Southwark – w jednej z najstarszych części Londynu

Southwark, jedną z najstarszych części Londynu, zwiedziliśmy przechodząc z biznesowego City, zwiedzając Tate Modern i udając się wzdłuż Tamizy w kierunku Tower Bridge.

0
5
(1)

Southwark, jedną z najstarszych części Londynu, zwiedziliśmy przechodząc z biznesowego City, zwiedzając Tate Modern i udając się wzdłuż Tamizy w kierunku Tower Bridge.

Slady zamieszkania na dzisiejszych terenach Southwark pochodzą jeszcze z czasów prehistorycznych, a w czasach rzymskich było ważnym ośrodkiem miejskim. Miejsce zostało opuszczone wraz z końcem okupacji rzymskiej (V w.) i zaczęło odzyskiwać swoje znaczenie dopiero 400 lat później. Jednym z bardziej znanych mieszkańców w historii Southwark jest John Harvard, pierwszy darczyńca założonego w 1636 r. uniwersytetu w amerykańskim stanie Massachusetts (gdzie wyemigrował z Londynu), nazwanego od jego nazwiska Uniwersytetem Harvarda.

Globe Theatre
Globe Theatre
Siedziba Financial Times'a
Siedziba Financial Times’a

Tuż obok zwiedzanej przez nas galerii Tate Modern, stoi Globe Theatre – współczesna replika teatru, działającego tu w latach 1599 – 1642. Teatr odtworzono w 1997 roku, ok. 200 metrów od miejsca, w którym stał oryginalnie. Teatr jest znany głównie z tego, iż jednym z jego udziałowców w czasach jego funkcjonowania był William Shakespeare. Teatr zbudowany był w kształcie amfiteatru, a dach był wyłącznie nad sceną. Tutaj odbywały się premiery sztuk Shakespeare’a, a aktorami byli wyłącznie mężczyźni.

Kierując się na wschód, przechodzimy obok siedziby Financial Times’a, jednego z najważniejszych światowych koncernów medialnych, wydającego dziennik prasowy o tematyce gospodarczej już od 1888 r.

Vinopolis
Vinopolis

Tuż obok znajduje się Vinopolis, znana londyńska „świątynia” wina, komercyjna atrakcja miasta, poświęcona winu, upowszechnianiu wiedzy o nim i o procesie jego wytwarzania. Można tu wziąć udział w częstych degustacjach wina lub kupić ten trunek w jednym z wielu sklepów. Otwarto tu także osobne lokale poświęcone whisky oraz rumowi. Lączna powierzchnia handlowa Vinopolis to ok.10 tys. m2.

Historyczny pub The Anchor
Historyczny pub The Anchor

Obok Vinopolis znajduje się pub Anchor – pub, który znalazł swoje miejsce w historii Londynu, a w zasadzie w pamiętnikach Samuela Pepys, który z pubu oglądał wielki pożar miasta w 1666 roku, co opisał w swoich wspomnieniach. W późniejszym okresie pub był ulubionym miejscem piratów i przemytników znad Tamizy. Podczas jednego z remontów w XIX wieku, znaleziono mnóstwo przemyślnych skrytek, używanych prawdopodobnie do ukrywania szmuglowanych produktów.

Docieramy do Borough Market, jednego z największych i najstarszych targowisk w Londynie, wyspecjalizowanego w hurtowej i detalicznej sprzedaży żywności. Rynek detaliczny pracuje wyłącznie trzy dni w tygodniu (czwartek – sobota). Borough Market jest sukcesorem istniejącego podobno od 1014 r. (pierwsze dokumenty pochodzą jednak z 1276 r.) rynku handlowego. Obecny budynek pochodzi z 1851 r. Borough Market jest często „gwiazdą filmową” – kręcono tu m.in. sceny z „Dziennika Bridget Jones” czy „Harrego Pottera i więźnia Azkabanu”.

Borough Market
Borough Market
Borough Market
Borough Market
The Shard Tower
The Shard Tower

Kierując się nadal wzdłuż Tamizy na wschód, docieramy w okolice mostu London Bridge, mijając przy okazji najwyższy obecnie budynek w Londynie (i jeden z najwyższych w Europie) – The Shard Tower. 95-piętrowy budynek ma wysokość 310 metrów i został oficjalnie otwarty w lutym 2013 r. We wnętrzach znajdują się biura, restauracje, luksusowy hotel Shangri-La oraz najwyżej w Europie położone apartamenty mieszkalne, których ceny sprzedaży oscylowały pomiędzy 30 a 50 mln funtów. Pomiędzy 68 i 72 piętrem znajduje się dostępna publicznie galeria widokowa (wstęp odpłatny), z której można podziwiać panoramę w promieniu 40 mil (!). Panorama ta dostępna jest także wirtualnie – w Internecie.

London Bridge do 1750 r. był jedynym mostem na Tamizie. Powstał pierwotnie w XII wieku (budowę rozpoczęto w 1176 r.). Na miejscu średniowiecznego mostu, w XIX wieku postawiono nowy, kamienny most. Obecna konstrukcja została otwarta w 1973 r. Lączy Southwark z City of London. Z London Bridge jest świetny widok na inny, najbardziej znany londyński most – Tower Bridge, z którym jest też często przez turystów mylony.

Idąc z London Bridge wzdłuż Tamizy przechodzimy obok Hay’s Galleria – komercyjne centrum stojące na miejscu historycznych doków portowych, w XIX wieku będących celem większości statków, przywożących do Londynu herbatę. Po otwarciu w 1987 r. stała się kolejną londyńską atrakcją turystyczną (II klasy).

London Bridge
London Bridge
Hay's Galleria
Hay’s Galleria
HMS Belfast, statek-muzeum
HMS Belfast, statek-muzeum

Wodujący na brzegu Tamizy krążownik HMS Belfast, największy czynny okręt-muzeum w Europie, jest kolejną atrakcją, mijaną przez nas w drodze na Tower Bridge. Okręt rozpoczął swoją służbę w 1939 r., a jego główne zadania to ochrona konwojów na Morzu Arktycznym, brał też udział w kilku akcjach bojowych i bitwach morskich. Dzięki staraniom i zbiórce społecznej, został uratowany przed złomowaniem i od 1971 r. służy jako muzeum na wodzie.

Ratusz miejski (City Hall) w Londynie
Ratusz miejski (City Hall) w Londynie

Ostatnią atrakcją po południowej stronie Tamizy jest londyński ultranowoczesny ratusz miejski, stojący tuż obok mostu Tower Bridge. Ratusz, przypominający nieco jajko, został otwarty w 2002 r. i jest częścią programu deweloperskiego „More London”, mającego za zadanie uatrakcyjnić i ożywić południowe wybrzeże Tamizy. Ratusz stoi przy amfiteatralnym placu, nazywanym The Scoop, służącym jako miejsce wydarzeń kulturalnych, projekcji filmów, małych koncertów muzycznych itp. Plac jest w stanie zmieścić ok. 800 osób.

Przed ratuszem (City Hall) jest już jeden z najbardziej rozpoznawalnych londyńskich kształtów – most Tower Bridge, a po drugiej stronie Tamizy stoi twierdza Tower of London. Ale o nich to już w kolejnym wpisie.

Pełna galeria zdjęć z londyńskiej dzielnicy Southwark znajduje się na osobnej stronie naszego bloga oraz na naszym facebookowym fanpage’u.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 5 / 5. Ilość opinii: 1

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x