Londyńskie British Museum

British Museum – turystyczna ikona Londynu, jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej. Pierwsza atrakcja oglądana przez nas w stolicy Anglii, także dlatego, że położona jest w Bloomsbury – dzielnicy, w której nie mieliśmy dłuższych planów zwiedzania.

0
5
(1)

British Museum – turystyczna ikona Londynu, jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej. Pierwsza atrakcja oglądana przez nas w stolicy Anglii, także dlatego, że położona jest w Bloomsbury – dzielnicy, w której nie mieliśmy dłuższych planów zwiedzania.

British Museum to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Londynie, także dlatego, że – jak większość ogromnych muzeów i galerii sztuki w mieście nad Tamizą – wstęp do niego jest od zawsze bezpłatny (do wszystkich stałych ekspozycji, za wyjątkiem okazjonalnych wystaw). Jego historia sięga połowy XVIII wieku, kiedy to zostało ono stworzone (1753 r.) na podstawie uchwały brytyjskiego parlamentu. Pierwsi zwiedzający przestąpili progi muzeum w styczniu 1759 roku. Muzeum startowało ze zbiorami liczącymi 71 tys. eksponatów – kolekcją przejętą od fundatora, sir Hansa Sloane’a. Dziś zbiory muzeum to ok. 13 mln eksponatów !

British Museum - granitowe statuy egipskiego faraona Sesotrisa III (1850 r. p.n.e.)
British Museum – granitowe statuy egipskiego faraona Sesotrisa III (1850 r. p.n.e.)

Hans Sloane to osobna opowieść. Brytyjski lekarz, a przede wszystkim kolekcjoner roślin i minerałów. Historia zapamięta go głównie jako pomysłodawcę i fundatora British Museum, do którego przekazał całe swoje zbiory, chcąc je chronić przed zniszczeniem. Ale Sloane uchodzi także do dziś za odkrywcę… czekolady i jej właściwości. Zmarł, nie doczekawszy otwarcia British Museum.

W obecnym miejscu British Museum siedzibę ma od połowy XIX wieku, kiedy to została ona wybudowana. Z racji szybko rosnących zbiorów, szybko zaczęło w niej brakować miejsca, dlatego też niespełna 30 lat później rozpoczęło się przenoszenie z niej części eksponatów, dotyczących historii naturalnej. Na ich podstawie w dzielnicy South Kensington stworzone zostało kolejne słynne londyńskie muzeum – Muzeum Historii Naturalnej (dziś ok.70 mln eksponatów).

British Museum - płaskorzeźby ze starożytnego miasta Nineveh
British Museum – płaskorzeźby ze starożytnego miasta Nineveh
British Museum - marmury z ateńskiego Partenonu (447 r. p.n.e.)
British Museum – marmury z ateńskiego Partenonu (447 r. p.n.e.)
British Museum - Royal Gold Cup (1370 r.)
British Museum – Royal Gold Cup (1370 r.)

W 1973 roku z British Museum wyłączona została kolejna część ekspozycji – do osobnej siedziby wyniesiona została ogromna kolekcja książek, stanowiąca dziś British Library – brytyjską Bibliotekę Narodową, której zbiory liczą dziś ok. 25 mln woluminów. Z murach British Museum pozostała jednak czytelnia, stworzona tu w 1850 roku. Powierzchnia British Museum to ok. 92 tys. m2. W 2000 roku otwarto dziedziniec Królowej Elżbiety, otaczający właśnie czytelnię. Dziedziniec ten do dziś jest największym zadaszonym placem w Europie.

W 2012 roku udostępniono, w ramach internetowej strony muzeum, największą na świecie bazę danych eksponatów muzealnych, liczącą ponad 2 mln rekordów, z których 650 tys. sfotografowano.

British Museum - statua Amenotepa III (1370 r. p.n.e.)
British Museum – statua Amenotepa III (1370 r. p.n.e.)

Do najważniejszych ekspozycji muzeum należy bezsprzecznie dział starożytnego Egiptu – British Museum posiada w swoich zbiorach największą na świecie (poza muzeum w Kairze) kolekcję sztuki starożytnego Egiptu (w tym słynne egipskie mumie). Równie bogate są zbiory ze starożytnych: Grecji, Rzymu i Mezopotamii. British Museum słynie z posiadania wielu znanych dzieł sztuki starożytnej, z których kilka znajdziecie na naszych zdjęciach.

Z posiadanymi przez British Museum zbiorami wiąże się także wiele kontrowersji – o zwrot wielu z nich starają się kraje, z których pochodzą (m.in. Grecja, Egipt, Nigeria). W każdym bądź razie – British Museum jest bezsprzecznie obowiązkowym punktem zwiedzania Londynu. Minusem niestety są godziny otwarcia – wg nas zdecydowanie za krótkie – muzeum zamykane jest (zresztą jak większość muzeów w Londynie) już o godz.17.30 (otwierane o 10.00). Wyjątkiem są (także w większości muzeów) piątki, kiedy to British Museum jest czynne do godz.20.30. Oficjalna strona muzeum: www.britishmuseum.org. Dojazd: najwygodniej metrem, wysiadając na stacji Tottenham Court Road.

British Museum - siedziba
British Museum – siedziba
British Museum - dziedziniec Królowej Elżbiety II
British Museum – dziedziniec Królowej Elżbiety II

Pełna galeria zdjęć z British Museum w Londynie do znalezienia na naszym profilu na Facebooku oraz na osobnej stronie na tym blogu.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 5 / 5. Ilość opinii: 1

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x