Cagliari, czyli zwiedzamy stolicę Sardynii, cz.2

W naszej podróży po Sardynii nadszedł wreszcie czas na Cagliari. Cały dzień przeznaczyliśmy sobie na zwiedzanie miasta. Po dzielnicy Stampace przyszedł czas na kolejną – Marina, a także część dzielnicy Villanova.

0
0
(0)

W naszej podróży po Sardynii nadszedł wreszcie czas na Cagliari. Cały dzień przeznaczyliśmy sobie na zwiedzanie miasta. Po dzielnicy Stampace przyszedł czas na kolejną – Marina, a także część dzielnicy Villanova.

Sardynia 2014 (poprzedni wpis: Cagliari, czyli zwiedzamy stolicę Sardynii, cz.1). Pierwszą częścią naszego zwiedzania Cagliari była dzielnica Stampace. Ten etap zakończyliśmy, wchodząc na nadmorską ulicę Via Roma – wkraczamy do kolejnej dzielnicy – Marina. Pierwszym celem jest położony właśnie przy Via Roma, kościół św.Franciszka z Paoli, założyciela zakonu Minimitów („braci najmniejszych”). Świątynia należy właśnie do Minimitów, którzy przybyli na Sardynię w 1625 r. i jest dziś jedynym klasztorem tego zakonu na wyspie. Kościół powstał prawdopodobnie w połowie XVII w., dziś jest „wciśnięty” między bardziej okazałe, ale znacznie młodsze budynki przy Via Roma. Główną chlubą wnętrz kościoła jest ołtarz, podobno jeden z piękniejszych w Cagliari, pochodzący z 1792 r.

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Cagliari, dzielnica Marina

ładowanie mapy - proszę czekać...

Cagliari, kościół św.Franciszka z Paoli: 39.213455, 9.113519
Cagliari, kościół św.Eulalii: 39.214558, 9.114307
Cagliari, budynek Auditorium Comunale: 39.215501, 9.114583
Cagliari, kościół św.Rozalii: 39.215111, 9.116067
Cagliari, plac Piazza Costituzione: 39.215664, 9.116743
Cagliari, kościół Matki Bożej Miłosierdzia: 39.216561, 9.115072
Cagliari, kościół św.Antoniego: 39.216299, 9.114473
Cagliari, kościół św.Grobu: 39.215954, 9.114176
Cagliari, kościół św.Augustyna: 39.215809, 9.112938
Cagliari, kościół św.Franciszka z Paoli
Cagliari, kościół św.Franciszka z Paoli

Sąsiadującą z kościołem ulicą Via Concezione znów oddalamy się od morskiego wybrzeża. Idziemy do placu Piazza Sant’Eulalia, na którym stoi główny kościół dzielnicy Marina – kościół św.Eulalii, wybudowany w 1370 r. jeszcze przez Aragończyków. Stąd patronka kościoła – św.Eulalia żyła pod Barceloną na przełomie III / IV w. i zginęła za wiarę, mając zaledwie 13 lat. Dziś jest patronką miasta Barcelony. Jest też patronką katedry w Barcelonie – zwiedzimy ją (zresztą już po raz drugi – pierwszy raz byliśmy w niej w 2012 r.) trzy tygodnie po powrocie z Sardynii, podczas podróży do Lizbony.

Cagliari, kościół św.Eulalii
Cagliari, kościół św.Eulalii

Podczas jednej z renowacji fundamentów kościoła, archeologowie odkryli pod nim pozostałości budynków z czasów Rzymian, z ok. III w. n.e. – cysternę (zbiornik na wodę, 33 tys.m3), budynki, drogę i coś, co było prawdopodobnie pogańską świątynią. Dziś przy kościele mieści się stanowisko archeologiczne i muzeum, które można (odpłatnie) zwiedzać.

