Okolice Piccadilly Street, czyli spod pałacu Buckingham na Trafalgar Square

Piccadilly Street to główna arteria komunikacyjna londyńskiego West Endu, dawniej ruchliwa ulica handlowa angielskiej stolicy. Jej okolice posłużyły nam za „drogę tranzytową” pomiędzy Buckingham Palace a Trafalgar Square – nie przepuściliśmy okazji do zwiedzenia większości tamtejszych turystycznych atrakcji.

0
4
(1)

Piccadilly Street to główna arteria komunikacyjna londyńskiego West Endu, dawniej ruchliwa ulica handlowa angielskiej stolicy. Jej okolice posłużyły nam za „drogę tranzytową” pomiędzy Buckingham Palace a Trafalgar Square – nie przepuściliśmy okazji do zwiedzenia większości tamtejszych turystycznych atrakcji.

Drogę z pałacu Buckingham, po oglądnięciu uroczystej zmiany warty pod pałacem, rozpoczęliśmy wzdłuż Green Parku, kierując się ulicą Constitution Hill na zachód. W tymże Green Parku po drodze odwiedzamy Canada Memorial, upamiętniający tysiące Kanadyjczyków, którzy zginęli w czasie obu wojen światowych. Otwarcia dokonała królowa angielska, a utrzymanie budowli wziął na siebie rząd kanadyjski.

Green Park, Canada Memorial
Green Park, Canada Memorial
Londyn, Memorial Gates
Londyn, Memorial Gates

Na końcu Constitution Hill stoi Wellington Arch, ale jeszcze przed nim znajdują się Memorial Gates, pomnik wojenny, upamiętniający 5 mln ochotników z subkontynentu indyjskiego (Indie, Pakistan, Bangladesz, Nepal i Sri Lanka) oraz Afryki i Karaibów, walczących w siłach brytyjskich podczas obu wojen światowych.

Londyn, Wellington Arch
Londyn, Wellington Arch

Wellington Arch to łuk triumfalny, jeden z dwóch (po Marble Arch), upamiętniających zwycięstwa wojsk brytyjskich w wojnach napoleońskich. Jego budowę ukończono w 1830 r., a na jego szczycie pierwotnie znajdował się 8,5-metrowy konny pomnik księcia Wellington, w owych czasach największy pomnik w całej Wielkiej Brytanii. Dziś zamiast niego na szczycie łuku znajduje się odlana z brązu kwadryga, która do dziś jest największą rzeźbą z brązu w Europie. Wewnątrz łuku do 1992 r. mieścił się jeden z najmniejszych w Londynie… posterunków policji. Dziś na szczycie znajduje się taras widokowy, dostępny (odpłatnie, ale można oszczędzić w ramach oferty „2 za 1”) dla turystów.

Wchodzimy na Piccadilly Street i od razu stajemy przed okazałym RAF Bomber Command Memorial na brzegu Green Parku – pomnikowi poświęconemu dziesiątkom tysięcy (dokładnie 55.573) personelu lotniczego brytyjskich sił wojennych, który zginął w czasie II wojny światowej. Co istotne dla Polaków, wśród uhonorowanych tutaj znajdują się także Polacy, członkowie lotniczych dywizjonów 300, 301, 304 i 305, których weterani wzięli udział w otwarciu mauzoleum, dokonanym w czerwcu 2012 r. (jest ono więc całkiem świeże) przez angielską królową Elżbietę II.

Londyn, Green Park, RAF Bomber Command Memorial
Londyn, Green Park, RAF Bomber Command Memorial
Londyn, Green Park, RAF Bomber Command Memorial
Londyn, Green Park, RAF Bomber Command Memorial

Maszerujemy dalej wzdłuż Piccadilly Street wzdłuż północnej krawędzi Green Parku, dochodząc do słynnego londyńskiego hotelu Ritz (5 gwiazdek), otworzonego w 1906 roku przez… zwolnionego kierownika londyńskiego, równie słynnego hotelu Savoy. Na słynnej „herbatce w Ritzu” bywali m.in. Charlie Chaplin, Winston Churchill, Charles de Gaulle, Judy Garland czy królowa angielska. O hotelu usłyszano znów całkiem niedawno, gdy 8 kwietnia 2013 r. w jednym z pokoi hotelu zmarła była premier Wielkiej Brytanii – Margaret Thatcher. Miłośnicy kina mieli okazję oglądać hotel Ritz m.in. w komedii romantycznej „Notting Hill” z udziałem Hugh Granta i Julii Roberts, której obszerne fragmenty były kręcone w hotelu i jego okolicy.

