Meryemana, dom Maryi – święte miejsce chrześcijan i… muzułmanów

Miasto Selçuk jest prawdziwą kopalnią atrakcji dla turystów, także tych chcących odwiedzić miejsca związane z własną, praktykowaną przez siebie religią. Scisłe związki miasta z początkami chrześcijaństwa sprawiają, że w mieście i okolicach jest sporo wartych odwiedzenia miejsc – jednym z nich jest Meryemana.

0
4.7
(6)

Miasto Selçuk jest prawdziwą kopalnią atrakcji dla turystów, także tych chcących odwiedzić miejsca związane z własną, praktykowaną przez siebie religią. Scisłe związki miasta z początkami chrześcijaństwa sprawiają, że w mieście i okolicach jest sporo wartych odwiedzenia miejsc – jednym z nich jest Meryemana.

Tour de Europe 2013, dzień 11 (poprzedni wpis z trasy: Efez, starożytna potęga). Historycznie domniemuje się (częściowo są to fakty), że św.Jan żył w Efezie, tu napisał Ewangelię i był biskupem miejscowego kościoła. Zmarł tutaj ok.100 r. n.e. Wcześniej jednak, według niepotwierdzonych do końca legend, sprowadził tutaj Maryję, matkę Jezusa, którą ten oddał mu pod opiekę. Wedle tych legend, tu zakończył się żywot Maryi, stąd została wzięta do nieba.

Przenosimy się blisko 1800 lat do przodu. Anna Katharina Emmerich, niemiecka siostra zakonna, stygmatyczka i wizjonerka przez ostatnie 5 lat swojego życia (1819 – 1824) za pomocą zaprzyjaźnionego pisarza dokumentuje swoje codzienne wizje. Na ich podstawie m.in. Mel Gibson nakręcił swój głośny film – „Pasja”. Wśród tych wizji jest także jedna, ukazująca w Turcji (w której Emmerich nigdy nie była) dom Maryi, Matki Bożej oraz oddalone od niego o 2 km miejsce jej pochówku.

Meryemana, tablica przy wjeździe
Meryemana, tablica przy wjeździe
Meryemana, dawny zbiornik na wodę
Meryemana, dawny zbiornik na wodę

We wskazanym przez zakonnicę miejscu, w 1891 r. ekspedycja braci zakonnych z Izmiru odkryła rzeczywiście ruiny zabudowań, których wiek określono na I – VI w. n.e. Ich rozmiar oraz układ w wielu miejscach zgadzał się z tymi opisanymi w wizjach przez Annę Katharinę. Uprawdopodobniono tym samym wizje Emmerich, podnosząc rangę tego miejsca jako miejsca kultu religijnego. Aczkolwiek nigdy nie odkryto żadnych faktów, które ostatecznie potwierdziłyby wizje niemieckiej siostry, przez co kościół chrześcijański nigdy formalnie nie uznał tego miejsca jako domu Maryi. Pomimo tego wielokrotnie bywali tutaj chrześcijańscy papieże, w tym także Jan Paweł II i Benedykt XVI, a sama Anna Katharina Emmerich została beatyfikowana przez Jana Pawła II w 2004 r.

Meryemana, polskojęzyczna tablica informacyjna
Meryemana, polskojęzyczna tablica informacyjna

Dziś Meryemana, położona na stoku góry Koressos, mniej więcej 7 km od miasta Selçuk, jest miejscem pielgrzymek. Miejsce to należy do specjalnie powołanego do opieki nad nim stowarzyszenia, a odbudowany domek Maryi poddano gruntownej renowacji w 1951 r. Wstęp do miejsca kultu jest płatny – płaci się już przy wjeździe na jedyny dostępny parking (Meryemana jest położona na zalesionym wzgórzu, do którego nie da się dotrzeć inaczej niż samochodem czy taksówką – nie jeździ tu żaden publiczny transport). Płaci się za samochód oraz każdą osobę dorosłą. I tu ciekawostka – wg oficjalnej strony Meryemany wstęp kosztuje: 12,50 TL od osoby dorosłej (obywatele z zagranicy, dla Turków jest prawie 4 razy taniej) i 7,50 TL za parking. A my zapłaciliśmy… 8 TL za parking i… 5 TL za osoby dorosłe. I nie mamy pojęcia dlaczego, ale nie czuliśmy się w obowiązku sprzeczać z bileterem 🙂 Na potwierdzenie mamy bilety z cenami.