Z kościołem św.Eulalii od północy sąsiaduje mały plac – Piazzetta Dettori, przy którym znajdziemy okazały budynek Auditorium Comunale – sali koncertowej i teatralnej, mieszczącej się w dawnym kościele św.Teresy. Został on wybudowany przez Jezuitów w 1691 r., obok znajdującego się tu już wcześniej jezuickiego kolegium. W 1773 r. Jezuitów z Sardynii „wyproszono”, ale odzyskali oni kościół w 1822 r. Jednak niewiele ponad 20 lat później znów go porzucili, tym razem na zawsze. Budynek przeszedł na własność państwa, mieściło się tu m.in. państwowe archiwum. Jako sala koncertowa służy od czasów po II wojnie światowej.

Cagliari, Auditorium Comunale przy placu Piazzetta Dettori
Cagliari, Auditorium Comunale przy placu Piazzetta Dettori
Cagliari, bastion św.Remigiusza
Cagliari, bastion św.Remigiusza

Skręcamy w Via Principe Amedeo i nią dochodzimy do Via Torino – tu znów odwiedzamy świątynię – kościół św.Rozalii. W tym miejscu istniała już w XV w. kaplica, która potem została rozbudowana. W XVIII w. została oddana franciszkanom z zakonu Braci Mniejszych, którzy w połowie tego stulecia wybudowali tu okazałą świątynię. Kościół św.Rozalii znany jest przede wszystkim z przechowywania w nim (w szklanej trumnie przy głównym ołtarzu) szczątków św.Salwatora z Horty – franciszkanina, żyjącego w XVI w., znanego z wielu cudów i uzdrowień. Kościół ten jest głównym miejscem kultu tego świętego.

Cagliari, kościół św.Rozalii
Cagliari, kościół św.Rozalii

Wychodzimy z dzielnicy Marina, wchodząc na plac Piazza Costituzione (Plac Konstytucji). Będąc na tym placu, znajdującym się na granicy trzech dzielnic: Marina, Castello i Villanova, nie sposób po prostu nie zauważyć najbardziej monumentalnej budowli Cagliari – bastionu św.Remigiusza, powstałego z połączenia trzech fragmentów XIV-wiecznych miejskich fortyfikacji, otworzonego w 1901 r. Od strony Piazza Costituzione widać okazały łuk triumfalny, otoczony przez dwa sznury schodów, prowadzące na znajdujący się na górze taras widokowy. Na górę można także dostać się windą, znajdującą się mniej więcej 100 m od łuku. My jednak na razie nie chcemy wchodzić na górę – zanim to zrobimy, skręcamy w prawo, w ulicę San Lucifero (tak, tak – ulica świętego Lucyfera :-)). Będziemy zwiedzać dzielnicę Villanova.

Wkraczamy w dzielnicę Villanova ulicą… San Lucifero. Tak tak, dobrze rozumiecie – ulicą św.Lucyfera. Tylko nie tego, o którym myślicie. Lucyfer był miejscowym biskupem w IV w. n.e., biskupem o bardzo barwnym i kontrowersyjnym życiorysie. Za swoją działalność był m.in. skazywany na wygnanie i ekskomunikowany. A potem przywracany przez kolejnego cesarza. Ma status świętego, ale wyłącznie na Sardynii, nie jest czczony przez cały kościół katolicki. A w czasach kiedy żył, słowo „lucyfer” nie miało jeszcze negatywnego znaczenia, które ma dziś.

Cagliari, ulica świętego... Lucyfera
Cagliari, ulica świętego… Lucyfera
Cagliari, siedziba policji przy Via Sonnino
Cagliari, siedziba policji przy Via Sonnino
Cagliari, bazylika św.Saturnina
Cagliari, bazylika św.Saturnina
Cagliari, Miejskie Centrum Kultury i Sztuki, dawna rzeźnia
Cagliari, Miejskie Centrum Kultury i Sztuki, dawna rzeźnia
Cagliari, Miejskie Centrum Kultury i Sztuki, dawna rzeźnia
Cagliari, Miejskie Centrum Kultury i Sztuki, dawna rzeźnia

Przy skrzyżowaniu z ulicą Via Sonnino mijamy po lewej monumentalny budynek – siedzibę Carabinieri w Cagliari, wybudowany w 1933 r. Z góry ma kształt pięciokąta, ale nie równobocznego – czyli nie jak Pentagon 🙂 Obok komendy znajduje się niewielki park pamięci z pomnikiem (1935 r.), upamiętniającym ofiary I wojny światowej – takich pomników „Monumento ai Caduti” jest na Sardynii mnóstwo.

