Kopalnia złota w Złotym Stoku

0
0
(0)

Bezsprzecznie jedną z największych atrakcji okolic Kotliny Kłodzkiej jest Złoty Stok i znajdująca się w nim zabytkowa kopalnia złota. Można ją zwiedzić, przejechać się górniczą kolejką, a w przerwach wypłukać własnoręcznie trochę złota 🙂

Muzeum Kopalni Złota w Złotym Stoku
Muzeum Kopalni Złota w Złotym Stoku

Złoty Stok to najstarszy polski ośrodek górnictwa, od „zawsze” związany ze złotem, potem z arsenem. Pierwsze ślady wydobycia pochodzą już z X wieku, oficjalne dokumenty – z wieku trzynastego. Ranga miasta stopniowo rosła, a pod koniec XV wieku otrzymało ono nawet rangę Wolnego Miasta. Szczyt przypadł na początki szesnastego stulecia, kiedy pracowało tu jednocześnie nawet 190 kopalni złota ! W szczytowym momencie na Złoty Stok przypadało ok.8% całej europejskiej produkcji złota.

W 1507 roku założono tu także mennicę, bijącą monety z miejscowego złota. Od drugiej połowy XVI wieku zaczęło rozwijać się wydobycie arsenu i produkcja arszeniku na dużą skalę.

W kopalni złota, złoto musi być
W kopalni złota, złoto musi być

Główną kopalnię zamknięto w 1960 roku i od tego momentu Złoty Stok stracił na ważności, jeśli chodzi o górnictwo. Rozwinęła się za to znacznie turystyka, szczególnie od 1996 roku, kiedy to w starych sztolniach otwarto Muzeum Kopalni Złota wraz z największym w Europie podziemnym wodospadem (10 m).

Niektóre odcinki można pod ziemią pokonać... niestandardowo
Niektóre odcinki można pod ziemią pokonać… niestandardowo

Szacunki mówią, że w trakcie 700 lat istnienia kopalni w Złotym Stoku, wyprodukowano tu 10 ton czystego złota (z 2 mln ton wydobytej rudy) i 126 tys. ton arszeniku.

Podziemna granica z Czechami. Z przymrużeniem oka...
Podziemna granica z Czechami. Z przymrużeniem oka…

Wśród atrakcji czekających na turystów najważniejsze to oczywiście możliwość zwiedzania (z przewodnikiem, co znacznie uatrakcyjnia przekaz) podziemnej kopalni, przejażdżka górniczą kolejką „Gacek” czy możliwość spróbowania swoich sił w samodzielnym płukaniu złota. Jest tu też „mennica” – stanowisko bijące pamiątkowe medale, restauracja i wiele „sztampowych” atrakcji (fastfoody, paintball itp.).

Jedziemy podziemną kolejką górniczą
Jedziemy podziemną kolejką górniczą

Ciekawostka – w jednym z bocznych chodników podczas zwiedzania kopalni można natknąć się na tablicę informującą o przebiegającej pod ziemią granicy polsko – czeskiej. Nie radzimy w to wierzyć 🙂 W każdym razie paszporty nie są konieczne, straży granicznej też nigdzie nie widać 🙂

Złoto... to działa na wszystkich
Złoto… to działa na wszystkich

Co istotne – zwiedzanie podziemi w wersji standardowej (bo wersja rozszerzona, do której nie są dopuszczane dzieci, zawiera dodatkowo podziemny rejs łodziami) trwa nieco ponad godzinę. Warto zabrać cieplejsze ubrania – pod ziemią jest znacznie chłodniej niż na powierzchni.

Pełna galeria zdjęć z kopalni złota w Złotym Stoku – na naszym profilu na Facebooku.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 0 / 5. Ilość opinii: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x