Atrakcje historyczne w Linzu

Miasto zasiedlone przez Celtów, potem przez starożytnych Rzymian. Bardzo ważne miasto cesarstwa niemieckiego, pięknie usadowione na zakolu Dunaju. Dziś budujące wizerunek miasta kultury. Starające się zapomnieć o piętnie miasta rodzinnego… Hitlera.

0
5
(1)

Miasto zasiedlone przez Celtów, potem przez starożytnych Rzymian. Bardzo ważne miasto cesarstwa niemieckiego, pięknie usadowione na zakolu Dunaju. Dziś budujące wizerunek miasta kultury. Starające się zapomnieć o piętnie miasta rodzinnego… Hitlera.

Malta 2015, dzień 3 (poprzedni wpis: Najważniejsze atrakcje Salzburga). Naszą dwudniową bazą przed wylotem z Budapesztu na Maltę był austriacki Linz. To w drodze do niego zwiedzaliśmy Cesky Krumlov, to stąd wyjechaliśmy na całodniową wycieczkę do pobliskiego Salzburga. Ostatni dzień przed wylotem poświęciliśmy na zwiedzanie atrakcji samego Linzu – miasta z pewnością wartego uwagi, choć może nie budującego pierwszego wrażenia wielkiej atrakcji turystycznej.

To trzecie co do wielkości miasto Austrii jest położone na zakolu Dunaju, od południa oblewa je też rzeka Traun, kończąca tu swój bieg ujściem do Dunaju. To właśnie u ujścia Traun do Dunaju powstały pierwsze znane na terenie Linzu osiedla ludzkie. Najpierw byli to Celtowie, a potem starożytni Rzymianie, którzy aby zabezpieczyć transport towarów przez Dunaj wybudowali to warowny fort pod nazwą Lentia – nazwa prawdopodobnie pochodziła od celtyckiego określenia zakola Dunaju właśnie.

Rzymski fort został zbudowany w I w., a w kolejnym rozbudowany do wersji kamiennej. Niedługo jednak potem został zniszczony podczas najazdów Gotów – po nich pozostała tu tylko niewielka osada. Później historia gubi kilka wieków – kolejne ślady ludzkie pochodzą – wciąż z miejsca zbiegu obu rzek – z połowy VII w. Pozostały tu bowiem ślady pochówków, i z czasów Celtów, i właśnie z VII w.

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Austria, Linz

ładowanie mapy – proszę czekać…

Linz, Hauptplatz: 48.305527, 14.286625
Linz, Stara Katedra: 48.304996, 14.287843
Linz, kościół parafialny Wniebowzięcia NMP: 48.306236, 14.288658
Linz, kościół Urszulanek: 48.302330, 14.289737
Linz, kościół Karmelitów: 48.301795, 14.290209
Linz, kościół luterański: 48.300493, 14.292027
Linz, Landesgalerie: 48.306138, 14.294007
Linz, klasztor, kościół i szpital Bonifratrów (kościół Niepokalanego Poczęcia NMP): 48.300173, 14.287650
Linz, Opera i Teatr Muzyczny: 48.294372, 14.293041
Linz, nowa katedra: 48.300096, 14.286067
Linz, kościół Kapucynów: 48.300532, 14.281851
Linz, kościół Zakonu Braci Mniejszych: 48.304436, 14.285826
Linz, dom Mozarta: 48.304516, 14.285123
Linz, Waga Miejska: 48.305147, 14.284249
Linz, kościół św.Marcina: 48.304518, 14.279652
Linz, zamek: 48.305249, 14.282720
Linz, Muzeum Sztuki Lentos: 48.308261, 14.288878
Linz, Brucknerhaus: 48.309859, 14.293470
Linz, kościół parafialny Urfahrt: 48.310519, 14.285131

 

Linz, ulica Landstrasse
Linz, ulica Landstrasse
Linz, ulica Landstrasse
Linz, ulica Landstrasse
Ulice starego Linzu
Ulice starego Linzu
Ulice starego Linzu
Ulice starego Linzu

Nazwa Linz pojawia się w dokumentach po raz pierwszy w 799 r., kiedy to jeden z bawarskich książąt otrzymał od biskupów prawo posiadania tutejszego zamku wraz z kościołem. Ten kościół to stojący obok zamku kościół św.Marcina, uznawany dziś za najstarszą świątynię całej Austrii. Przez kolejne 400 lat zamek był centralnym punktem miasta, z niewielką osadą u jego podnóża. Dopiero za czasów księcia Leopolda VI Linz zaczęto rozbudowywać na wschód i południe, obudowując niejako pobliskie zakole Dunaju.