Cagliari, kościół św.Lucyfera
Cagliari, kościół św.Lucyfera

Naprzeciw pomnika, przy ulicy San Lucifero znajduje się Miejskie Centrum Kultury i Sztuki, mieszczące się w zabudowaniach niegdysiejszej rzeźni (połowa XIX w.). Zabudowania składały się z części mieszkalnej, części gospodarczej oraz dużych cystern wodnych, zapewniających jej dopływ do rzeźni. Rzeźnia pracowała aż do 1966 r., kiedy przeniosła się w inne miejsce. Do dziś nad głównym wejściem od strony ulicy św.Lucyfera znajduje się historyczna bycza głowa.

Cagliari, kościół św.Antoniego
Cagliari, kościół św.Antoniego

Ale najważniejsze atrakcje dzielnicy Villanova dopiero przed nami. Pierwszą jest kościół św.Lucyfera. Kiedyś na tym terenie znajdowała się wczesnochrześcijańska nekropolia. Nekropolia ta stała się w XVII wieku mimowolnym członkiem „zawodów” pomiędzy biskupami z Cagliari i Sassari o tytuł nadrzędnego na całej wyspie. O przewodnictwie miała zdecydować ilość świętych z danego terenu, a nekropolia została potraktowana jako „źródło”. Odnaleziono tu 179 grobowców ludzi, uznanych za świętych męczenników za wiarę – przeniesiono je do krypty pod katedrą w Cagliari – zwiedzimy ją jeszcze tego samego dnia. Odnaleziono także grobowiec biskupa Lucyfera, a na miejscu gdzie szczątki zostały odnalezione (1623 r.), wybudowano  w II połowie XVII w. kościół.

Cagliari, kościół św.Grobu
Cagliari, kościół św.Grobu
Cagliari, uliczki z dzielnicy Marina
Cagliari, uliczki z dzielnicy Marina
Cagliari, uliczki z dzielnicy Marina
Cagliari, uliczki z dzielnicy Marina
Cagliari, Cafe'Barcellona
Cagliari, Cafe’Barcellona

Za kościołem św.Lucyfera, po drugiej stronie ulicy znajduje się jeden z najważniejszych zabytków Cagliari i najstarszy kościół w mieście i na całej Sardynii – bazylika św.Saturnina. Stoi ona w miejscu, gdzie patron Cagliari, święty Saturnin został ścięty w 304 r. n.e. W dokumentacji historycznej świątynia pojawia się w VI wieku – przypuszcza się jednak że mogła być zbudowana w V w.

Pod koniec XI w. kościół został przekazany Benedyktynom, którzy po odnowieniu ponownie go konsekrowali w 1119 r. W XVII w. w gorączce wykopywania wczesnochrześcijańskich ciał częściowo bazylikę rozebrano, a materiały wykorzystano do budowy miejskiej katedry. Naprawiony po uszkodzeniach z II wojny światowej, ponownie jest wykorzystywany do celów religijnych. Wciąż na przyległych terenach znajduje się starożytna nekropolia.

To nie koniec atrakcji dzielnicy Villanova, ale na razie ją opuścimy. Wracamy do Placu Konstytucji, ale znów nie wchodzimy na bastion św.Remigiusza. Chcemy dokończyć najpierw zwiedzanie dzielnicy Marina, w której odpuściliśmy wcześniej kilka punktów w górnej części dzielnicy. Ulicą Via Manno dochodzimy najpierw do kościoła Matki Bożej Miłosierdzia (Santa Maria della Pieta), zbudowanego dla zakonu sióstr Kapucynek, które osiadły w Cagliari na początku XVIII w. Kościół dobudowano do klasztoru i konsekrowano w 1806 r. W połowie XIX w. zakon opuścił Sardynię, ale powrócił do klasztoru i kościoła w 1969 r.

