 r. i zawiera malowidło z jedną z wizji św.Ignacego. Inna z kaplic poświęcona jest Matce Boskiej z Valverde, oddalonego o kilka kilometrów od Alghero sanktuarium, celu wielu pielgrzymek wiernych. W niej znajdziemy drewnianą polichromię ze statuetką Matki Boskiej z Valverde oraz malowidło (XVII w.) ją przedstawiające.

Kościół św.Franciszka

Wybudowany w XIV w. (ok. 1360 r.) przez przybyłych tu braci zakonnych, stoi niedaleko kościoła św.Michała. Po zawaleniu się w 1593 r., pięć lat później został odbudowany i tak dotrwał, razem z przyległym klasztorem, do naszych czasów. Uwagę we wnętrzach zwraca zwłaszcza XVII-wieczna rzeźba „Chrystusa przywiązanego do kolumny” (jest noszona w trakcie procesji podczas obchodów świętego tygodnia przed Wielkanocą) oraz XVIII-wieczny główny ołtarz, z marmurowymi postaciami Matki Boskiej oraz św.Franciszka z Asyżu oraz św.Antoniego z Padwy.

Alghero, kościół św.Franciszka
Alghero, kościół św.Franciszka
Alghero, kościół św.Franciszka
Alghero, kościół św.Franciszka

Nie wiemy, czy na stałe, czy tylko czasowo, ale wewnątrz kościoła znajdują się też małe „polonica” – wizerunek ojca Maksymiliana Kolbe wraz z opaską obozową z Oświęcimia (nr 16670). Jest także tabliczka z krótkim streszczeniem życia świętego męczennika. Maksymilian Kolbe ma też zresztą ulicę swojego imienia w Alghero, całkiem niedaleko starego miasta.

Katedra św.Marii

Alghero, dzwonnica katedry św.Marii
Alghero, dzwonnica katedry św.Marii

Budowę katedry w Alghero zaczęto planować już w 1503 r., kiedy to miasto stało się siedzibą biskupów (diecezja Alghero istniała aż do 1986 r., od tego roku połączono ją z diecezją w Bosa, katedra jest siedzibą biskupów także po połączeniu), ale rozpoczęto ją dopiero w latach 30-tych XVI w. Budowa ciągnęła się bardzo długo, świątynię otworzono dopiero pod sam koniec XVI w., ale nawet wtedy nie była jeszcze ukończona.

Jednym z najstarszych elementów katedry jest dzwonnica, należąca do najbardziej rozpoznawalnych dziś elementów starego miasta w Alghero. Znajduje się… za świątynią, patrząc od strony głównego wejścia, które jednak w czasie naszego pobytu było w remoncie. Podobno w sezonie wakacyjnym dzwonnica jest otwarta dla zwiedzających i da się na nią wspiąć.

Alghero, katedra św.Marii
Alghero, katedra św.Marii
Alghero, katedra św.Marii
Alghero, katedra św.Marii

Sama katedra doczekała się rozbudowy w połowie XIX wieku. Zmieniono wtedy główną fasadę kościoła oraz dodano, nie pasujący niestety do niczego, neoklasycystyczny portal wejściowy. We wnętrzach (wejść da się starym gotyckim portalem obok dzwonnicy) znajduje się sześć bocznych kaplic oraz ołtarz główny, „strzeżony” przez dwa marmurowe lwy. Znaleźć tu też można grobowce dwóch sabaudzkich książąt (synów króla Sardynii, Wiktora Amadeusza III) z przełomu XVIII / XIX w., którzy schronili się na wyspie przed Napoleonem i zmarli tutaj na malarię.

Kościół św.Anny

Alghero, kościół św.Anny
Alghero, kościół św.Anny

Znajduje się tuż obok katedry św.Marii, w uliczce prowadzącej do dzwonnicy. Został wybudowany ok. 1735 r. i początkowo używany był jako kaplica cmentarna. Dziś jest zabytkiem architektury i nie jest użytkowany do celów sakralnych. To jedyny chyba w Alghero kościół, nie oznaczony tabliczką z opisem.

Kościół św.Barbary

Nie wiadomo dokładnie, kiedy kościół został wybudowany, ale wszystko wskazuje aż na XIV w., co czyni go jednym z najstarszych w Alghero. Pierwsza pisana wzmianka o kościele, wtedy pod wezwaniem św.Andrzeja, datuje się na 1526 r. Później przemianowany na kościół św.Barbary, ze względu na znajdujący się po sąsiedzku magazyn prochu, nazywany przez miejscowych „świętą Barbarą”.

