Londyńska Tower i Tower Bridge

Głównymi atrakcjami czwartego dnia zwiedzania Londynu (dzielnice City i Southwark) były dwie, należące do grona tych najbardziej rozpoznawalnych, budowle stolicy Anglii – twierdza Tower of London i reprezentacyjny most na Tamizie – Tower Bridge.

0
0
(0)

Głównymi atrakcjami czwartego dnia zwiedzania Londynu (dzielnice City i Southwark) były dwie, należące do grona tych najbardziej rozpoznawalnych, budowle stolicy Anglii – twierdza Tower of London i reprezentacyjny most na Tamizie – Tower Bridge.

Nad Tamizę docieramy od strony południowej, kończąc zwiedzanie starej londyńskiej dzielnicy – Southwark. Ostatnim jej elementem jest ultranowoczesny ratusz miejski, stojący tuż obok mostu.

Most Tower Bridge jest drugim najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem w Londynie – przegrywa tylko z Big Benem. To wielki, zwodzony most, którego podnoszone skrzydła (maksymalny kąt to 86 stopni, czyli prawie kąt prosty) umożliwiają na przepływanie statków do 40 m wysokości ponad lustro wody. Podnoszony jest średnio 1000 razy w ciągu roku, a armatorzy muszą powiadamiać o chęci wpłynięcia i konieczności podniesienia mostu z co najmniej 24-godzinnym wyprzedzeniem.

Tower Bridge (przed nim HMS Belfast), widziany z sąsiedniego London Bridge
Tower Bridge (przed nim HMS Belfast), widziany z sąsiedniego London Bridge
Tower Bridge widziany z placu The Scoop obok ratusza miejskiego
Tower Bridge widziany z placu The Scoop obok ratusza miejskiego

Tower Bridge oddany został do użytku w 1894 r., a przy jego budowie uwzględniono argumenty władz pobliskiej Tower of London – most miał swoim wyglądam pasować do twierdzy. Otwarcia dokonał książę Walii, a później król Edward VII wraz z małżonką.

Most można pokonywać pieszo, oprócz standardowej drogi tuż nad Tamizą, także wysoko położoną ścieżką turystyczną pomiędzy przęsłami mostu. Jednakże wstęp na nią jest już płatny (aczkolwiek można korzystać z ofert „2 za 1”). Na ścieżce tej w czerwcu 2012 r. zawisły symbole olimpijskie z okazji zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Przy tej okazji odbyła się wielka uroczystość, dzięki której most zaistniał w mediach na całym świecie.

Ma moście Tower Bridge
Ma moście Tower Bridge
Ratusz miejski (po lewej) i najwyższy budynek Londynu (The Shard Tower, po prawej), widziane z mostu Tower Bridge
Ratusz miejski (po lewej) i najwyższy budynek Londynu (The Shard Tower, po prawej), widziane z mostu Tower Bridge

Twierdza Tower of London stoi na północnym brzegu Tamizy, zaraz obok Tower Bridge. Po przekroczeniu więc mostu i rzeki, nie pozostaje nam w zasadzie nic innego, jak obejść twierdzę (nie wchodzimy do niej, ale Tower of London jest udostępniona zwiedzającym, można ją także zwiedzać w programie „2 za 1”).

Tower of London znana jest powszechnie i słynna ze swojej funkcji więzienia i miejsca wykonywania procesów (często preparowanych i pokazowych) i egzekucji na różne sposoby. Aczkolwiek pierwotnie zbudowana została (1078 r.) jako budowla obronna, którą to funkcję także często spełniała, będąc często obleganą. Jej położenie sprawiało, że tylko jej zdobycie dawało władzę nad miastem i całą Anglią. W swojej historii Tower of London była także rezydencją królewską, a nawet menażerią (ogrodem zoologicznym).

Tower of London (oraz zaznaczona napisem "brama zdrajców"), widziana z przeciwległego brzegu Tamizy
Tower of London (oraz zaznaczona napisem „brama zdrajców”), widziana z przeciwległego brzegu Tamizy
Tower of London
Tower of London

W obrębie twierdzy do dziś przechowywane są także klejnoty królewskie i brytyjskie insygnia koronacyjne: berło ozdobione największym na świecie diamentem, korona królewska ozdobiona drugim co do wielkości na świecie diamentem oraz pierścień i jabłko królewskie. Oba największe diamenty pochodzą z jednego kamienia, znalezionego 1905 w  Południowej Afryce (ważył 3106 karatów, 621 g). Został podarowany królowi angielskiemu Edwardowi VII w 1907 r. na jego 66-te urodziny i wysłany mu… zwykłą paczką pocztową ze znaczkiem. Na życzenie króla diament został poddany obróbce i podzielony w amsterdamskiej firmie, która uzyskała z niego w sumie 105 różnej wielkości brylantów. Jako zapłatę firma otrzymała 102 z nich (!). Największe dwa, nazwane Cullinan I (530 karatów) i Cullinan II (317 karatów), zdobią dziś insygnia królewskie.