Londyn, hotel Ritz przy Piccadilly Street
Londyn, hotel Ritz przy Piccadilly Street
Londyn, St.James's Place no.4
Londyn, St.James’s Place no.4

Skręcamy na południe w St.James’s Street i potem na chwilę w St.James’s Place z zamiarem zobaczenia Spencer House, wybudowanego w 1766 r. dla jednego z przodków księżnej Walii, Diany pałacu. Niestety okazało się, że jest on dostępny do zwiedzania wyłącznie w niedzielę (a i to wyłącznie z przewodnikiem i oczywiście odpłatnie). Ale niechcący odkryliśmy na St.James’s Place małą polonicę – pod numerem 4 znajduje się tam dom, na elewacji którego znajduje się pamiątkowa tablica, mówiąca, że z tego domu w 1848 r. wyszedł na swój ostatni publiczny koncert Fryderyk Chopin.

Wracając na St.James’s Street i kierując się na południe, docieramy do St.James’s Palace, jednego z najstarszych pałaców w Londynie. Nie jest on dostępny dla turystów, gdyż nadal jest użytkowany przez rodzinę królewską (w swojej historii był nawet przez długi czas główną siedzibą monarchów angielskich, stracił tę godność w 1837 roku na rzecz pałacu Buckingham). Kompleks obejmuje także York House, byłą rezydencję księcia Walii i jego synów, Lancaster House, używany przez królową do organizacji oficjalnych przyjęć oraz Clarence House, dom zmarłej królowej-matki, obecną rezydencję księcia Walii.

Londyn, St.James's Palace
Londyn, St.James’s Palace
Londyn, gwardzista królewski przy Clarence House, rezydencji księcia Walii
Londyn, gwardzista królewski przy Clarence House, rezydencji księcia Walii

Jednym z „dodatków” do St.James’s Palace jest Queen’s Chapel – kaplica zbudowana w 1625 r., w czasach gdy budowa katolickich kościołów była w Anglii zakazana, dla katolickiej żony króla Karola I. Kaplica była integralną częścią pałacu do czasu, gdy sąsiednie budynki spłonęły, a w ich miejscu w 1857 r. wybudowano ulicę oddzielającą kaplicę od pałacu. W kaplicy tej leżało przez kilka dni ciało królowej-matki w czasie przygotowań do pogrzebu.

Londyn, Queen's Chapel
Londyn, Queen’s Chapel

Docieramy do jednej z głównych arterii dzielnicy St.James’s – Pall Mall – ulicy znanej z licznych klubów (Gentelman’s Clubs), których siedziby znajdują się przy niej (m.in. Royal Automobil Club – królewski automobilklub, założony w 1897 r., pod adresem na Pall Mall od 1911 roku).

Londyn, Waterloo Place, Crimea Monument
Londyn, Waterloo Place, Crimea Monument

Ulicą Pall Mall docieramy do Waterloo Place, przy której rzuca się w oczy Crimea Monument – pomnik poświęcony wojnom krymskim, odlany z brązu z armat zdobytych podczas oblężenia Sewastopola. Cały Waterloo Place jest bogato „uzbrojony” w pomniki, stoi ich tam cała armada, a ich ukoronowaniem jest kolumna księcia Yorku, upamiętniająca księcia Fryderyka, drugiego syna króla Jerzego III, dowódcę armii brytyjskiej podczas Rewolucji Francuskiej. Armia brytyjska tak pokochała swojego dowódcę, iż po jego śmierci w 1827 roku, zarządzono przekazanie płacy za jeden dzień z całej armii na rzecz wybudowania mu pomnika. Kolumna, wysoka na 42 metry, została otwarta w kwietniu 1834 r. Wewnątrz znajduje się 168 stopni, prowadzących do platformy widokowej na szczycie, nieczynnej jednak dziś dla zwiedzających.

Waterloo Place znajduje się tuż przy Trafalgar Square i był ostatnim etapem naszego przemieszczania się w kierunku najsłynniejszego placu w Londynie. Opis Trafalgar Square znajdziecie w osobnym wpisie.

Pełna galeria zdjęć z Piccadilly i St.James’s w Londynie – na osobnej stronie naszego bloga i na profilu na Facebooku.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 4 / 5. Ilość opinii: 1

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x