Klimatyczna, nieturystyczna Muğla

Niewielkie, 60-tysięczne miasteczko Muğla, oddalone o 30 km od wybrzeża, nie ma zbyt wiele do zaoferowania turystom, choć jego historia tonie w mrocznych oparach epoki brązu, a w dziejach miasta jest jasny okres, kiedy Muğla była stolicą prowincji.

0
0
(0)

Niewielkie, 60-tysięczne miasteczko Muğla, oddalone o 30 km od wybrzeża, nie ma zbyt wiele do zaoferowania turystom, choć jego historia tonie w mrocznych oparach epoki brązu, a w dziejach miasta jest jasny okres, kiedy Muğla była stolicą prowincji.

Tour de Europe 2013, dzień 20 (poprzedni wpis: Lagina, miejsce kultu bogini Hekate). Dzieje zasiedlenia dzisiejszych terenów Muğli sięgają trzech tysięcy lat przed Chrystusem. Region przechodził w historii wielokrotnie z rąk do rąk (XIII w. p.n.e. – Egipcjanie, X w. p.n.e. Dorianie, VI w. p.n.e. Persowie, IV w. p.n.e. Macedończycy Aleksandra Wielkiego). Miasto Muğla po raz pierwszy pojawia się w dokumentach historycznych w II w. p.n.e., choć pierwotna nazwa miasta budzi spory (na pewno nie nazywało się ono „Muğla”) i istnieje kilka jej wariantów: Mobolla, Mobella, Mobolia lub Mogola.

W 188 r. p.n.e. Muğla weszła w skład królestwa Pergamonu, a w 133 r. p.n.e. została przejęta przez Imperium Rzymskie. Po jego rozpadzie, w 395 r. weszła w skład Bizancjum. Ok. 800 r. skończyły się wpływy bizantyjskie i rozpoczął się okres islamizacji pod rządami Turków Seldżuckich, którzy z kolei ustąpili w 1261 r. miejsca tureckim beyom, kiedy to stała się Muğla częścią prowincji Menteşe. W 1451 r. miasto zostało zdobyte przez Imperium Osmańskie, które utworzyło w Muğli stolicę prowincji (przenosząc ją z Beçin). Nazwę Muğla miasto otrzymało dopiero w czasach Republiki Tureckiej (początek XX w.).

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Tour de Europe 2013 - Muğla

ładowanie mapy - proszę czekać...

Turcja, Muğla, meczet Kursunlu Cami: 37.219086, 28.365358
Turcja, Muğla, meczet Sahidi Camii: 37.220256, 28.367987
Turcja, Muğla, muzeum miejskie: 37.217386, 28.368244
Turcja, Muğla, ośrodek kultury: 37.217770, 28.367525
Turcja, Muğla, meczet Kursunlu Camii: 37.216753, 28.364586
Turcja, Muğla, wieża zegarowa: 37.217958, 28.365605
Turcja, Muğla, meczet Seyh Camii: 37.218099, 28.365852
Turcja, Muğla, meczet Pazar Camii: 37.218402, 28.364382
Turcja, Muğla, meczet Sekibasi Camii: 37.218889, 28.359200
Turcja, Muğla, parking: 37.216386, 28.364725
Muğla, meczet Kurşunlu Camii
Muğla, meczet Kurşunlu Camii
Muğla, meczet Ulu Camii
Muğla, meczet Ulu Camii
Muğla, meczet Ulu Camii
Muğla, meczet Ulu Camii
Muğla, meczet Ulu Camii
Muğla, meczet Ulu Camii

Po czasach starożytnych nie zostało w Muğli kompletnie nic. Zero. Podobno jakieś szczątki znalazły się na szczycie wzgórza, górującego nad miastem (ponad 400 m wysokości), ale komu chce się tam wspinać przy ponad 40 stopniach upału w sierpniowe popołudnie ?

Wjeżdżamy samochodem do samego centrum miasta, które nie jest jakoś specjalnie obłożone ruchem samochodowym, ale znaleźć miejsce do parkowania to już sztuka. Przy ulicach wszystko obstawione, wjeżdżamy więc na kryty kilkupiętrowy parking (płatny) w samiuśkim centrum, przy ulicy Kara Mustafa Cd, na tyłach jednego z zabytkowych meczetów w Muğli – Kurşunlu Cami. Z poziomu wyższych pięter można podziwiać panoramę starej części miasta, ułożonej na zboczu wzgórza.

