Skała Afrodyty (Petra tou Romiou) na Cyprze – legenda goni legendę

Skała Afrodyty to jedna z największych atrakcji Cypru. Kult greckiej bogini miłości, piękna i płodności był tu zawsze bardzo silny. Nie bez powodu Cypr zwany jest wyspą Afrodyty – to właśnie tu podobno bogini wyłoniła się z morskich fal.

1
5
(3)

Cypr od zawsze był miejscem wielkiego kultu Afrodyty, greckiej bogini miłości, piękna i płodności. Nie bez powodu zwany jest wyspą Afrodyty – to właśnie tu podobno bogini wyłoniła się z morskich fal.

Cypr 2015, dzień 6 (poprzedni wpis: Cypryjskie Pafos: co zobaczyć poza mozaikami i grobowcami ?). Szósty, przedostatni dzień naszego pobytu na Cyprze, to przejazd z Pafos do Limassol, kolejnego większego miasta na wyspie. Ale nie taki zwykły przejazd „na sucho” – pomiędzy tymi dwoma miastami leżą bowiem jedne z większych atrakcji Cypru południowego. Opisywaliśmy Wam już położone we wsi Kouklia ruiny Palaipaphos – pierwotnej lokalizacji dzisiejszego Pafos. Z Koukli już dosłownie „rzut beretem” do jednego z najsłynniejszych miejsc na wyspie Afrodyty.

Petra tou Romiou, bo o nim mowa, znana jest dużo lepiej pod polską nazwą Skała Afrodyty. Miejsce to położone jest ok.25 km na wschód od Pafos, przy nadmorskiej drodze do Limassol. Z obu miast (Pafos, Limassol) dojechać można tu łatwo na dwa sposoby: albo jechać łączącą oba miasta autostradą, zjeżdżając na oznaczonych zjazdach, albo od razu pojechać równoległą do autostrady drogą nr 86. My zmiksowaliśmy oba warianty, z Pafos jadąc autostradą do Koukli, a dalej już poruszając się drogą 86, która za Petra tou Romiou wiedzie także obok innych wielkich atrakcji, czyli ruin Kourionu i zamku Kolosi.

Cypr, Petra tou Romiou (skała Afrodyty)
Cypr, Petra tou Romiou (skała Afrodyty)
Cypr, Petra tou Romiou (skała Afrodyty)
Cypr, Petra tou Romiou (skała Afrodyty)
Cypr, Petra tou Romiou (skała Afrodyty)
Cypr, Petra tou Romiou (skała Afrodyty)
Cypr, Petra tou Romiou (skała Afrodyty)
Cypr, Petra tou Romiou (skała Afrodyty)

Nie sposób nie zauważyć miejsca, gdzie znajduje się Petra tou Romiou. Pomijając oznakowanie przy drodze, łatwo się zorientować widząc znajdujący się przy drodze duży parking i restaurację oraz sklepy z pamiątkami. Co istotne, nie ma tu żadnych opłat,s samochód parkujemy bezpłatnie. Jest też bezpieczne przejście pod drogą (w sezonie zapewne bardzo ruchliwą) z parkingu na plażę.

Generalnie „skała Afrodyty” to ogólna nazwa całego tego miejsca. Jeżeli chcecie znaleźć tą jedną konkretną skałę, to… nie pomożemy. Mitologia mówi, że w tym miejscu „narodziła” się Afrodyta (mniej więcej w XIII w. p.n.e.), znajdziecie ten fakt też u Homera. Ale która z kilku widocznych tu skał jest „skałą Afrodyty” ? Nie wiemy i ponoć nikt nie wie 🙂 Na logikę powinna to być ta największa, stojąca częściowo na plaży – ale jak do tego przypiąć legendy, mówiące o tym, co to się nie stanie, jak skałę opłyniesz ? Tej stojącej na lądzie wszak opłynąć się nie da 🙂

No to napiszmy trochę o legendach, związanych z tym miejscem. Najważniejsza z nich to oczywiście ta o Afrodycie, dzięki niej oraz dzięki spektakularnej urodzie tego miejsca, jest ono najczęściej odwiedzanym na Cyprze, stając się swego rodzaju ikoną tutejszej turystyki i miejscem obowiązkowym dla turystów. Ale miejscowa nazwa – „Petra tou Romiou”, nie ma nic wspólnego z Afrodytą. Można ją tłumaczyć dwojako – „Skała Rzymianina” lub „Skała Greka” i obie będą poprawne. Pochodzi z czasów bizantyjskich (a bizantyjczycy uważali się za potomków starożytnych Rzymian) i dotyczy pewnego greckiego herosa.