Wtedy też nadeszły najlepsze czasy Linzu – miasto stało się silnym punktem handlowym, z dużymi targami i mnóstwem przybywających tu kupców – podatki od handlu w Linzu stały się jednym z ważniejszych źródeł dochodów bawarskich książąt, którzy wkrótce zaczęli tu często bywać lub wręcz stąd rządzić swoimi włościami, co dodatkowo wzmacniało status miasta. Swoje ostatnie lata życia i władzy spędził tu nawet niemiecki cesarz Fryderyk III – Linz stał się wtedy nieformalną stolicą cesarstwa (XV w.).

Jest też w historii Linzu mały akcent polski – w 1521 r. tutaj właśnie późniejszy cesarz niemiecki Ferdynand I wziął ślub z Anną Jagiellonką, wnuczką polskiego króla Władysława IV Jagiellończyka, ówczesną królową Czech i Węgier. Często w Linzu bywała ich córka – Katarzyna Habsburżanka, żona króla Zygmunta II Augusta, a więc królowa Polski.

Szczyt dobrobytu miasta przypadł na połowę XVI w., później jego charakter zaczął nieco się zmieniać. W XVII w. rozpoczęto rozbudowę zamku i ufortyfikowań miasta, a do niego zaczęły przybywać kolejne zakony kościelne, które budując swoje klasztory, zmieniły architekturę miasta. Pod koniec XVIII w. Linz stał się siedzibą diecezji. XIX w. to czas innowacji przemysłowych – po Dunaju zaczęły pływać statki parowe, a Linz połączono pierwszą w Europie linią kolejową (wtedy jeszcze napędzaną końmi).

Linz,
Linz, „nowa katedra”
Linz,
Linz, „nowa katedra”
Witraże, z których słynie nowa katedra w Linzu
Witraże, z których słynie nowa katedra w Linzu
Witraże, z których słynie nowa katedra w Linzu
Witraże, z których słynie nowa katedra w Linzu

Aż nadszedł wiek XX w. – ok.100 km od Linzu urodził się Adolf Hitler, który szybko wraz z rodziną przeniósł się do Linzu – tu chodził do szkoły, tu spędził niemal całe swoje dzieciństwo. Jego rodzice pochowani zostali niedaleko Linzu, a sam niemiecki późniejszy dyktator zawsze określał Linz mianem „swojego miasta”. Planował uczynić miasto ważnym ośrodkiem przemysłowym – przenoszono tu demontowane w Czechach fabryki, co skończyło się tym, że Linz stał się pod koniec wojny celem intensywnych nalotów alianckich na tutejsze fabryki.

Linz,
Linz, „stara katedra”

Czasy najnowsze to silny trend ku nauce i sztuce – Linz jest miastem wielu ważnych wydarzeń kulturalnych i festiwali muzycznych. Ma kilka znanych muzeów i obiektów kultury. W 2009 r. otrzymał miano Europejskiej Stolicy Kultury – i właśnie na tym aspekcie budowany jest obecny wizerunek miasta.

Linz,
Linz, „stara katedra”, tablica upamiętniająca Antona Brucknera

Miasto jest powszechnie uznawane za „ojczyznę” Linzer Torte – tortu z Linzu – ciasta, którego przepis jest do dziś uznawany za najstarszy znany przepis na ciasto na świecie. Najstarszą jego recepturę znaleziono w Weronie, pochodzi z połowy XVII w. Upowszechnione zostało dzięki rozpoczęciu wypieku na masową skalę przez cukiernika z Linzu – Johanna Konrada Vogela w XIX w.

