Powitanie z Istrią – Umag, Buje i Vižinada

Kilkudniowy roadtrip po chorwackiej Istrii zaczynamy od północy. Na początek pokażemy Wam trzy raczej pomijane turystycznie miejsca: nadmorski Umag i umiejscowione nieco wgłąb lądu Buje i Vižinada.

0
4.3
(3)

Kilkudniowy roadtrip po chorwackiej Istrii zaczynamy od północy. Na początek pokażemy Wam trzy raczej pomijane turystycznie miejsca: nadmorski Umag i umiejscowione nieco wgłąb lądu Buje i Vižinada.

Słowenia i Chorwacja 2015, dzień 2 (poprzedni wpis: Słoweńskie wybrzeże. Piran i Izola). Powrót do Chorwacji planowaliśmy już od jakiegoś czasu – od naszego pierwszego wyjazdu tam minęło już ładnych parę lat i potem jakoś nie było nam po drodze. A przecież poza południowymi rejonami tego kraju, które zwiedziliśmy w 2010 r., Chorwacja ma do zaoferowania wiele, wiele więcej. Tak narodził się plan zwiedzania Istrii, północnej części kraju, położonej nad Adriatykiem.

Istrię zaczynamy oglądać od strony północnej, a dokładnie od położonego niedaleko granicy ze Słowenią malutkiego Umagu. To niewielkie (6 tys. mieszkańców) miasteczko, z mikroskopijną wręcz, w porównaniu ze zwiedzanymi poprzedniego dnia słoweńskimi Koprem i Piranem, starówką, jest raczej omijane przez turystów. Historię ma jednak długą, pierwsze wzmianki o Umagu pochodzą już z VII w. W okolicach jednak osiedla ludzkie były już dużo wcześniej – kilka kilometrów na północ znaleźć można ruiny starożytnego Siparu. Umag przez wieki żył w jego cieniu, aż do czasu, kiedy to Sipar został niemal doszczętnie zniszczony przez najeźdźców (ok. IX w.).

Umag, stare miasto
Umag, stare miasto
Umag, ratusz miejski
Umag, ratusz miejski
Umag, kościół św.Rocha
Umag, kościół św.Rocha
Umag, kościół Wniebowzięcia NMP
Umag, kościół Wniebowzięcia NMP
Umag, stara wieża obronna
Umag, stara wieża obronna

Dalsza historia zbieżna jest z historią wielu miasteczek na wybrzeżu Adriatyku – przez wieki pod patronatem weneckim, z dużą liczbą mieszkańców pochodzenia włoskiego, którzy wyemigrowali w momencie, kiedy miasteczko stało się częścią Jugosławii. Dziś Umag jest nieco „zapomniany”, senny nawet w szczycie sezonu (byliśmy tam przecież w lipcu, a turystów było jak na lekarstwo).

Bo i do zaoferowania Umag ma niewiele. Jak już wspomnieliśmy, starówka jest niezwykle mała, ma może 200-300 metrów szerokości i składa się ledwie z kilku uliczek i głównego placu, przy którym stoi najokazalszy zabytek miasta – kościół Wniebowzięcia NMP, wybudowany w XVIII w. w miejscu, gdzie wcześniej stał inny kościół. W jego wnętrzach znajduje się wiele cennych dzieł sztuki sakralnej nawet z XV w. Obok świątyni znajduje się stara miejska cysterna z XVII w.

Umag ma częściowo nieźle zachowane mury miejskie, których najstarsze fragmenty pochodzą z X w. Zachowały się także niektóre wieże obronne, budowane w XIII w. Na obrzeżach starówki znajdziecie jeszcze jeden zabytkowy kościółek – św.Rocha, pochodzący z XVI w. Krótki spacer na kraniec starówki, prowadzący tradycyjnymi kamiennymi uliczkami doprowadzi Was do muzeum miejskiego, podobno wartego zobaczenia. I to w zasadzie wszystko, co warto w Umagu zobaczyć.

Buje, kościół Matki Bożej Miłosierdzia
Buje, kościół Matki Bożej Miłosierdzia
Buje, kościół św.Serwulusa
Buje, kościół św.Serwulusa
Buje, kościół św.Serwulusa
Buje, kościół św.Serwulusa
Buje, starożytne pozostałości
Buje, starożytne pozostałości

Z Umagu wyjeżdżamy więc bez większego żalu – tym razem jedziemy w głąb Istrii. Kolejnym przystankiem jest bowiem równie mało uczęszczane przez turystów miasteczko Buje, położone kilkanaście kilometrów na wschód od wybrzeża. Historią Buje nie będziemy Was męczyć, bo jest niemal identyczna jak w przypadku Umagu – Rzymianie, Bizancjum, Wenecja.