Ów heros – Digenis Akritas – to legendarny grecki bohater z czasów bizantyjskich. Jego kult narodził się ok. X wieku i trwa do dziś. Wg legendy był synem arabskiego emira, nawróconym na chrześcijaństwo przez córkę bizantyjskiego generała.Całe swoje życie poświęcił na obronę Bizancjum przed najeźdźcami. A fragment legendy o Akritasie, związany z Petra tou Romiou mówi, że cisnął on z gór ogromną skałę w kierunku statków arabskich, chcących najechać wyspę i w ten sposób obronił mieszkańców przez najazdem.

Cypr, Petra tou Romiou (skała Afrodyty)
Cypr, Petra tou Romiou (skała Afrodyty)
Cypr, Petra tou Romiou (skała Afrodyty)
Cypr, Petra tou Romiou (skała Afrodyty)
Cypr, Petra tou Romiou (skała Afrodyty)
Cypr, Petra tou Romiou (skała Afrodyty)
Cypr, Petra tou Romiou (skała Afrodyty)
Cypr, Petra tou Romiou (skała Afrodyty)
Cypr, Petra tou Romiou (skała Afrodyty)
Cypr, Petra tou Romiou (skała Afrodyty)

To legenda druga. Kolejne związane są już z magią tego miejsca i tym, co można tu zyskać. Jest ich bez liku, co tekst to inna wersja. Najpopularniejsze to te, mówiące o uzyskaniu wiecznej urody (młodości) po opłynięciu skały Afrodyty (wg różnych wersji: raz, trzy razy, a czasem jeszcze dodatkowo w blasku księżyca). Od razu uczulamy chętnych – podobno przy skałach tutaj pojawiają się zdradliwe wiry, stąd złośliwa wersja legendy, że śmiałkowie rzeczywiście zostają wiecznie młodzi – w pamięci tych co nie skorzystali i przeżyli.

Inne wersje mówią też o zdobyciu wielkiej miłości po opłynięciu skały. Jedna z bardziej znanych legend, związanych z miłością właśnie (bo jakżeby inaczej, wszak jesteśmy u bogini miłości i płodności) jest ta o znalezieniu tu kamienia w kształcie serca – to daje gwarancję szybkiego znalezienia ukochanej osoby. A na dziś turyści spędzają tu czas na powszechnym układaniu kształtów serca oraz swoich imion z plażowych kamieni.

Bo plaża jest tu wybitnie kamienista i, szczerze mówiąc, widzieliśmy co najmniej kilka o wiele lepszych do morskiej kąpieli miejsc. Po względem wygody oczywiście, bo pod względem poczucia romantyzmu czy legendarności, żadne inne raczej plaży Afrodyty nie przebije. Generalnie fajne miejsce do zobaczenia (no bo jakże to być na Cyprze i skały Afrodyty nie widzieć), ale żeby tu spędzać czas dłuższy niż kilkanaście minut – raczej nie. Zamoczyć nogi, pooglądać skały (wspinanie się wzbronione), poszukać kamyczka w kształcie serca czy powiesić wstążkę – życzenie na jednym z krzaków (dzięki temu wyglądają niektóre jak śmietniki…). Skała Afrodyty wygląda tym lepiej, im z dalsza się ją ogląda – czy to z pobliskich skał, czy to z punktu widokowego kilkaset metrów dalej, przy drodze w kierunku Limassol. Ale jeśli komuś rzeczywiście bardzo zależy na wiecznej młodości – tu ponoć da się to załatwić 🙂

A w kolejnym wpisie pokażemy Wam archeologiczną perełkę południowego Cypru, czyli ruiny antycznego Kourionu.

Pełna galeria zdjęć „skały Afrodyty” na Cyprze znajduje się na osobnej stronie naszego bloga oraz na naszym fanpage’u na Facebooku.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 5 / 5. Ilość opinii: 3

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

1
Dodaj komentarz

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Beata Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Beata
Użytkownik

Choć miejsce bardzo mocno promowane i oblegane przez turystów, to mimo wszystko polecam! Świetne na odpoczynek, plażowanie. Robi również wrażenie zza szyby samochodu, kiedy przemierza się malowniczą trasę B6. Polecam!