Linz nie ma zbyt wielu powalających zabytków. Nie jest też przesadnie pięknym miastem, choć jego najstarsza część ma swój niezaprzeczalny urok. Przegrywa turystycznie z Salzburgiem, z którym mieliśmy okazję go porównywać, ale i tak ma miejsca warte uwagi. Nie bez powodu wieki temu tworzyli tu m.in. Mozart, Bahr czy Anton Bruckner. Ten ostatni urodził się na przedmieściach Linzu i był silnie związany z miastem – dziś jego śladami prowadzą po Linzu specjalne trasy turystyczne. Wśród miejsc, które warto zobaczyć, z pewnością są liczne w Linzu kościoły i klasztory:

Stara Katedra, wybudowana w II połowie XVII w. jako kościół św.Ignacego. Gdy wiek później Linz otrzymał własną diecezję, kościół został jej siedzibą. Tutaj przez kilkanaście lat organistą był Anton Bruckner, chluba Linzu. Organy kościelne zostały zbudowane wg jego wskazówek. We wnętrzach znajduje się grobowiec Marii Elżbiety Habsburg, córki cesarza Franciszka I i siostry słynnej Marii Antoniny, królowej Francji. Mała ploteczka z polskim akcentem – podobno była kandydatką na żonę Stanisława Augusta Poniatowskiego, króla Polski – ale jak to się mówi „nic z tego nie wyszło”. Chowano tu także wszystkich miejscowych biskupów – ale ich grobowce przeniesiono do „nowej katedry” po zakończeniu jej budowy.

Nowa Katedra, czyli katedra Niepokalanego Poczęcia NMP, najbardziej okazała świątynia w Linzu, choć wcale nie taka bardzo stara – jej budowa rozpoczęła się w drugiej połowie XIX w., a konsekracja odbyła się w 1924 r. Była pomysłem biskupa Rudigiera, którego grobowiec znajduje się we wnętrzach. Olbrzymia świątynia (mieści 20 tys. wiernych) jest największą w Austrii, ale nie najwyższą – w ówczesnych czasach nie można było budować budowli wyższych od katedry św.Stefana we Wiedniu – wieża katedry w Linzu jest więc 2 metry od niej niższa i mierzy 135 m wysokości.

Linz, kościół Zakonu Braci Mniejszych
Linz, kościół Zakonu Braci Mniejszych
Linz, kościół Zakonu Braci Mniejszych
Linz, kościół Zakonu Braci Mniejszych
Linz, kiedyś klasztor, dziś siedziba rządu Górnej Austrii
Linz, kiedyś klasztor, dziś siedziba rządu Górnej Austrii

Klasztor i kościół Zakonu Braci Mniejszych, pierwotnie wybudowane w 1236 r., utracony przez zakon w czasach reformacji, później siedziba Jezuitów. Pod koniec XVII w. powrócił do pierwotnych właścicieli, którzy w połowie XVIII w. przebudowali świątynię, a wcześniej rozbudowali budynki klasztorne. Kościół funkcjonuje do dziś, natomiast budynki klasztoru służą dziś jako siedziba regionalnego rządu Górnej Austrii.

Linz, wnętrze kościoła św.Marcina
Linz, wnętrze kościoła św.Marcina

Kościół św.Marcina, stojący obok zamku, do niedawna uważany za najstarszy kościół w całej Austrii, bowiem najstarsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 799 r. Ostatnie badania wykazały jednak, że obecna bryła świątyni pochodzi z X-XI w. Niewielkie części wcześniejszej świątyni pozostały – budowano ją z materiałów odzyskanych ze starożytnych rzymskich zabudowań. We wnętrzach pozostało m.in. kilka płyt nagrobnych z III w. Na jednej ze ścian przetrwały freski pochodzące z XIV / XV w.