Najbardziej znana jednak jest i była Tower of London ze swej więzienniczej funkcji. Twierdza była świadkiem wielu procesów i egzekucji (ich potwierdzona lista znajduje się tutaj), często fingowanych i pokazowych. Ich ofiarami padły m.in. dwie angielskie królowe, co ciekawe obie będące żonami tego samego króla (Henryka VIII): Anna Boleyn i Katarzyna Howard (kuzynka Anny). Historia Anny Boleyn jest zresztą jedną z najsłynniejszych historii miłosnych – król nie mogąc otrzymać od papieża rozwodu ze swoją pierwszą żoną (Katarzyną Aragońską), ogłosił siebie głową kościoła (tak powstał kościół anglikański), ogłaszając rozłam z kościołem katolickim. Tym sposobem sam sobie dał rozwód i wydalił z dworu pierwszą żonę. Jednakże Anna także za długo nie cieszyła się względami króla, który spreparował dowody jej zdrady i stracił ją właśnie w londyńskiej Tower. A rezultatem reformacji Henryka VIII były rozwiązanie zakonów, nacjonalizacja mienia kościelnego i zniesienie celibatu duchownych w kościele anglikańskim. Anna Boleyn i Katarzyna Howard są do dziś pochowane na terenie twierdzy.

Brama zdrajców (Traitors Gate)
Brama zdrajców (Traitors Gate)

Inną znaną „ofiarą” twierdzy Tower był sir Thomas More, pisarz i polityk w czasach tego samego króla, Henryka VIII, był dyplomatą i jego doradcą. Od Henryka VIII otrzymał tytuł szlachecki, był jego skarbnikiem i w końcu kanclerzem Anglii. Na jego życiu bardzo zaważyła sprawa rozwodu Henryka z Katarzyną Aragońską, którą król początkowo powierzył arcybiskupowi Yorku, Thomasowi Wolsey’owi. Gdy ten nie poradził sobie z zadaniem, król mianował na jego miejsce Thomasa More’a, który oddał decyzję w ręce papieża w Rzymie. Po ogłoszeniu się króla głową kościoła w Anglii i jego ślubie z Anną Boleyn, zażądano od wielu prominentnych osób, w tym More’a, przysięgi uznania dzieci pary królewskiej jako prawowitych spadkobierców korony oraz braku jakiejkolwiek innej zwierzchności (czyt. papieża). Moore odmówił, za co został wtrącony do Tower, gdzie go osądzono i stracono w lipcu 1535 r.

Thomas More jako męczennik chrześcijański został kanonizowany w 1935 r. przez papieża Piusa XI. W 2000 r. polski papież Jan Paweł II ogłosił go patronem mężów stanu i polityków.

Tower of London
Tower of London
Tower of London
Tower of London

Ostatnie egzekucje w londyńskiej Tower miały miejsce na początku XX wieku (jedenastu mężczyzn stracono w latach 1914-16 za szpiegostwo w czasie I wojny światowej). Ostatnim straconym tu więźniem był Josef Jacobs, skazany także za szpiegostwo i stracony w sierpniu 1941 r. Ostatnim więźniem w Tower był hitlerowski zbrodniarz, Rudolf Hess, jeden z przywódców III Rzeszy, zastępca Hitlera i formalnie trzecia osoba w państwie.

Niechlubną sławą przy egzekucjach zapisała się tzw. „brama zdrajców” (Traitors Gate), brama wodna, którą bezpośrednio z Tamizy transportowano więźniów wożonych do twierdzy. Po drodze przepływali oni pod London Bridge, na którym na pikach wystawiano głowy poprzednich straceńców. Obie królowe, stracone w Tower, oraz Thomas More dotarli za mury twierdzy właśnie tą drogą.

Tower of London to obraz ponad tysiąca lat historii Anglii i całej Europy, niewiele jest miejsc tak wymownie o niej świadczących. Z tego też powodu warto ją zobaczyć i/lub zwiedzić, choć ceny do zwiedzania nie zachęcają.

Pełna galeria zdjęć z Tower Bridge oraz Tower of London znajduje się na osobnej stronie naszego bloga oraz na naszym fanpage’u na Facebooku.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 0 / 5. Ilość opinii: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x