Muğla, meczet Pazar Camii
Muğla, meczet Pazar Camii

Udajemy się pod górę, w kierunku najstarszej dzielnicy miasta, znanej z białych domów i ciasnych, krętych i pnących się w górę uliczek pomiędzy nimi. Główną „ofiarą” mają być kolejne meczety, które dziś są jedynymi historycznymi atrakcjami miasta (poza jednym wyjątkiem, o którym za chwilę). Zanim jednak zaczniemy slalom „meczetowy”, decydujemy się w starej uliczce Muğli na odwiedzenie kompletnie nieturystycznej knajpki w celu obiadowym.

Muğla, meczet Şeyh Camii
Muğla, meczet Şeyh Camii

Pierwszy raz (nie licząc przygody w Babakale) mieliśmy okazję zjeść w miejscu, do którego nie docierają masy turystów z całego świata. I musimy powiedzieć – znacznie bardziej na się podoba właśnie to nieturystyczne oblicze Turcji.

Muğla, meczet Şahidi Camii
Muğla, meczet Şahidi Camii

Oblicze ludzi, z którymi trzeba się dogadywać na migi, dla których sami jesteśmy atrakcją, a nasza wizyta – wyróżnieniem. Na tyle dużym, że starają się w bardzo widoczny sposób, byśmy wyszli zadowoleni. No i podobają się też nieturystyczne ceny. Porcja tradycyjnego köfte, czyli grillowanych mięsnych kotlecików, w miejscach turystycznych nie schodząca poniżej 15 TL, tu kosztowała nas… 6 TL. Wielkość ta sama, jakość na pewno nie gorsza. Na czterech czy pięciu osobach – różnica w kieszeni nie do pogardzenia. Inną „jakość” ludzi w Muğli poczuliśmy zresztą jeszcze raz, zaraz po wyjściu z powrotem na ulicę, kiedy to na widok Doroty fotografującej ulicę, miejscowi piekarze niemal zmusili ją do sfotografowania ich przy pracy, zapraszając do środka swojego lokalu.

Rajd po meczetach Muğli rozpoczynamy od Ulu Camii (Wielkiego Meczetu), zbudowanego w 1344 r. przez beyów ówczesnej prowincji Menteşe, jednego z najstarszych budynków w mieście. Został on odnowiony w 1838 r. wtedy też dobudowano fontannę ablucyjną. Niedawno został częściowo zniszczony przez pożar, ale odnowiony.

Muğla, temperatura nam nie sprzyjała
Muğla, temperatura nam nie sprzyjała
Muğla, Müftüler Evi (Art House)
Muğla, Müftüler Evi (Art House)
Muğla, ośrodek kultury
Muğla, ośrodek kultury
Muğla, centrum miasta
Muğla, centrum miasta
Muğla, muzeum miejskie
Muğla, muzeum miejskie
Muğla, kofte w miejscowej restauracyjce
Muğla, kofte w miejscowej restauracyjce

Kolejny jest meczet Şahidi Camii, stojący już wysoko pod samym wzgórzem. Aby się do niego dostać, konieczna jest wycieczka stromymi uliczkami malowniczej, starej części Muğli – cały czas pod górę. Choć do meczetu prowadzą brązowe tablice oznaczające zabytek, szyld świątyni ma wypisaną datę 1949 r., która wprowadza w nas lekkie zdziwienie. Nie wiemy skąd ta data, źródła w sieci podają rok 1848 jako datę jego wybudowania. Stoi on na miejscu dawnego klasztoru Wirujących Derwiszów z 1390 r. Nazwa meczetu pochodzi od imienia poety, członka zakonu Wirujących Derwiszów, Sahida Ibrahima Dede. Jego mauzoleum znajduje się na dziedzińcu meczetu.