Kościół Kapucynów św.Mateusza, oddany do użytku w 1612 r., wnętrza przebudowane w ostatnich latach XX w. Krótko później został zamknięty klasztor, którego częścią była świątynia

Klasztor, kościół i szpital Bonifratrów (kościół Niepokalanego Poczęcia NMP), pierwotnie od 1710 r. siedziba zakonu sióstr Karmelitanek, które wybudowały kościół i klasztor (kościół oddany do użytku w 1743 r.). 40 lat później cesarz odebrał klasztor Karmelitankom, a kilka kolejnych lat później sprowadził tu Bonifratrów, równocześnie do dawnych budynków klasztornych przenosząc szpital, działający w innym miejscu miasta od kilkudziesięciu lat. Ołtarz główny kościoła pochodzi z połowy XIX w., a znajdujący się w nim obraz datowany jest na 1773 r.

Linz, kościół św.Marcina
Linz, kościół św.Marcina
Linz, kościół Bonifratrów
Linz, kościół Bonifratrów

Kościół luterański, wybudowany w 1844 r., z ołtarzem pochodzącym także z tego samego roku. Pierwotnie nie posiadał wieży dzwonniczej, dobudowano ją kilkanaście lat później (1859 r.)

Linz, kościół Karmelitów
Linz, kościół Karmelitów

Kościół Karmelitów, stojący, podobnie jak kościół luterański, przy najbardziej znanej ulicy Linzu – Landstrasse. Należy do zbudowanego w 1671 r. klasztoru, sama świątynia wybudowana została w 1726 r., na miejscu wcześniej stojącego tu kościoła. Ołtarz, ambona i konfesjonały pochodzą z początków XVIII w.

Linz, kościół Urszulanek
Linz, kościół Urszulanek

Kościół i klasztor Urszulanek, także przy Landstrasse. Świątynia konsekrowana w 1757 r., klasztor wraz z wcześniejszym kościołem istniał znacznie wcześniej, bo już od 1680 r. Ołtarz i ambona pochodzą z I połowy XVIII w., organy zaś z końca XIX w.

Kościół parafialny Wniebowzięcia NMP, pierwotnie wybudowany już w początkach XIII w. Tu złożono serce cesarza Fryderyka III, który zmarł w Linzu w 1493 r. Obecna bryła pochodzi z gruntownej przebudowy, przeprowadzonej w XVII w. Tutaj także organistą był Anton Bruckner, artystyczny symbol historii miasta.

Linz, kościół parafialny Wniebowzięcia NMP
Linz, kościół parafialny Wniebowzięcia NMP

Kościół parafialny św.Józefa w dzielnicy Urfahr, stojący tuż nad brzegiem Dunaju, oddany do użytku w 1694 r., nazwany ku czci cesarza Józefa II. Klasztor Kapucynów, którego pierwotnie był częścią, został potem zlikwidowany, a świątynia stała się kościołem parafialnym Urfahr – najpierw gminy sąsiadującej z Linzem, potem samodzielnego miasta, a dziś jednej z dzielnic Linzu. Kapucyni wyposażali wnętrze dziełami z innych kościołów, dlatego np. ołtarz jest starszy od samej świątyni (pochodzi z 1654 r.)

Linz, bazylika Siedmiu Boleści Maryi na wzgórzu Pöstlingberg
Linz, bazylika Siedmiu Boleści Maryi na wzgórzu Pöstlingberg

Bazylika Siedmiu Boleści Maryi na wzgórzu Pöstlingberg, miejsce wielu pielgrzymek wiernych, nie tylko z Linzu oraz świetny punkt widokowy na miasto. Początkowo znajdowała się tu drewniana kaplica, w której przechowywano drewnianą podobiznę Maryi (forma słynnej Piety) z mieczem w piersi, która szybko zyskała miano cudownej. W połowie XVIII w. konsekrowano tu murowany kościół. W latach 30-tych XIX w. ze względów militarnych wycięto drzewa na szczycie wzgórza, co sprawiło, że okolice kościoła zyskały dodatkowo wymiar atrakcji turystycznej – znajduje się tu świetny punkt widokowy na Linz i całą okolicę.

