Praga. Popołudnie w mieście Kafki, Havla i Vondrackovej

Przy okazji wakacji spędzanych na Ziemi Kłodzkiej, mieliśmy po raz pierwszy okazję zobaczyć Pragę. Do stolicy Czech jest od granicy w okolicach Kudowej Zdroju ok.150 km. Wybraliśmy się więc na jednodniową wycieczkę.

0
0
(0)

Przy okazji wakacji spędzanych na Ziemi Kłodzkiej, mieliśmy po raz pierwszy okazję zobaczyć Pragę. Do stolicy Czech jest od granicy w okolicach Kudowej Zdroju ok.150 km. Wybraliśmy się więc na jednodniową wycieczkę.

Praga, Synagoga Jubileuszowa
Praga, Synagoga Jubileuszowa

Praga to największe (1.2 mln mieszkańców, cała aglomeracja ok.2 mln)miasto Czech i stolica państwa naszych południowych sąsiadów. Założone ok. IX wieku, na terenach zamieszkałych już setki lat przed Chrystusem. Przez całe wieki miasto było świadkiem dużych historycznych zmian i burzliwych wydarzeń, co dziś owocuje tym, że jest uważane za jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast Europy. Jest wprost przepełnione zabytkami, galeriami i muzeami. Zabytkowe centrum Pragi zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Samochód udaje nam się zostawić na parkingu naprzeciwko dworca głównego w Pradze – i od niego też zaczynamy zwiedzanie miasta. Pierwotnie wybudowany w 1871r., dziś został przeniesiony pod ziemię. Naziemny reprezentacyjny budynek jest siedzibą kawiarni i… księgarni.

Kierujemy się w stronę starego centrum Pragi. Przechodzimy obok Synagogi Jubileuszowej, jednej z kilku istniejących do dziś synagog w Pradze. Zbudowana w 1906 roku, czynna do dziś jako miejsce kultu religijnego, od 2008 roku jest także dostępna dla turystów.

Mijamy Jindrisska Tower – najwyższą wolnostojącą dzwonnicę w Pradze (66 m, 10 pięter). Zbudowana pod koniec XV wieku, kilkukrotnie przebudowywana, także odbudowywana (po pożarze), dziś służy jako punkt widokowy. Na jednym z pięter znajduje się dziś wystawa poświęcona wieżom Pragi. Dwa wyższe piętra zajmuje dziś restauracja.

Praga, Miejski Dom Reprezentacyjny
Praga, Miejski Dom Reprezentacyjny
Praga, na Placu Republiki
Praga, na Placu Republiki

Plac Republiki – tu trafiamy na Miejski Dom Reprezentacyjny, jeden z najsłynniejszych budynków Pragi. Stoi na miejscu dawnego Pałacu Królewskiego – siedziby czeskich królów. To tu odbywały się ich koronacje. Sam Dom zbudowany został na początku XX wieku i zapisał się już dwukrotnie w historii: w 1918 roku proklamowano tu niepodległość Czechosłowacji, a w 1989 roku w budynku doszło do pierwszego spotkania władz komunistycznych z demokratyczną opozycją Vaclava Havla. Dziś w budynku odbywają się koncerty, głównie symfoniczne, na parterze mieści się kilka restauracji i kawiarni.

Praga, Brama Prochowa
Praga, Brama Prochowa

Obok stoi Brama Prochowa, pełniąca pierwotnie rolę bramy miejskiej, której budowa rozpoczęła się pod koniec XV wieku, jedyny fragment architektury, pozostały z czasów Pałacu Królewskiego, stojącego obok. Nazwa pochodzi z końca XVII w., kiedy to stała się ona składem prochu. Obecnie na jej szczycie znajduje się taras widokowy dla turystów.

Praga, Plac Starego Miasta z kościołem św.Mikołaja w tle
Praga, Plac Starego Miasta z kościołem św.Mikołaja w tle

Kierujemy się w stronę placu Staromestske Namesti (Old Town Square), jednego z najbardziej obleganych przez turystów miejsc w Pradze. Plac ma powierzchnię 9000 m2 i otoczony jest przez malownicze, historyczne budynki i kościoły. Pośrodku placu znajduje się pomnik Jana Husa, postawiony tu w 1915 r., w 500 rocznicę spalenia Husa na stosie.