Schodzimy z powrotem na dół, przechodząc obok Müftüler Evi (mówi o tym stosowna tabliczka na bramie), zabytkowego domu z 1882 r., odremontowanego i dziś mieszczącego modną restaurację oraz galerię sztuki, specjalizującą się w rzeźbach wykonanych z drewna. Wracamy powoli do centrum, podziwiając ogrom XVIII i XIX-wiecznych budynków, zdobiących ulice, m.in. miejskie centrum kultury. Tuż obok znajduje się siedziba władz miasta, a pomiędzy nimi… ten wyjątek o którym pisaliśmy wyżej – jedyne miejsce poza meczetami, warte obejrzenia w Muğli – muzeum miejskie.

Nieszczęśliwie Muğlę odwiedzamy w poniedziałek, a to zwyczajowo chyba na całym świecie dzień, kiedy muzea potrafią być nieczynne – i tak też jest w tym przypadku – odbijamy się od ochroniarza przed wejściem. Muzeum miejskie w Muğli mieści się budynku starego więzienia i ma w swoich skarbach m.in. skamieliny zwierząt, odkopane w okolicach Muğli, a mające wiek, drobnostka… 5 – 9 milionów lat. Nie jest nam jednak dane ich zobaczyć.

Muğla, stara dzielnica
Muğla, stara dzielnica
Muğla, stara dzielnica
Muğla, stara dzielnica

Wracamy w okolice początków naszej wycieczki po mieście, by sfotografować kolejny ważny historycznie meczet – Kurşunlu Cami, pochodzący z 1493 r., przykryty kopułą, pokrytą ołowiem. Pierwotnie kopuły były trzy, ale podczas remontu w XIX w. dwie z nich zlikwidowano. Trafiamy tu w porze modlitwy, meczet jest mocno oblegany, rezygnujemy więc z zakłócania wiernym czasu i nie wchodzimy do środka.

Odbijamy z powrotem lekko w górę, w stronę części handlowej miasta, „oznakowanej” przez widoczną z daleka wieżę zegarową, pochodzącą z 1895 r,. wybudowaną przez rosyjskiego projektanta. Zegar na wieży jest nadal czynny. Obok wieży stoi kolejny meczet – Şeyh Camii. I znów zmyłka – na meczecie wisi tabliczka z rokiem 1465, a przewodniki mówią, że meczet został wybudowany równo sto lat później (1565 r.). W każdym razie przebudowany został w XIX w., wtedy też dobudowano do niego minaret.

Muğla, stara dzielnica
Muğla, stara dzielnica
Muğla, centrum miasta
Muğla, centrum miasta
Muğla, centrum miasta
Muğla, centrum miasta

Trafiamy na Zahire Pazarı, kiedyś bazar, dziś niezwykle klimatyczny plac, obudowany z większości stron domami ze sklepami z rękodziełem. Sklepy te są dotowane przez miasto, by utrzymać je przy życiu, a co za tym idzie utrzymać klimat placu. Zahire Pazarı warto odwiedzić dla leniwej atmosfery, w której można wypić kawę w jednej z kafejek. Na jednym z boków placu znajduje się meczet Pazar Camii (1842 r.), który również odwiedzamy. Przechodzimy jeszcze obok meczetu Kavakli Camii (1890 r.), o którym niestety nic nie udało się nam znaleźć. Ostatnim oglądanym meczetem był Sekibaşı Camii, o którym wiadomo naprawdę niewiele – nie wiadomo kiedy i kto go wybudował, wiadomo jedynie, że przeszedł remont w 1872 r., podczas którego dobudowano mu minaret. Dodatkowo – w czasie naszej wizyty znów był w remoncie.

Cała wizyta w Muğli zajęła nam 2,5 godziny. Choć miasto nie ma zbyt wielu turystycznych atrakcji, to zdecydowanie warto tu przyjechać dla klimatu. Klimatu prawdziwej Turcji, klimatu wąskich, krętych uliczek starej dzielnicy, klimatu autentyczności. Następnego dnia znów będziemy mieli dobę prażenia się na słońcu, a potem… jedziemy do słynnego Pamukkale, po drodze zwiedzając m.in. ruiny starożytnej Nysy.

Pełna galeria zdjęć z Muğli znajduje się na osobnej stronie naszego bloga oraz na naszym fanpage’u na Facebooku.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 0 / 5. Ilość opinii: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x