Oczywiście świątynie nie są jedyną formą atrakcji historycznych Linzu. Na starym mieście znajduje się mnóstwo miejsc o bogatej historii, a nie związanych bezpośrednio z żadnym kościołem. Co zatem warto jeszcze w Linzu zobaczyć ?

Linz, punkt widokowy na wzgórzu Pöstlingberg
Linz, punkt widokowy na wzgórzu Pöstlingberg

Główny Plac (Hauptplatz), znajdujący się w północnej części starego miasta, niemal tuż nad Dunajem. Powstał już w 1230 r., po wielkiej przebudowie miasta i przez wieki wielokrotnie zmieniał swoją nazwę – obecna jest tą oryginalną, nadaną mu na początku. Przez wieki odbywały się tu wielkie imprezy, przedstawienia i turnieje – jak choćby legendarny dziś turniej rycerski po ślubie Ferdynanda z Anną Jagiellonką w 1521 r. Na co dzień odbywały się tu, przy użyciu stojącego na środku placu pręgierza, publiczne egzekucje.

W XVIII w. na miejscu pręgierza postawiono Kolumnę Świętej Trójcy, tzw. kolumnę morową, czyli rzeźbę dziękczynną za uwolnienie od epidemii dżumy (a przy okazji od wojny i pożaru). Ciekawostką jest fakt, że na placu w XIX w. swoją aptekę prowadził młodszy brat Ludwiga van Beethovena. Przy placu stoi także XVI-wieczny ratusz miejski, na południowym krańcu znajduje się „Stara Katedra”.

Linz, Plac Główny (Hauptplatz)
Linz, Plac Główny (Hauptplatz)
Linz,
Linz, „Dom Mozarta”, w którym krótko mieszkał słynny kompozytor
Linz, Waga Miejska (Waaghaus)
Linz, Waga Miejska (Waaghaus)

Dom Mozarta, XVI-wieczny budynek sąsiadujący z zabudowaniami dawnego klasztoru Zakonu Braci Mniejszych. Mozart spędził tu bardzo krótki czas, ale legenda mówi, że skomponował tu w ciągu trzech dni całą symfonię. W budynku tym mieszkał także przez ponad dwa lata Józef Urbański, budowniczy Pöstlingbergbahn (o nim i o kolejce będzie poniżej). Budynek można oglądać jedynie z zewnątrz.

Waga Miejska (Waaghaus), niepozorny budynek, stojący pod adresem Altstadt 12, wybudowany już w 1493 r. Od mniej więcej 1570 r., po wykupieniu go przez miasto, spełniał rolę „wagi miejskiej” – budynku, w którym znajdowała się oficjalna waga, z której korzystali kupcy. Spełniał tę rolę, z małymi przerwami aż do 1923 r. Po II wojnie światowej urządzono tu targ.

Zamek w Linzu stoi na wzgórzu nad Dunajem, wybudowany w miejscu dawnego rzymskiego fortu Lentia. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 799 r. Pod koniec XV w. służył za rezydencję cesarza Fryderyka III, który dokonał tu żywota – pozostała po nim jedna z bram zamkowych – Friedrichstor. Na samym początku XVII w. zamek rozbudował cesarz Rudolf II – kolejna brama nosi do dziś jego imię (Rudolfstor z 1604 r.).

Linz, zamek
Linz, zamek
Linz, zamek, jedna z bram wjazdowych
Linz, zamek, jedna z bram wjazdowych
Linz, zamek, cesarski dąb
Linz, zamek, cesarski dąb
Linz, zamek, szklana siedziba zamkowego muzeum
Linz, zamek, szklana siedziba zamkowego muzeum

Podczas wojen napoleońskich zamek służył jako szpital, potem został przekształcony w więzienie. W 1963 r. otworzono tu muzeum, prezentujące zbiory historyczne i etnograficzne związane z miastem. Muzeum posiada także bogatą kolekcję broni (m.in. miecz zwycięzcy turnieju rycerskiego zwołanego po weselu Ferdynanda z Anną Jagiellonką w 1521 r.) oraz monet. Na jednym z zamkowych dziedzińców rośnie potężne drzewo – „dąb cesarski”, posadzony w 1908 r. z okazji 60-tej rocznicy panowania cesarza Franciszka Józefa.

