Marble Arch i Royal Albert Hall, czyli spacerem dookoła Hyde Parku

W trakcie zwiedzania trzech muzeów przy Exhibition Road, można zrobić sobie miły przerywnik, spacerując po pobliskim słynnym londyńskim Hyde Parku, po drodze zwiedzając kilka równie znanych zabytków i miejsc w londyńskiej stolicy.

0
0
(0)

W trakcie zwiedzania trzech muzeów przy Exhibition Road, można zrobić sobie miły przerywnik, spacerując po pobliskim słynnym londyńskim Hyde Parku, po drodze zwiedzając kilka równie znanych zabytków i miejsc w londyńskiej stolicy.

Po „uderzeniowej” dawce dwóch muzeów (Natural History Museum i Science Museum), zrobiliśmy sobie przerwę przed zwiedzaniem kolejnego (Victoria & Albert Museum), udając się na spacer w kierunku położonego bardzo blisko, słynnego Hyde Parku.

Niejako po drodze zaliczyliśmy jeszcze jedną znaną londyńską lokację – Royal Albert Hall, wielką (pojemność 8.000 osób) salę koncertową, otwartą przez brytyjską królową Wiktorię w 1871 r., noszącą imię jej męża, księcia Alberta. Royal Albert Hall odegrała ważną rolę w kulturze stolicy Anglii. Pomysł stworzenia sali powstał po odbywającej się w Londynie wielkiej wystawie w 1851 r., która, będąc wielkim sukcesem, zainspirowała ówczesnych decydentów do zagospodarowania przestrzeni wokół niej (na tej fali powstało także m.in. Science Museum).

Royal Albert Hall
Royal Albert Hall
Royal College of Music, widziany spod Royal Albert Hall
Royal College of Music, widziany spod Royal Albert Hall
Royal Albert Hall
Royal Albert Hall

Royal Albert Hall do dziś jest niezwykle aktywnym miejscem, ze średnio 350 wydarzeniami, odbywającymi się w jej wnętrzach rocznie. Odbył się tu m.in. finał Eurowizji (1968), przez 20 lat odbywały się tu finały Miss World. Odbyło się tu także wiele zawodów sportowych (boks, squash, tenis stołowy, koszykówka, tenis, wrestling, a nawet sumo). Koncertów rockowych i pop, odbytych w murach Royal Albert Hall, nie sposób zliczyć (w 2012 r. wydany został m.in. nagrany tu koncert Adele). W 2012 r. odbyła się tu także brytyjska premiera jednej z ostatnich części przygód Jamesa Bonda – „Skyfall”.

Obchodząc Royal Albert Hall dookoła, znajdujemy się obok wejść do Hude Parku, najsłynniejszego chyba londyńskiego parku, będącego parkiem publicznie dostępnym już od 1637 r., na mocy decyzji króla Karola I (jedynego brytyjskiego władcy, który został obalony i ścięty). Hyde Park zajmuje powierzchnię 142 ha i jest otwarty od godz. 5 rano do północy.

Przed jedną z bram Hyde Parku
Przed jedną z bram Hyde Parku
Hyde Park w Londynie, Speaker's Corner
Hyde Park w Londynie, Speaker’s Corner
Hyde Park
Hyde Park

Hyde Park znany jest przede wszystkim dzięki Speaker’s Corner – północno-wschodniemu narożnikowi, w którym dozwolone są wszelkiego rodzaju wystąpienia publiczne. Zwyczajowo nie ma żadnych ograniczeń w ich tematyce i sposobie wygłaszania, może je przeprowadzić każdy chętny, a ograniczeniem są obowiązujące przepisy prawa. W praktyce, służby porządkowe nie interweniują dopóki nie otrzymają powiadomienia o możliwości przekroczenia prawa.

Hyde Park jest też miejscem dużych koncertów muzycznych, występowali tu m.in. Rolling Stones, Madonna, Bruce Springsteen, Paul McCartney i Pink. Park był też areną Igrzysk Olimpijskich w 2012 r., odbywała się tu pływacka część triathlonu (męskiego i żeńskiego). Dokładniej, odbywały się one na jeziorze Serpentine, dzielącym Hyde Park niejako na dwie części. Dziś okolice jeziora są miejscem spacerów i dokarmiania kaczek i łabędzi, można tu także wynająć łódź i popływać po jeziorze.

Hyde Park, jezioro Serpentine
Hyde Park, jezioro Serpentine
Hyde Park, jezioro Serpentine
Hyde Park, jezioro Serpentine

Ciekawostkę stanowi Marble Arch, marmurowa brama, umiejscowiona tuż przy Speaker’s Corner Hyde Parku. Zaprojektowany i zbudowany został w 1825 r. jako brama wjazdowa do właśnie oddawanego do użytku Buckingham Palace. Projekt był zbyt kosztowny i w trakcie prac był ograniczany (niewykorzystany pomnik Jerzego IV stoi dziś na Trafalgar Square). Tylko członkowie rodziny królewskiej i Królewskiej Artylerii Konnej mogli przejeżdżać pod łukiem. W 1851 r., po rozbudowie Buckingham Palace, przeniesiono Marble Arch w obecne miejsce. Anegdota mówi, że przeniesiono go, gdyż był zbyt wąski, aby przejechała przez niego królewska kareta, co nie jest prawdą.

Londyn, Marble Arch
Londyn, Marble Arch

I tak, okrążając Hyde Park, oglądając po drodze Royal Albert Hall i Marble Arch, wracamy do naszej „wielkiej trójki” muzeów z Exhibition Road, by dokończyć ich zwiedzanie – pozostało nam Victora & Albert Museum.

Pełna galeria zdjęć z Hyde parku, Royal Albert Hall i Marble Arch w Londynie znajduje się na osobnej stronie naszego bloga oraz na naszym facebookowym profilu.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 0 / 5. Ilość opinii: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x