Brno w cztery godziny

Zwiedzanie Brna, drugiego co do wielkości miasta Czech, największego miasta i historycznej stolicy Moraw, było „skutkiem ubocznym” dwudniowego wyjazdu do słowackiej Bratysławy na koncert Depeche Mode – po prostu nie dało się go pominąć na trasie powrotnej.

0
5
(1)

Zwiedzanie Brna, drugiego co do wielkości miasta Czech, największego miasta i historycznej stolicy Moraw, było „skutkiem ubocznym” dwudniowego wyjazdu do słowackiej Bratysławy na koncert Depeche Mode – po prostu nie dało się go pominąć na trasie powrotnej.

Brno jest dużym, jak na czeskie warunki, miastem – ok.370 tys. mieszkańców. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z końca XI wieku, choć przypuszcza się, że zorganizowane zasiedlenie miało miejsce na tych terenach już w okresie V – VII wieku. Choć Brno nie jest stolicą państwową, mieszczą się w nim niektóre instytucje centralne, m.in. Sąd Najwyższy i Sąd Konstytucyjny.

Brno, Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Brno, Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Brno, Modra Hvezda
Brno, Modra Hvezda

Brno zostało zawarte w planach na trasę powrotną z Bratysławy. Opisy centralnie położonego Starego Miasta, znalezione w internecie, skutecznie zachęcają do zwiedzania. Rzeczywistość potwierdza – warto. Zwiedzanie rozpoczynamy od zaparkowania samochodu przy ulicy Pekarskiej, tuż obok Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Bazilika Nanebevzeti Panny Marie). Bazylika ta jest jednym z najważniejszych gotyckich zabytków Brna, wybudowaną w XVIII wieku. Ale przyległy do niej klasztor jest o wiele starszy – został oddany do użytku już w 1323 r. W 1987 r. z wizytą w tym kościele był papież Jan Paweł II.

Brno, Dům pánů z Kunštátu
Brno, Dům pánů z Kunštátu

Od Bazyliki, ulicą Pekarską idziemy w kierunku placu Silingrovo Namesti, skrzyżowanie kilku ruchliwych ulic. Plac istniał już w XV wieku, a znacznej przebudowie uległ w drugiej połowie XVIII w. Na placu uwagę wzbudza zwłaszcza wyglądający na odrestaurowany, niebieski budynek, noszący nazwę Modra Hvezda, w którym kiedyś znajdował się browar, a dziś – restauracja.

Brno, kościół św.Michała
Brno, kościół św.Michała

Ulicą Dominikanską docieramy do kościoła św.Michała, pochodzącego z połowy XVII wieku, a stojącego na miejscu zniszczonego przez oblegających Brno Szwedów kościoła z XIII wieku. Kościół nie jest dostępny dla zwiedzających, otwierany jest wyłącznie na czas mszy świętych. Ale wcześniej, przy ulicy Dominikanskej (numer 9) mijamy XVI-wieczny Dům pánů z Kunštátu, jeden z ważniejszych renesansowych zabytków Brna. Zachował się on w swojej pierwotnej formie, choć wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Nazwę przejął na pamiątkę pierwszego właściciela – Heralta z Kunstatu. Funkcję pałacową przestał pełnić w XVIII wieku, od tego czasu był m.in. magazynem mąki i zboża, miejscem występów artystycznych, czy… biurowcem. Zbombardowany w czasie II wojny światowej, został po niej odrestaurowany, obecnie służy jako Dom Sztuki.

Brno znane jest m.in. z posiadania dwóch… rynków Starego Miasta. Pierwszy z nich – trójkątny namesti Svobody – jest kolejnym naszym celem. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XIII wieku, w średniowieczu swoje domy budowali wokół niego bogaci mieszczanie i szlachta. W 1689 r. postawiono na placu „morovy sloup”, kolumnę upamiętniającą ofiary zarazy, która nękała miasto dziesięć lat wcześniej.

Brno, namesti Svobody
Brno, namesti Svobody
Brno, Kleinův Palác przy namesti Svobody
Brno, Kleinův Palác przy namesti Svobody

Przy placu znajduje się kilka cennych zabytków architektury. XIX-wieczny Kleinův Palác, stojący na placu pod numerem 15-tym, wyróżnia się charakterystycznymi żeliwnymi elementami – jego właściciel, Franz Klein, pochodził z rodziny właścicieli hut żelaza.

Brno, Dům pánů z Lipé przy namesti Svobody
Brno, Dům pánů z Lipé przy namesti Svobody

Stojący „po sąsiedzku” Dům pánů z Lipé pochodzi z końcówki XVII wieku, był też wielokrotnie przebudowywany (ostatni raz w XIX wieku). Do połowy XIX wieku stał na placu także kościół św.Mikołaja (z XIII wieku), dziś został po nim wyłącznie zarys, ułożony z kostki brukowej na placu.