Praga, pomnik Jana Husa na Placu Starego Miasta
Praga, pomnik Jana Husa na Placu Starego Miasta

Pierwszym z bardzo znanych kościołów, stojących przy placu jest barokowy kościół św.Mikołaja (1732-37), wybudowany na miejscu starego gotyckiego kościoła z XIII wieku (kilka oryginalnych elementów zachowało się w podziemiach). Przez jakiś czas (przełom XVIII i XIX wieku) służył jako kościół prawosławny, potem był też magazynem.

Praga, kościół Najświętszej Marii Panny przez Tynem na Placu Starego Miasta
Praga, kościół Najświętszej Marii Panny przez Tynem na Placu Starego Miasta

Chyba najbardziej znanym kościołem praskim jest kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, z zachodnią fasadą skierowaną w kierunku placu. Jego budowa rozpoczęła się w XIV wieku, choć pierwsze wzmianki o kościele na tym terenie pochodzą już z wieku XII. Gotycka, trójnawowa bazylika z dwoma wysokimi wieżami (80m). We wnętrzach pochowano znanego duńskiego astronoma, Tycho Brache (1601r.).

Praga, pałac Goltz-Kinsky
Praga, pałac Goltz-Kinsky

Na placu znajdziemy także pałac Goltz-Kinsky, wybudowany w pierwszej połowie XVIII wieku, nieco wysunięty przed linię innych budynków na placu (wg legendy na skutek przekupienia radnych, których potem powieszono). W pałacu urodziła się austriacka pisarka (także sekretarz Alfreda Nobla), baronowa Bertha von Suttner, pierwsza kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla w 1905r. Mieściło się tu niemieckojęzyczne gimnazjum, do którego uczęszczał Franz Kafka (jego ojciec miał sklepik na parterze). To z balkonów tego pałacu ogłaszano początek (1948r.) i koniec (Vaclav Havel, 1990r.) ery komunizmu.

Opuszczamy Staromestske Namesti i kierujemy się na Hradczany, „królewską” dzielnicę Pragi na przeciwległym brzegu Wełtawy. Dostajemy się tam przez XIX-wieczny Manesuv Most (Manes Bridge).

Główną atrakcją turystyczną na Hradczanach jest oczywiście zespół zamkowy. Zamek do 1918 roku był siedzibą monarchów czeskich, od tego czasu jest siedzibą prezydenta kraju. Zbudowany został pierwotnie już w IX wieku i wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, jest obecnie, wg księgi rekordów Guinnessa, największym pod względem zajmowanej powierzchni zamkiem na świecie. W kilku miejscach i na dziedzińcach wartę pełnią gwardziści w mundurach wg projektu T.Pistka, zdobywcy statuetki Oscara za kostiumy do filmu Amadeusz.

Praga, katedra św.Wita
Praga, katedra św.Wita

W obrębie zespołu zamkowego stoi także niezwykle okazała gotycka katedra św.Wita, siedziba praskich arcybiskupów. Pierwszy kościół w tym miejscu stanął już w 925 roku (jego pozostałości zachowały się do dziś, pochowano w nim św.Wacława, złożono skradzione w Gnieźnie relikwie św.Wojciecha) i był zastępowany kilkukrotnie przez nowe kościoły, aż w 1344 roku rozpoczęto budowę dzisiejszej postaci. W 1085 roku odbyła się tu pierwsza koronacja królewska. Budowa trwała bez mała sześć stuleci. We wnętrzach znajduje się wiele cennych dzieł sztuki, a także grobowce czeskich królów. Złożono tu także wiele relikwi: głowę św.Ignacego, prochy św.Prokopa i św.Ludmiły. Podobno też złożono tu m.in. fragmenty Krzyża Swiętego, Ewangelii św.Marka czy część berła św.Piotra. Znajdują się tu także czeskie insygnia królewskie, w tym gotycka korona św.Wacława.

Praga, wnętrze katedry św.Wita
Praga, wnętrze katedry św.Wita
Praga, bazylika św.Jerzego
Praga, bazylika św.Jerzego

Kolejnym ważnym punktem jest stojąca nieopodal bazylika św.Jerzego, wybudowana pierwotnie ok.920 roku i przebudowywana na potrzeby zakonu benedyktynek, sprowadzonych do Pragi. W ich klasztorze wychowywało się wiele córek książąt czeskich. Obecnie odbywają się tu koncerty muzyki organowej.

