Klify Moher

Klify Moher to jedna z największych atrakcji turystycznych całej Irlandii. Znajdują się na zachodnim wybrzeżu wyspy, nad Oceanem Atlantyckim.

0

Klify Moher to jedna z największych atrakcji turystycznych całej Irlandii. Znajdują się na zachodnim wybrzeżu wyspy, nad Oceanem Atlantyckim.

Z Carlow, naszej „bazy” wypadowej w Irlandii, do klifów jest naprawdę niezły kawałek drogi (230 km, prawie 3 godziny jazdy), ale warto. Po drodze „zaliczyliśmy jeszcze miasteczko Limerick.

Klify Moher to skaliste wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, ciągnące się na długości ok.8 km. Wysokością w najwyższym punkcie sięgają 214 metrów. W centralnym punkcie stoi nad brzegiem wieża widokowa, zwana O’Brien’s Tower, wybudowana w 1835r.

Klify są niezwykle popularnym celem wycieczek turystycznych w Irlandii. Dość powiedzieć, że rocznie przewija się przez ten teren ok.1 miliona turystów. Okolica jest nieźle zagospodarowana turystycznie, od parkingów zaczynając poprzez wyznaczone ścieżki turystyczne, sklepiki, a nawet całe centrum obsługi turystów z okazjonalną wystawą. Nazwę powzięły od nieistniejącego już fortu, stojącego kiedyś (do początków XIX wieku) na południowym krańcu klifu.

Klify Moher
Klify Moher

Strona południowa (patrząc od strony O’Brien’s Tower) jest zakończona zakazem wstępu dla turystów (ze względu na ścieżkę idącą niebezpiecznie blisko brzegu klifu), ale zakaz jest notorycznie łamany i ogrodzenia w zasadzie nie spełniają już swojej roli. Dalszy spacer jest więc możliwy, aczkolwiek radzimy uważnie korzystać z tej atrakcji, miejscami ścieżka wręcz graniczy z brzegiem 200-metrowej przepaści.

Klify Moher

Z ciekawostek, dotyczących klifów Moher: wzięły one udział w filmie „Harry Potter i Książę Półkrwi” z 2009 roku. Naszą galerię zdjęć z klifów znajdziecie tutaj.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Dodaj komentarz

Please Login to comment
  Subscribe  
Powiadom o