Alghero, kościół św.Barbary
Alghero, kościół św.Barbary

Kościół został odrestaurowany pod koniec XX w., a od 1995 r. opiekę nad nim sprawuje Kościół Prawosławny Włoch i Malty. We wnętrzach znajduje się kilka wartościowych ikon z przedziału XVI – XIX wiek.

Kościół św.Krzyża

Bardzo nietypowy na naszej liście, bo… nieistniejący dziś. Gdyby istniał byłby jednym z najstarszych w mieście. Wybudowany prawdopodobnie pod koniec XIV w., pierwotnie był… synagogą – stał w dzielnicy żydowskiej. Po wypędzeniu Żydów z całego Królestwa Aragonii przez króla Ferdynanda Katolickiego (tego, który zjednoczył Aragonię i Kastylię, tworząc de facto dzisiejszą Hiszpanię), synagoga została przemianowana na katolicki kościół św.Krzyża. Istniał on podobno aż do początków XX w., kiedy to rozebrano go, chcąc stworzyć miejsce pod przenoszony tu z dawnego klasztoru św.Klary (o nim poniżej) szpital. Ale można zobaczyć to, co prawdopodobnie z dawnych zabudowań kościelnych pozostało. Dziś ostał się jedynie „plac św.Krzyża” (Piazza Santa Croce).

Alghero, plac św.Krzyża
Alghero, plac św.Krzyża
Alghero, ruiny przy szpitalu na placu św.Krzyża
Alghero, ruiny przy szpitalu na placu św.Krzyża

Kościół św.Klary

Budynek dziś już nie pełni funkcji sakralnych, choć nadal istnieje i został niedawno odrestaurowany. Zbudowany w 1647 r. jako część żeńskiego klasztoru św.Klary, którego siostry sprowadziły się do miasta 6 lat wcześniej. Klasztor i kościół były użytkowane nieprzerwanie aż do 1852 r., kiedy to zakonnice opuściły miasto.

W czasach późniejszych zabudowania służyły jako szpital, ale i on w 1969 r. został przeniesiony w inne miejsce. Od tego czasu budynek kościoła stał opuszczony i dewastowany, zamieszkiwany przez bezdomnych i narkomanów. W końcu zniszczył go dokumentnie pożar. Wreszcie został przez władze miejskie odrestaurowany w ostatnich latach, dziś służy jako siedziba miejskiego wydziału architektury.

Alghero, dawny kościół św.Klary
Alghero, dawny kościół św.Klary

Kościół Różańca Świętego

Alghero, dawny kościół Różańca Świętego
Alghero, dawny kościół Różańca Świętego

Również bardzo ciekawa historia i również kościół już nie istniejący. Budynek nie był od początku świątynią, pochodzi z wczesnego średniowiecza, dokładnie nie wiadomo z jakich czasów. Wiadomo natomiast, że na przełomie XIV / XV wieku został rozbudowany. Funkcję kościoła pełnił od połowy XVII w. aż do wczesnych czasów powojennych. Od 2000 r. w jego wnętrzach mieści się muzeum sztuki sakralnej (wstęp płatny 5 EUR) – budynek nie służy już celom ekumenicznym.

Siedziba biskupów – Episkopat

Nie jest kościołem, ale z nim jest nierozłącznie związany. Kiedyś prywatny budynek, pod koniec XVI w. został wykupiony przez ówczesnego biskupa Alghero i od tego czasu mieszkają tu miejscowi biskupi.

Alghero, budynek Episkopatu
Alghero, budynek Episkopatu

Kościół Matki Boskiej Miłosiernej

Na koniec wcale nie zabytkowy kościół – ale znajduje się tuż przy starówce w Alghero i jest dość widowiskowy z racji architektury i pięknego otoczenia rzędami palm, w sąsiedztwie niewielkiego parku z placem zabaw. Jeden z najważniejszych przykładów powojennej architektury sakralnej w Alghero, wybudowany w 1950 r. Obok świątyni znajduje się dzwonnica.

Kościół Matki Boskiej Miłosiernej
Kościół Matki Boskiej Miłosiernej

Pokazaliśmy Wam już pozostałości po dawnych fortyfikacjach oraz zabytkowe (i nie tylko) świątynie w Alghero. W kolejnym wpisie będą pozostałe zabytkowe budynki na starówce Alghero.

Pełna galeria zdjęć kościołów w starym Alghero znajduje się na osobnej stronie naszego bloga oraz na naszym profilu na Facebooku.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 5 / 5. Ilość opinii: 1

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x