Kluczowym elementem świętego miejsca jest oczywiście dom Maryi, ale zanim do niego dotrzemy, oglądamy dawną cysternę, zbiornik na wodę. Po drodze stoją wielojęzyczne tablice, informujące o historii tego miejsca, jest także tablica po polsku.

Do samego domu tworzy się niewielka kolejka pielgrzymów, chcących choć na chwilę uklęknąć przed ołtarzem z figurą Matki Bożej. Obok znajduje się mniejsze pomieszczenie, będące kiedyś sypialnią, przez które wychodzi się z powrotem na zewnątrz. Wejścia i wnętrz pilnują… żołnierze z bronią, nie wiemy dlaczego. Wewnątrz obowiązuje całkowity zakaz fotografowania – ale dysponując zoomem w aparacie można przy odrobinie szczęścia zrobić zdjęcia wnętrz, stojąc na zewnątrz – żołnierze nie zwracają na to żadnej uwagi.

Meryemana, domniemany dom Maryi
Meryemana, domniemany dom Maryi
Meryemana, domniemany dom Maryi, pomieszczeni sypialne
Meryemana, domniemany dom Maryi, pomieszczeni sypialne

Nieco poniżej domu Maryi znajduje się źródło, z którego podobno piła Matka Boża. Woda z niego ma podobno właściwości zdrowotne, źródło jest czynne do dziś i jest udostępnione zwiedzającym. Obok znajduje się ściana, na której pielgrzymi wieszają swoje prośby, kierowane do Matki Bożej.

Meryemana, domniemany dom Maryi, ołtarz z figurą Matki Bożej
Meryemana, domniemany dom Maryi, ołtarz z figurą Matki Bożej

Meryemana to miejsce święte nie tylko dla chrześcijan, ale także dla muzułmanów. W Islamie bowiem Maryja także jest otoczona wielkim kultem. Jest uznawana za matkę proroka o imieniu Isa, jednego z najważniejszych proroków islamskich (w zasadzie drugiego po Mahomecie). Muzułmanie także uznają narodzenie Jezusa z Maryi Dziewicy, choć w islamie nie ma już np. ani słowa o św.Józefie. Islam nie uznaje także ukrzyżowania i zmartwychwstania Jezusa, ale w kwestii Maryi obie religie są zastanawiająco zgodne. Maryja jest jedyną kobietą, wymienioną z imienia w Koranie (i to aż 34 razy), jej imieniem nazwano nawet w Koranie cały rozdział. Jest otoczona w islamie wielką czcią i traktowana jako godna najwyższego naśladowania.

Meryemana była ostatnim punktem naszego zwiedzania atrakcji miasta Selçuk. Zwiedzanie domu Maryi zajęło nam raptem 20 minut, ale na pewno było warto, choć przy podjeździe na górę Koressos (po dobrej jakościowo asflatowej drodze, aczkolwiek krętej i stromej) przypomniały o sobie problemy z przegrzewającym się samochodem i przez chwilę były wątpliwości, czy dojedziemy 🙂

Wyjeżdżamy z Selçuku po spędzonych tu w sumie prawie sześciu godzinach intensywnego zwiedzania atrakcji samego miasta, jak i ruin starożytnego Efezu. Jeśli zamierzacie odwiedzić Selçuk na swojej trasie, spokojnie możecie przewidzieć cały dzień na pobyt w nim – i na pewno nie będziecie się nudzić.

Meryemana, źródło poniżej domu Maryi
Meryemana, źródło poniżej domu Maryi
Meryemana, ściana z prośbami od pielgrzymów
Meryemana, ściana z prośbami od pielgrzymów

Selçuk był ostatnim punktem na naszej 11-dniowej trasie dojazdowej do Turcji (choć spędzimy jeszcze kwadrans w ruinach starożytnej Magnezji). Wieczorem dojedziemy do Boğaziçi, miejscowości w której spędzimy dwa tygodnie wakacji. Ale nie porzucimy zwiedzania tureckich atrakcji – Boğaziçi stanie się naszą bazą wypadową na cały rejon południowo-zachodniej Turcji.

Pełna galeria zdjęć z domu Maryi (Meryemana) znajduje się na osobnej stronie naszego bloga oraz na naszym profilu na Facebooku.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 4.7 / 5. Ilość opinii: 6

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x