Z placu Namesti Svobody wychodzimy na północ, w stronę strzelistej wieży (92 m) kościoła św.Jakuba. Kościół pochodzi z początków XIII wieku, w jego wnętrzach znajduje się m.in. grobowiec Louisa Raduit de Souches, bohaterskiego obrońcy Brna z czasów wojny trzydziestoletniej. W 1340 r. w piwnicach domu, stojącego obok kościoła, otworzono kostnicę – dziś uznawaną za drugą największą kostnicę w Europie, dostępną dla zwiedzających. Szacuje się, że w kostnicy znajdują się szczątki ok. 50 tysięcy osób.

Brno, wejście do kostnicy przy kościele św.Jakuba
Brno, wejście do kostnicy przy kościele św.Jakuba
Brno, kościół św.Tomasza
Brno, kościół św.Tomasza

Kilka kroków dalej stoi kościół św.Tomasza z połowy XIV wieku, konsekrowany w 1356 r. przez biskupa Ołomuńca w obecności króla Karola IV. Uszkodzony przez Szwedów w czasie wojny 30-letniej, został odbudowany w I połowie XVII wieku.

Brno, kościół św.Jana Amosa Komensky'ego
Brno, kościół św.Jana Amosa Komensky’ego

Reprezentacyjna ulica Jostova prowadzi do kolejnego kościoła, ale tym razem ewangelickiego – kościoła św.Jana Amosa Komensky’ego, XIX-wiecznego jednego z pierwszych i największych nie-katolickich kościołów w tej części Europy. Kościół znany jest także pod nazwą „czerwony kościół” ze względu na kolor. Obok znajduje się malowniczy plac Komenskeho Namesti, przy którym znajduje się m.in. Wydział Medyczny Uniwersytetu w Brnie i Filharmonia.

Brno, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Brno, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wracając z powrotem w kierunku centrum, obchodzimy ponownie kościół św.Jakuba i na jego tyłach trafiamy na kolejny brnieński kościół – jezuicki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, konsekrowany w 1602 r. Poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej, został później odbudowany.

Mijamy go, udając się dalej na wschód. Dochodzimy do budynku Teatru Narodowego w Brnie, otwartego w 1882 r. z początkową pojemnością prawie 1200 miejsc. Dziś jest to jeden z najstarszych teatrów w Czechach. Stąd już dwa kroki do Meninskiej Brany – jedynej zachowanej do dziś bramy miejskiej Brna, będącej częścią dawnych murów miejskich, o której pierwsza wzmianka pochodzi z XIII wieku. Wraz ze zmniejszającym się znaczeniem obronnym, wieża zmieniała swoje zastosowanie, służąc m.in jako magazyn amunicji, budynek mieszkalny czy piwnica na wino. Dziś spełnia funkcje kulturalne i wystawiennicze.

Brno, Meninska Brana
Brno, Meninska Brana

Nieco na zachód od bramy stoi tzw. kościół św.Janów, czyli kościół św.Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty z połowy XIII wieku. Po pożarze, odbudowana na początku XIV wieku, pozostała w murach z tego czasu do dziś. W XVIII wieku dobudowano do niego kaplicę (kaplica Loretto).

Stará radnice to były ratusz miejski i najstarszy świecki budynek w Brnie, wywodzący się z XIII wieku. Rolę ratusza pełnił do 1935 r., kiedy to urząd ten został przeniesiony do nowej siedziby. Dziś w budynku mieści się dom kultury i informacja turystyczna. Niedawno został ponownie otworzony dla zwiedzających, po remoncie który miał zapobiec dalszemu obsuwaniu się wieży zegarowej w wyniku prowadzonych podziemnych robót.

Kolejnym celem jest drugi z rynków Starego Miasta w Brnie – Zelny Trh. Założony ok. XIII wieku, pierwotnie używany był, zgodnie ze swoją nazwą, jako targ owoców, warzyw i kwiatów, ale także i drobiu oraz ceramiki. Znajdował się tu także pręgierz i klatka dla przestępców. Na środku placu znajduje się XVII-wieczna fontanna Parnas, jeden z najważniejszych zabytków barokowych Brna. W górnej częsci placu stoi także pomnik św.Trójcy z 1729 r. Obok pomnika znajduje się Dietrichsteinský palác, użytkowany m.in jako budynek sądu, a odwiedzany przez znane osobistości, m.in. tuż przed bitwą pod Austerlitz przebywał tu w 1805 r. rosyjski feldmarszałek Kutuzow (upamiętnia to pamiątkowa tablica). Uwagę zwraca także czerwony budynek teatru – Divadlo Husa na provázku, czyli Palác Hausperských z Fanalu – gotycki budynek z barokową fasadą, dodaną podczas renowacji na początku XVIII wieku.

