Góry Stołowe, kalwaria Wambierzycka

Wambierzyce są znanym miejscem kultu religijnego. Tutaj wg podań Janowi z Ratna w XX wieku ukazała się Matka Boska. Napływ wiernych spowodował budowę w XVIII wieku, w miejsce starej (XIII-wiecznej) drewnianej kaplicy, kościoła, dziś pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej rodzin. Naprzeciwko bazyliki, na zboczu, znajduje się największa w Polsce i jedna z największych w Europie kalwaria.

0
4
(4)

Kolejnymi (po Szczelińcu i Błędnych Skałach) naszymi turystycznymi celami w czasie pobytu na Ziemii Kłodzkiej były Czarna Góra i Międzygórze. Jednym z ciekawszych przystanków po drodze okazały się Wambierzyce, mała miejscowość, będąca częstym celem pielgrzymek.

Wambierzyce są znanym miejscem kultu religijnego. To tutaj wg podań Janowi z Ratna w XX wieku ukazała się Matka Boska. Napływ wiernych spowodował budowę w XVIII wieku, w miejsce starej (XIII-wiecznej) drewnianej kaplicy, kościoła, dziś pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Rodzin. Od lat 30-tych poprzedniego stulecia kościół ma status bazyliki mniejszej. W jego wnętrzach znajduje się pochodząca z XIV wieku rzeźba Matki Boskiej Królowej Rodzin, wykonana z lipy.

Naprzeciwko bazyliki, na zboczu, znajduje się największa w Polsce i jedna z największych w Europie kalwaria, na terenie której stoi około 130 kaplic, nawiązujących do wydarzeń ze Starego i Nowego Testamentu. Okoliczne wzgórza noszą biblijne nazwy: Synaj, Syjon, Horeb. Na terenie kalwarii znajdują się także wielokrotnie przebudowywane stacje drogi krzyżowej (pierwotnie powstałe w 1732 r., obecna forma pochodzi z I połowy XIX wieku).

Wambierzyce, bazylika
Wambierzyce, bazylika
Wambierzyce, kalwaria
Wambierzyce, kalwaria
Wambierzyce, stacje drogi krzyżowej na kalwarii
Wambierzyce, stacje drogi krzyżowej na kalwarii

W XVIII i XIX wieku Wambierzyce zostały przebudowane na wzór Jerozolimy, m.in. wieś jest dostępna przez 17 bram, tak jak jest to w przypadku Jerozolimy.

Wambierzyce, kalwaria
Wambierzyce, kalwaria

Same Wambierzyce zostały przyłączone do Polski po drugiej wojnie światowej, wtedy też nadano wsi obecną nazwę.

Pełna galeria zdjęć z Wambierzyc – jak zwykle na naszym profilu na Facebooku.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 4 / 5. Ilość opinii: 4

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x