Cagliari, resztki zbombardowanego klasztoru Klarysek
Cagliari, resztki zbombardowanego klasztoru Klarysek
Cagliari, uliczki w dzielnicy Marina
Cagliari, uliczki w dzielnicy Marina

Niemal naprzeciw stoi kościół św.Antoniego, z widowiskowym portalem wejściowym, zawierającym figurkę patrona świątyni obok małej… świnki. Antoni jest bowiem patronem zwierząt, a zwłaszcza trzody chlewnej – a w kościele tym istniała stara tradycja przyprowadzania zwierząt do świątyni w dniu święta św.Antoniego. Kościół został dobudowany w XVIII w. do istniejącego tu już od XIV w. szpitala św.Antoniego. Szpital wyniósł się do nowej siedziby w XIX w., świątynia pozostała. We wnętrzach znajdują się zabytkowe malowidła i obrazy, nawet z XVI w.

Cagliari, kościół św.Augustyna
Cagliari, kościół św.Augustyna

Z tyłu, w głębi znajduje się kolejna świątynia – kościół św.Grobu, wybudowany w miejscu, gdzie kiedyś grzebano ubogich i bezdomnych. Kościół pochodzi prawdopodobnie z XVI w., legendy mówią, że zbudowali go Templariusze, ale nigdy nie zostało to potwierdzone. W podziemiach świątyni grzebano zmarłych aż do XIX w., potem cmentarzysko poszło w zapomnienie. Dopiero gdy pod koniec XX w. kościół popadł w ruinę i rozpoczęto jego odnawianie, odkryto podziemne krypty grobowe. Ostatni znaleziony pochówek datowany jest na 1812 r.

Korzystamy z okazji i zatrzymujemy się w sąsiadującej ze świątynią małej ulicznej knajpce Cafe’Barcellona. Kafejka znajduje się tuż przy Auditorium Comunale, które już widzieliśmy trochę wcześniej. Szybka pizza i kawa (oraz darmowe ciacho od obsługi :)) oraz lokalne piwko – oczywiście z flagą Sardynii na etykiecie – i jesteśmy gotowi do dalszego zwiedzania. A Cafe’Barcellona polecamy.

Cagliari, kościół św.Augustyna
Cagliari, kościół św.Augustyna

Idziemy na jeden z bardziej malowniczych placów w Cagliari, jakie widzieliśmy – malutki, otoczony kolorowymi kamieniczkami Piazzetta Savoia, i dalej ulicą Via Savoia dochodzimy do kościoła Sant’Agostino (św.Augustyna). Pierwotnie zbudowano go w XV w., ale w 1576 r. został zburzony podczas prac przy powiększaniu murów obronnych miasta na rozkaz ówczesnego króla Sardynii, Filipa II. Sam monarcha sfinansował budowę nowego kościoła (1580 r.). Kościół podupadł w połowie XIX w., kiedy to na Sardynii władze wydziedziczały zakony, a świątynia przeszła w ręce państwa. W klasztorze umieszczono przedszkole, a kościół zamknięto. Otwarto go ponownie dopiero w 1925 r. Zbombardowany przez Amerykanów w 1943 r., na długie lata pozostał zamknięty, aż do ponownego otwarcia w 1978 r.

Z kościoła św.Augustyna wracamy ponownie na Piazza Yenne i do kościoła św.Klary. Tym razem korzystamy z windy znajdującej się za nią i wyjeżdżamy poziom wyżej – zaczynamy zwiedzać kolejną dzielnicę Cagliari – Castello. Ale to już w kolejnym wpisie.

Pełna galeria zdjęć z dzielnicy Marina w Cagliari znajduje się na osobnej stronie naszego bloga oraz na naszym profilu na Facebooku.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 0 / 5. Ilość opinii: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x