Brno, Zelny Trh
Brno, Zelny Trh
Brno, Dietrichsteinský palác
Brno, Dietrichsteinský palác
Brno, wnętrze katedry św.Piotra i Pawła
Brno, wnętrze katedry św.Piotra i Pawła

Już z placu widać najbardziej znany brneński kościół – katedrę św.Piotra i Pawła, jeden z najbardziej charakterystycznych i najważniejszych zabytków Brna, południowych Moraw i całych Czech (jej sylwetka znajduje się na monecie 10 czeskich koron). Jej początki datuje się na XI – XII wiek, kiedy wybudowano tu romańską kaplicę, a potem bazylikę. Kościół był kilka razy mocno uszkodzony i odbudowywany. Katedra posiada dwie okazałe wieże o wysokości 84 metry. Na jednym z boków budynku katedry znajduje się grobowiec jednego z tutejszych biskupów, Vaclava Urbana Stufflera.

Brno, katedra św.Piotra i Pawła
Brno, katedra św.Piotra i Pawła

Z katedrą wiąże się też ciekawa legenda – otóż jej dzwony biją codziennie o godzinie 11-tej rano, a nie w południe, jak to jest we wszystkich dzwonnicach. Związane jest to z legendą z czasów wojny trzydziestoletniej, kiedy to oblegający Brno Szwedzi mieli dać miastu obietnicę, iż odpuszczą oblężenie i odejdą, jeśli nie zdobędą miasta do południa dnia 15 sierpnia. Mieszkańcy Brna postanowili oszukać Szwedów, bijąc w dzwony godzinę wcześniej i powodując koniec oblężenia miasta. Brno było jedynym miastem, które oparło się Szwedom w czasie tej wojny.

Brno, park Denisovy Sady, obelisk ku czci zwycięstwa nad Napoleonem
Brno, park Denisovy Sady, obelisk ku czci zwycięstwa nad Napoleonem

Katedra św.Piotra i Pawła była ostatnią atrakcją brneńskiego Starego Miasta, zwiedzaną przez nas. Poprzez Denisovy Sady, pierwszy historycznie w Czechach publiczny park, wracamy w kierunku początku naszego spaceru. W październiku 1818 r. odsłonięto w parku obelisk ku czci zwycięstwa nad Napoleonem, a park jednocześnie nazwano imieniem austriackiego cesarza Franciszka I. Trochę ponad 100 lat później, w 1919 r. park przemianowano na obecną nazwę, czcząc Francuza Ernesta Denise, który przyczynił się do powstania Czechosłowacji. Z parku roztaczają się rozległe widoki na całą południową część Brna.

Malowniczą ulicą Pekarską wracamy do samochodu, podziwiając po drodze kolorowe kamienice. Podjeżdżamy dosłownie kilkaset metrów pod ostatnią atrakcję Brna, którą mamy w programie – zamek Špilberk, punkt obowiązkowy dla każdego turysty, stojący na wysokim (290 m) wzgórzu nad miastem.

Brno, zamek Špilberk
Brno, zamek Špilberk
Brno, zamek Špilberk
Brno, zamek Špilberk
Brno, zamek Špilberk
Brno, zamek Špilberk

Początki zamku datuje się na XIII wiek, a w początkowym okresie był on nawet siedzibą królewską. Później stał się habsburskim więzieniem, by wreszcie stać się ważną częścią fortecy, jaką stało się miasto, odpierając wiele ataków na Brno. Na znaczeniu traci w XVIII wieku, z powrotem przyjmując funkcje więzienne. Dziś jest obiektem muzealnym, udostępnionym do zwiedzania i otoczonym parkiem.

Brno, Stara Radnice, legendarny brneński smok
Brno, Stara Radnice, legendarny brneński smok

Cała brneńska eskapada zajęła 4 godziny – tyle wystarczy by spokojnym krokiem zwiedzić Stare Miasto w Brnie oraz stojący na wzgórzu zamek. Przewodniki nie kłamią – Brno warte jest choćby tych kilku godzin – historyczna część miasta jest bardzo atrakcyjna turystycznie, zadbana, czysta i spokojna (przynajmniej pod koniec maja).

Na koniec mała ciekawostka – Brno podobnie jak polski Kraków, ma swoją legendę ze smokiem, niezwykle podobną. Legenda mówi, że pod miastem osiadł smok, który zagrażał mieszkańcom i wyjadał im żywy inwentarz. Jeden ze śmiałków podał smokowi torbę wypchaną siarką (lub wapnem), po zjedzeniu której nabrał smok takiego pragnienia, że ilość wypitej wody go zabiła. Prawda, że skądś to znamy ? 🙂

Pełna galeria zdjęć z Brna znajduje się na osobnej stronie naszego bloga oraz na naszym facebookowym profilu.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 5 / 5. Ilość opinii: 1

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x