Poprzez dziedzińce zamku na Hradczanach, wychodzimy na Hradcanske Namesti, główny plac zamku praskiego. Tu przede wszystkim atrakcją jest brama wejściowa na pierwszy z zamkowych dziedzińców (główne wejście do zamku), zdobiona statuami walczących tytanów – ozdoba wielu pamiątkowych fotografii z Pragi. W głębi znajduje się brama prowadząca na drugi dziedziniec, najstarszy barokowy zabytek w całych Czechach. Na tymże dziedzińcu stoi XVIII-wieczna kaplica św.Krzyża, bogato zdobiona wewnątrz freskami.

Praga, Hradcanske Namesti
Praga, Hradcanske Namesti

Na placu Hradcanske Namesti często odbywają się ważne wydarzenia polityczne, kulturalne, a nawet sportowe. Swoje wystąpienie miał tu m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama.

Ważnym elementem jest też Pałac Arcybiskupi, od XVI wieku do dziś siedziba praskich arcybiskupów. Na placu można też zobaczyć kilka pomników, m.in. pomnik św.Wacława (chroniony czeski zabytek) czy kolumna Dziewicy Maryi, wybudowana z wdzięczności za zakończenie epidemii dżumy (budowa rozpoczęta w 1726r.).

Praga, Pałac Arcybiskupi na Hradczanach
Praga, Pałac Arcybiskupi na Hradczanach

Opuszczamy zamek na Hradczanach i schodzimy w dół, spowrotem w kierunku Wełtawy. Po drodze mijamy kościół św.Mikołaja, często uważany za najpiękniejszy barokowy kościół w Pradze, zbudowany w pierwszej poł. XVIII wieku na miejscu poprzednio tu stojącego gotyckiego kościoła z XIII wieku. Przed kościołem stoi kolumna św.Trójcy, kolejna pamiątka po zakończonej w 1713 r. epidemii dżumy (zbudowana w 1715 r.).

Praga, kościół św.Mikołaja w dzielnicy Mala Strana
Praga, kościół św.Mikołaja w dzielnicy Mala Strana
Praga, Most Karola
Praga, Most Karola

Docieramy do kolejnej wielkiej atrakcji turystycznej Pragi – Mostu Karola. Idziemy od strony dzielnica Mala Strana, przechodzimy więc pod bramą Malostranska Vez (z drugiej strony mostu stoi Staromestska Vez, obie służą dziś jako wieże widokowe). Budowa mostu rozpoczęła się na rozkaz króla Karola IV w 1357 r. Architektem był Petr Parler, który pracował także nad katedrą św.Wita na praskich Hradczanach. Most ma ponad 600 m długości i 10 m szerokości, przyozdobiony został ok.30-toma barokowymi statuetkami, stojącymi przy obu jego balustradach. Przez wieki był głównym szlakiem łączącym zamek praski ze starym miastem. Obecnie jest wyłączony z ruchu kołowego, służy wyłącznie pieszym. W trakcie dnia z reguły mocno oblegany przez turystów oraz miejscowych artystów, rysowników i karykaturzystów oraz sprzedawców pamiątek.

Praga, zegar astronomiczny na ścianie Ratusza
Praga, zegar astronomiczny na ścianie Ratusza

Przekraczamy Wełtawę przez Most Karola, mijamy wspomnianą już Staromestską Vez i wkraczamy spowrotem na praskie stare miasto. Wracamy na Staromestskie Namesti, by zobaczyć stary miejski ratusz z XIV wieku. Jego wieża służy dziś jako wieża hejnałowa i widokowa. Główną atrakcją ratusza jest jednak zegar astronomiczny, usytuowany na południowej jego ścianie i będący rozpoznawalnym symbolem Pragi (jednocześnie jednym z najbardziej znanych zegarów astronomicznych na świecie). Zegar ma dwie tarcze, pokazujące czas kalendarzowy oraz położenie ciał niebieskich. Posiada także część ruchomą z figurkami m.in. dwunastu apostołów.

I tak zakończyliśmy nasze pierwsze spotkanie z Pragą. Zobaczyliśmy naprawdę sporo jak na jedno popołudnie (cały pobyt w Pradze trwał nieco ponad 5 godzin) i zostawiliśmy czeską stolicę z solennym postanowieniem powrotu. Naprawdę warto 🙂

Pełna galeria zdjęć z Pragi – na naszym facebookowym profilu.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 0 / 5. Ilość opinii: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x