Czarna Góra i Ogród Bajek w Międzygórzu

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, Czarna Góra i wieża widokowa na niej oraz Ogród Bajek w Międzygórzu.

0
5
(1)

Po drodze w kierunku Czarnej Góry zaliczyliśmy jeszcze jeden, obok Wambierzyc, postój – tym razem był to leżący w okolicach Kletna rezerwat przyrody Jaskinia Niedźwiedzia wraz z tytułową jaskinią.

Rezerwat przyrody został zorganizowany specjalnie dla zabezpieczenia i ochrony Jaskini Niedźwiedzia, najdłuższej jaskini w całych Sudetach. Zmotoryzowani turyści mogą zostawić pojazdy na zorganizowanych przy wejściu na teren rezerwatu parkingach – dalej prowadzi już droga piesza (dla wygodnickich – można dojechać, oczywiście odpłatnie, elektrycznym melexem). Sam rezerwat to malowniczy las, przecinany tu i ówdzie widowiskowymi strumykami.

Jaskinia Niedźwiedzia (wejście położone na wysokości ok. 800m n.p.m.) to najdłuższa sudecka jaskinia oraz zespół korytarzy (w sumie ich długość przekracza 3,5 km), położonych na trzech poziomach. We wnętrzach znaleziono szczątki zwierząt z epoki lodowcowej, w tym m.in. szczątki niedźwiedzia – stąd nazwa jaskini.

Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia

Wstęp do jaskini jest płatny, a bilety niestety trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem na konkretną datę i godzinę – ilość wchodzących jest ograniczana i o bilety na miejscu jest już bardzo ciężko. Nam nie udało się ich dostać, dlatego nasza wizyta w jaskini zakończyła się przy wejściu do niej.

Rezerwat przyrody wokół Jaskini Niedźwiedzia
Rezerwat przyrody wokół Jaskini Niedźwiedzia

Kolejnym elementem wycieczki była Czarna Góra, szczyt o wysokości 1205 m, często mylony przez turystów ze Snieżnikiem. Szczyt „zaliczyliśmy” za pomocą wyciągu, będącego szczególną atrakcją dla naszych dzieci, dzięki któremu mogliśmy zobaczyć okolicę z wieży widokowej, znajdującej się na szczycie masywu. Pobyt na Czarnej Górze zakończyliśmy zjazdem powrotnym oraz.. obiadem w karczmie na zboczu Czarnej Góry.

Widok z wyciągu na Czarną Górę
Widok z wyciągu na Czarną Górę
Wieża widokowa na Czarnej Górze
Wieża widokowa na Czarnej Górze
Widok z Czarnej Góry
Widok z Czarnej Góry

W ten sposób docieramy do głównego celu wycieczki – Ogrodu Bajek w Międzygórzu. Na miejscu znaleźliśmy się tuż przed zamknięciem ogrodu i mogliśmy go zwiedzić w zasadzie tylko dzięki uprzejmości obsługi (czynny jest w sezonie do godz.18.00, wstęp jest płatny). Ogród okazał się w zasadzie „ogródkiem” – ma powierzchnię niewiele ponad 0,2 ha i powstał pierwotnie w latach 20-tych ubiegłego stulecia wokół domu pracownika leśnego, który z fantazją tworzył bajkowe postacie z korzeni, kory i drewna.

Ogród Bajek w Międzygórzu
Ogród Bajek w Międzygórzu
Ogród Bajek w Międzygórzu
Ogród Bajek w Międzygórzu
Ogród Bajek w Międzygórzu
Ogród Bajek w Międzygórzu

Ogród Bajek przetrwał do okresu II wojny światowej, a po niej był kilkukrotnie odnawiany i dewastowany. Ostatecznie w latach 80-tych został przejęty przez miejscowy oddział PTTK, pod którego skrzydłami działa do dziś. Ogród stanowi atrakcję, co zrozumiałe, przede wszystkim dla małych dzieci, które mogą zobaczyć i dotknąć figurki znanych (a częściowo już nieznanych) sobie bohaterów, wejść do ich domków itp. Dla dorosłych zwiedzenie ogrodu to kwestia maksymalnie kwadransa 🙂 Młodsze pociechy z pewnością chętnie spędzą tu nieco dłuższy czas.

Samo Międzygórze to mała miejscowość turystyczna, będąca bazą wycieczek w kierunku masywu Snieżnika. Jedną z ciekawostek dotyczących tego miejsca jest fakt kręcenia tu pierwszego odcinka słynnego polskiego serialu „Czterej pancerni i pies”.

Pełna galeria zdjęć z Czarnej Góry i Ogrodu Bajek – na naszym profilu na Facebooku.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 5 / 5. Ilość opinii: 1

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x