Opera, a zarazem Teatr Muzyczny, wybudowany w 2013 r. przy parku Volksgarten, na południowym zakończeniu ulicy Landstrasse. Bardzo okazały i reprezentacyjny.

Landesgalerie, czyli regionalne muzeum sztuki Górnej Austrii. Wspominamy o nim nie ze względu na zbiory (choć gromadzi ok.1000 obrazów i rzeźb oraz 30 tys. fotografii i druków), a ze względu na bardzo efektowny budynek, pochodzący z końca XIX w.

Linz, Teatr Muzyczny i Opera
Linz, Teatr Muzyczny i Opera
Linz, Muzeum Sztuki
Linz, Muzeum Sztuki „Lentos”
Linz, hala koncertowa Brucknerhaus
Linz, hala koncertowa Brucknerhaus

Lentos – Muzeum Sztuki, położone nad Dunajem, otwarte w 2003 w bardzo efektownym budynku, uważane jest za najważniejsze muzeum sztuki nowoczesnej w całej Austrii. Zgromadzono tu kilkanaście tysięcy prac najwybitniejszych twórców, m.in. Andy’ego Warhola.

Brucknerhaus, wybudowana nad Dunajem i oddana do użytku w 1974 r. efektowna hala koncertowa, nazwana imieniem urodzonego i wychowanego w Linzu kompozytora. Otwarcie uświetnił koncert słynnej Filharmonii Wiedeńskiej pod batutą równie słynnego Herberta von Karajana. Pod nazwą Brucknerfest co roku jesienią organizowany jest tu znany festiwal muzyki klasycznej.

Pöstlingbergbahn – kolejka górska, wybudowana pod koniec XIX w. jako odpowiedź na rosnącą popularność pielgrzymkową stojącej tu bazyliki. Autorem projektu był „austriacki” technik – Józef Urbański (Josef Urbanski), urodzony pod zaborem austriackim w Wadowicach, budowniczy wielu linii kolejowych w Galicji, na Węgrzech i w Austrii. Choć dziś znany jest jako twórca kolejki na wzgórze Pöstlingberg, to wtedy został oszukany przez współpracujący z nim koncern – za budowę specjalnego mechanizmu dla kolejki otrzymał jedynie niewielkie zadośćuczynienie.

Linz, park Volksgarten
Linz, park Volksgarten
Linz, park Volksgarten
Linz, park Volksgarten
Linz, park Volksgarten
Linz, park Volksgarten

Miasto jednak o nim pamięta – na „Domu Mozarta”, w którym mieszkał także Urbański, znajduje się też tablica upamiętniająca jego. Dziś Pöstlingbergbahn zarządzana jest przez miejskie tramwaje, a początkowa stacja kolejki na wzgórze znajduje się na Hauptplatz (Placu Głównym).

Linz nam, jak to się mówi… „nic nie urwał”. Nie zakochaliśmy się w tym mieście, nie zauroczyło nas. Być może pobyt dzień wcześniej w Salzburgu zbyt wysoko podniósł poprzeczkę naszych wymagań. W każdym razie ten dzień w Linzu dał nam chwilę wypoczynku przed lotniczą podróżą na Maltę. Na Maltę, na zwiedzanie której czekaliśmy bardzo długo. W kolejnym wpisie pokażemy Wam już pierwsze wrażenia z tej wyspy – będą atrakcje północy Malty.

Pełna galeria zdjęć z austriackiego Linzu znajduje się na osobnej stronie naszego bloga oraz na naszym fanpage’u na Facebooku.

Jak bardzo przydatny jest dla Ciebie ten artykuł?

Kliknij na odpowiednią gwiazdkę i oceń treść

Dotychczasowa średnia ocena 5 / 5. Ilość opinii: 1

Ten artykuł nie był jeszcze oceniany. Oceń jako pierwszy!

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie przydatny...

podziel się nim ze znajomymi 🙂

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x