Buje ma za to znacznie więcej do zaoferowania, jeśli chodzi o zabytki. Zachowały się tu m.in. cztery zabytkowe kościoły:

 • Buje, kościół św.Jana
  Buje, kościół św.Jana

  kościół Matki Bożej Miłosierdzia, wybudowany w 1497 r., dwukrotnie rozbudowywany (XVI i XIX w.);

 • kościół św.Serwulusa, główny kościół miasteczka, pod wezwaniem patrona miasta, jeden z najważniejszych późnobarokowych kościołów w całej Istrii. Wybudowany w XVIII w. w miejscu, gdzie wcześniej stał kościół z XIII w. (jego resztki „wbudowano” w nowszą świątynię). Prawdopodobnie historia tego miejsca jest jednak jeszcze starsza – stała tu już w starożytności pogańska świątynia. Obok kościoła stoi wysoka dzwonnica z XV w., znajdziecie tu też weneckiego lwa z 1480 r. oraz kilka znalezionych tu pozostałości z czasów starożytnych. We wnętrzu kościoła znajduje się aż 7 ołtarzy oraz organy z końca XVIII w.;
 • kościół św.Jana, a w zasadzie niewielka kaplica, schowana w ciasnych uliczkach starego miasta, wybudowana w 1788 r.;
 • kościół św.Marcina, stojący pośrodku średniowiecznego, nieco zdewastowanego cmentarza,wybudowany został prawdopodobnie w XVI w. Dziś jest zamknięty, nabożeństwo odprawiane jest tu raz w roku (w dniu św.Marcina w listopadzie), okazjonalnie we wnętrzach organizowane są wystawy kulturalne;
Buje, kościół św.Marcina
Buje, kościół św.Marcina

W zachodniej części starówki znajdziecie także dość okazałe pozostałości po dawnych murach miejskich – wieże obronne i bramy miejskie z XV w. Buje sprawia wrażenie zapomnianego i nieco zapuszczonego. Prezentuje się dość surowo, brak tu znaczących „fajerwerków” architektonicznych. Brak tu też niemal całkowicie turystów, nie jest to miasteczko żyjące z turystyki, choć informacja turystyczna jest i jest całkiem sprawna i przydatna.

Vižinada pojawia się w historii gdzieś w X / XI w. W zasadzie pojawia się wtedy kościół św.Marii, wybudowany w pobliskim przysiółku Bozje Polje, przy wyjeździe w kierunku na Porec. W 1119 r. dobudowano do niego klasztor Zakonu Templariuszy, który stał się ich centrum na Istrii. Ale w XIV w. urządzono na templariuszy wielkie polowanie i klasztor opuścili oni, a wprowadzili się rycerze Zakonu Maltańskiego, a potem franciszkanie. Nad drzwiami kościoła do dziś znajduje się podobizna Attyli, słynnego władcy Hunów z V w., który wg legendy zakończył swe życie w okolicy (źródła mówią, że zmarł w wyniku przepicia na własnym ślubie).

Jeśli Buje to miejsce zapomniane przez turystów, to Vižinada w ogóle chyba nie jest przez nich odwiedzana. Momentami na pustych ulicach tego mini-miasteczka sami czuliśmy się jak atrakcja – dla miejscowych. Widzieliśmy tu zaledwie kilka osób. Oprócz wspomnianego kościoła św.Marii w Bozje Polje, sama Vižinada także ma czym się pochwalić, jeśli chodzi o zabytki. Przede wszystkim znajdują się tu trzy zabytkowe kościoły:

 • główny kościół parafialny św.Hieronima z 1840 r.;
 • kościół św.Barnaby, znany ze swoich fresków, pochodzących z XV w. Sam kościół wybudowany został w XII w.;
 • kościół św.Jana Chrzciciela, stojący nieco poza centrum Vižinady, także pochodzący z XII w.;
Vižinada, kościół św.Barnaby
Vižinada, kościół św.Barnaby
Vižinada, kościół św.Hieronima
Vižinada, kościół św.Hieronima
Vižinada, kościół św.Hieronima
Vižinada, kościół św.Hieronima
Vižinada, kościół św.Jana Chrzciciela
Vižinada, kościół św.Jana Chrzciciela
Bozje Polje, kościół św.Marii
Bozje Polje, kościół św.Marii
Bozje Polje, kościół św.Marii
Bozje Polje, kościół św.Marii

W samym centrum Vižinady, czyli na głównym placu, gdzie znajdują się wszystkie najważniejsze atrakcje, znajdziecie jeszcze starą wenecką fontannę z XVIII w. oraz kilka zabytkowych budynków z weneckimi lwami św.Marka – pozostałości po weneckim panowaniu w regionie.

W Vižinadzie można też zobaczyć starą stację kolejową – jeden z punktów przejazdu słynnej Parenzany, drogi kolejowej, łączącej Triest (dziś Włochy) z Porec’iem (dziś Chorwacja), prowadzącej m.in. przez Koper, Izolę (dziś Słowenia) i Vižinadę właśnie. Kolej ta funkcjonowała od 1902 do 1953 r. Na stacyjce w Vižinadzie stoi dziś replika lokomotywy, używanej na Parenzanie (oryginał znajdziecie w słoweńskim Koprze).

A w kolejnym wpisie pokażemy Wam jedno z najsłynniejszych miast chorwackiej Istrii – Motovun. Dlaczego jest ono tak znane – o tym również już wkrótce 🙂

Pełna galeria zdjęć z chorwackich miasteczek Umag, Buje i Vižinada znajduje się na osobnej stronie naszego bloga oraz na naszym fanpage’u na Facebooku.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 4.3 / 5. Ilość opinii: 3

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x