Londyn: Trafalgar Square i National Gallery

Trafalgar Square, najbardziej chyba znany plac w Londynie wraz ze znajdującą się przy nim National Gallery, były kolejnymi naszymi „celami” w angielskiej stolicy.

0
5
(2)

Trafalgar Square, najbardziej chyba znany plac w Londynie wraz ze znajdującą się przy nim National Gallery, były kolejnymi naszymi „celami” w angielskiej stolicy.

Po oglądnięciu uroczystej zmiany warty przy Buckingham Palace, obeszliśmy Green Park, zwiedzając okolice słynnej Piccadilly Street i kierując się w stronę Trafalgar Square, placu pełnego wręcz brytyjskiej historii. Trafalgar Square stoi na miejscu dawnych królewskich stajni, przeniesionych w inne miejsce. Budowę placu rozpoczęto w 1829 r. i trwała ona 16 lat. Wystartowała w bardzo powolnym tempie. W latach 1832-39 budowano budynek National Gallery, w 1843 roku dodano kolumnę admirała Nelsona.

Londyn, Trafalgar Square, kolumna Nelsona
Londyn, Trafalgar Square, kolumna Nelsona

Swoją nazwę Trafalgar Square zawdzięcza historycznej bitwie pod Trafalgarem (1805 r.), stoczonej przez marynarkę brytyjską z wojskami Napoleona. Nazwę zaproponował George Ledwell Taylor, londyński architekt.

Londyn, Trafalgar Square, pomnik króla Jerzego IV
Londyn, Trafalgar Square, pomnik króla Jerzego IV

Na Trafalgar Square znajdują się cztery cokoły pomnikowe, trzy z nich na stałe zostały „zagospodarowane” przez pomniki: króla Jerzego IV oraz generałów Havelocka i Napiera, wszystkie w formie postaci na koniach. Czwarty cokół także był przeznaczony na „konny” pomnik, ale zabrakło na niego pieniędzy. Od 1841 roku stał pusty aż do 1998 r., kiedy to podjęto decyzję, by na tymże czwartym cokole zamiennie prezentować dzieła sztuki nowoczesnej. Wyboru dzieł prezentowanych na nim dokonuje specjalnie powołana kapituła. Program otrzymał specjalną nazwę: „Fourth Plinth” oraz własną stronę internetową. Obecnie na czwartym cokole stoi figura chłopca na koniu na biegunach. Na placu znajdują się także dwie fontanny, zaprojektowane przez sir Edwina Lutyensa, uznawanego za najwybitniejszego brytyjskiego architekta.

Londyn, Trafalgar Square
Londyn, Trafalgar Square

Najbardziej znanym elementem architektonicznym Trafalgar Square jest niewątpliwie kolumna Nelsona, wysoka na ponad 51,5 metra. Upamiętnia ona admirała Horatio Nelsona, który zginął w bitwie pod Trafalgarem. Cztery lwy z brązu, otaczające podstawę kolumny, dodano w 1867 roku. Podstawa jest także przyozdobiona czterema płaskorzeźbami, przetopionymi ze zdobytych francuskich dział.

Londyn, Trafalgar Square, kolumna Nelsona
Londyn, Trafalgar Square, kolumna Nelsona

Dziś Trafalgar Square jest miejscem ważnych wydarzeń społecznych i politycznych (także demonstracji), a także zwyczajowym miejscem zabawy sylwestrowej, transmitowanej co roku na cały świat. Plac „zagrał” także w wielu znanych filmach, m.in. w „The Avengers”, „Doctor Who” czy „Casino Royale”. Co roku w rocznicę bitwy pod Trafalgarem, na placu odbywa się parada ku czci admirała Nelsona. W 2011 roku, z powodu remontu na Leicester Square (zwyczajowego miejsca premier filmowych w Londynie), na Trafalgar Square odbyła się światowa premiera filmu „Harry Potter i Insygnia Smierci cz.2”.

Londyn, Trafalgar Square, kościół St.Martin-in-the-Fields
Londyn, Trafalgar Square, kościół St.Martin-in-the-Fields

Północny kraniec placu Trafalgar Square stanowi pokaźny budynek kolejnej wielkiej atrakcji Londynu – Galerii Narodowej (czyli National Gallery). Jak wszystkie wielkie muzea i galerie londyńskie, także i National Gallery jest udostępniana całkowicie za darmo. Jedynym minusem jest niestety całkowity zakaz robienia zdjęć we wnętrzach galerii. Sama idea powstania National Gallery zrodziła się z faktu przekazania państwu swoich kolekcji przez dwóch angielskich kolekcjonerów. Na ich podstawie stworzono podwaliny National Gallery i dla nich wybudowano pierwszą siedzibę galerii.

O wadze National Gallery dla narodu brytyjskiego wiele mówi jej historia z okresu II wojny światowej, kiedy to ewakuowano wszystkie zbiory galerii, zagrożonej bombardowaniem i rozproszono zbiory po wielu domach prywatnych, a potem przenosząc je do opuszczonej kopalni w górach, 700 metrów pod ziemią (przygotowanie kopalni trwało rok, przeprowadzka – miesiąc). Churchill nigdy nie zgodził się na żadną próbę ukrycia dzieł poza wyspą.

Dziś National Gallery to ogromna galeria malarstwa z lat 1250 – 1900, licząca w swoich zbiorach 2300 dzieł, w tym kilkanaście obrazów samego van Gogha. To zdecydowanie najbardziej robiąca wrażenie galeria malarstwa, w jakich mieliśmy okazję być. Prezentowane są tam dzieła m.in.: Leonardo da Vinci, van Gogha, Tycjana, Moneta, Renoira, Cezanne’a i wielu, wielu innych znanych artystów.

Londyn, wejście do National Gallery
Londyn, wejście do National Gallery
Londyn, Trafalgar Square, "angielscy gentelmani"
Londyn, Trafalgar Square, „angielscy gentelmani”

Ostatnim znaczącym elementem Trafalgar Square jest anglikański kościół St.Martin-in-the-Fields, stojący w północno-wschodnim narożniku placu, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1222 roku. Pochowano tu wiele znanych osobistości, m.in. Roberta Boyle (fizyka i chemika, który zdefiniował pojęcie pierwiastka chemicznego).

Londyn, Trafalgar Square, Admiralty Arch
Londyn, Trafalgar Square, Admiralty Arch

Z budynków bezpośrednio sąsiadujących z placem wyróżnia się Admiralty Arch – biurowiec wybudowany w kształcie łuku, stanowiący bramę przejściową z Trafalgar Square na ulicę The Mall, prowadzącą do Buckingham Palace. Trasa ta jest miejscem wielu znaczących ceremonii, królewskich ślubów, pogrzebów, koronacji itp. Budynek został wybudowany w 1912 roku i aż do 2012 roku był własnością rządową. Rok temu władze oddały teren wraz z budynkiem prywatnej firmie w 125-letnią dzierżawę. Plany obejmują przekształcenie budynku w luksusowy hotel.

Pełna galeria z londyńskiego Trafalgar Square znajduje się na osobnej podstronie naszego bloga i na naszym facebookowym profilu.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 5 / 5. Ilość opinii: 2

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x